V pátek 26. dubna 2024 úderem 22 hodiny začíná naše nová
a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

Mostar

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)

Verze z 25. 7. 2013, 13:00

Mostar je město v Bosně a Hercegovině, v kantonu Hercegovina – Neretva v Muslimsko-chorvatské části země. Se svými 105 000 obyvateli je pátým největším městem v zemi a leží na řece Neretva.

Obsah

Historie

Stari Most v roce 1930

Do doby rozpadu Jugoslávie

Mostar byl založen jako správní centrum sandžaku Hercegovina za dob vlády Osmanské říše (rok 1522). Jeho název pochází od místního světoznámého mostu; ten byl vystavěn v roce 1566. Roku 1878 se dostalo město pod Rakousko-Uherskou správu, kde se tak stalo důležitým obchodním centrem. Po první světové válce se stal Mostar součástí Království SHS a Království Jugoslávie.

Mostar za občanské války

V roce 1992 vyhlásila Bosna a Hercegovina nezávislost na Jugoslávii. Bělehradské vedení již několik let se rozpadající země toto neuznalo, a poslalo do země tanky – začala válka. Proti Jugoslávské lidové armádě, která byla na straně Srbů se postavil nově vzniklý Chorvatský obranný koncil (Hrvatsko Vijeće Obrane, HVO). Během bombardování, která trvala od 3. dubna 1992 byly zničeny mnohé mešity, katolická katedrála, františkánský klášter a mnoho civilních budov. Součástí občanské války v Jugoslávii se však staly i boje mezi Chorvaty a Bosňáky. O město se mezi těmito dvěma etniky vedla válka a 9. listopadu 1993 byl střelbou bosenských Chorvatů zničen Stari most, památka UNESCO. O město se až do podepsání příměří 25. února 1994 střídaly obě strany, jak Chorvati, tak Bosňáci.

Situace po válce

Po rozdělení Bosny a Hercegoviny na muslimsko - chorvatskou (FBiH) a srbskou (RS) část připadl Mostar Chorvatům a Muslimům, většina Srbů z města odešla. Přesto válka napáchala kromě materiálních škod i škody v lidech; dřívější přátelské vzahy mezi jednotlivými etniky jsou na bodu mrazu a jejich pozvolné obnovování potrvá ještě dlouhou dobu. V roce 1999 byl zahájen plán, financovaný Tureckem, Nizozemskem, Itálií, USA a Chorvatskem na znovuvybudování mostu, jenž dal městu jméno. Stavba trvala pět let, během ní museli dělníci dodržet přesné stavební techniky, jaké znali turečtí stavitelé. V červnu roku 2004 byl pak za účasti světových státníků opět otevřen. Roku 2005 byl tak znovu zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Chorvati nad městem, z místa odkud jej ostřelovali, vzyčili velký ocelový kříž jako symbol své víry. To je ze strany Bosňáků chápáno částečně i jako provokace, a požadují proto jeho odstranění.

Přesná replika Mostarského Stari Most těsně před otevřením

Doprava

Mostar se nachází na důležité dopravní spojnici mezi hlavním městem Sarajevem a Metkovićem, důležitým hraničním přechodem do Chorvatska a k moři. tímto směrem je také vedena železnice do chorvatského Kardeljeva.

Památky

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mostar