Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Évry (Essonne)

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Katedrála na náměstí

Évry je město v jižní části metropolitní oblasti Paříže ve Francii v departmentu Essonne a regionu Île-de-France, asi 25 km jižně od centra Paříže. Na mapě zde. Má 49 000 obyvatel (2004). Je centrem Évry Ville Nouvelle, což je nová městská aglomerace, založená v 60. letech 20. století.

Významná blízká města jsou Corbeil-Essonnes, Ris-Orangis, Brétigny-sur-Orge, a Draveil.

Obsah

Jméno

Původně se město jmenovalo Évry-sur-Seine („Évry nad Seinou“). Jméno Évry pochází z keltského jména Eburacon či Eburiacos, což znamená „země Eburů“. Po dobytí Římany bylo jméno latinsky zkomoleno na Apriacum, pak Avriacum a nakonec Evriacum. Roku 1881 bylo jméno města změněno na Évry-Petit-Bourg na žádost Paula Decauville, majitele Ateliers de Petit-Bourg, velkého výrobce kotlů a velkého zaměstnavatele v oblasti. 29. června 1965 bylo jméno zkráceno na Évry. Évry bylo vybráno jako nové město v předměstí Paříže a jméno „Petit-Bourg“ (Malé město) bylo zrušeno, jako příliš zastaralé.

Podniky a instituce

Évry je blízko letiště Orly, jež bylo v 60. letech hlavním pařížským letištěm, proto se zde usadila řada mezinárodních průmyslových a obchodních firem. Některé později odešly, ale i dnes je tu například centrála francouzského výrobce leteckých a raketových motorů SNECMA, společnosti Arianespace, hotelové skupiny ACCOR nebo řetězce Carrefour. Évry je střediskem technologického a vědeckého výzkumu, například v genové technologii nebo v kosmonautice, je zde Université d´Évry-Val d´Essone a řada dalších vysokých škol, ústavů a fakult s asi 16000 studenty.

Významné budovy

Při budování nového centra (blízko železniční stanice Évry-Courcouronnes) se město snažilo dát mu výraznou urbanistickou tvář, a tak zde vznikl architektonicky promyšlený komplex budov kolem hlavního náměstí L´Agora s alejí vodotrysků, radnicí, katedrálou a obchodním střediskem Évry 2.

Protože přes 25% obyvatel Évry jsou přistěhovalci, jsou tu i další chrámy různých náboženství:

Galerie

Partnerská města

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Évry (Essonne)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Évry (Essonne)
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace