AIESEC

Z Multimediaexpo.cz

AIESEC je mezinárodní studenty plně řízená nepolitická nezisková organizace, která sdružuje studenty a čerstvé absolventy více než 1100 vysokých škol v 106 státech světa.

Název původně pochází z francouzského Association Internationale des Etudiants en Sciences Economiques et Commerciales, ale v současné době se již používá pouze zkratka AIESEC, protože mnoho jejích členů studuje i v jiných odvětvích než je ekonomie a obchod.

Hlavní aktivitou AIESEC je mezinárodní výměnný program odborných praxí, v rámci kterého umožňuje vysokoškolským studentům a čerstvým absolventům vycestovat do zahraničí na praxi o délce od 2 měsíců do 1,5 roku a získat tak pracovní zkušenosti.

Obsah

Hlavní myšlenka AIESEC

Ve zkratce se AIESEC definuje větou: „The international platform for young people to explore and develop their leadership potential“, což v překladu znamená: „Mezinárodní platforma, která v mladých lidech hledá a rozvíjí jejich potenciál“.

Historie

Po 2. světové válce, v roce 1946, se ve městě Liège, v Belgii setkali studenti z 9 univerzit ze 6 států s úmyslem vytvořit novou podobu mezinárodní spolupráce. Založili organizaci AIESEC, jejíž cílem bylo navázat vztahy mezi studentskými organizacemi a poskytnout studentům příležitost vycestovat.

Jaroslav Zich, mladý Čech, byl zvolen jejím prvním prezidentem. Nové sdružení mělo první centrálu v Praze, v Československu. V průběhu jednoho roku ale muselo zemi opustit, aby i poté, co zde získali moc komunisté, zůstala politicky neutrální. Centrála se přesunula do Rotterdamu, v Nizozemsku, kde setrvává dodnes. Název této centrály je AIESEC International a jejím současným prezidentem je Edyson dos Santos.

V roce 1949 se konal druhý kongres ve Stockholmu. Zúčastnilo se ho sedm zemí: Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Nizozemsko, Norsko a Švédsko - a zástupci těchto zemí podepsali zakládající dokument AIESEC.

Současnost

AIESEC působí na více než 800 univerzitách v 95 státech a teritoriích. Jeho cílem je poskytnout svým členům příležitost práce v zahraničí, rozvinout jejich schopnost pracovat v týmu (a vést ho) a pomoci najít to, co očekávají od své budoucnosti. V roce 2005, měla tato síť 19 000 členů a více jak 4 000 studentům zajistila zahraniční praxi. Je tedy právem největší studentskou organizací na světě.

AIESEC v České republice

Iniciátorem vstupu československých studentů ekonomie do AIESEC-u byl v roce 1965 student VŠE v Praze Miloš Motoška. ČSR byla do AIESEC-u přijata na kongresu v Tel Avivu v březnu 1966 jako 42. členská země. Prvním národním prezidentem byl v roce 1966 Miloš Motoška, po něm v roce 1967 Jan Sládek, v roce 1968 Ivan Reus, v roce 1969 Ladislav Prudký…, všichni z VŠE v Praze.

Po invazi spojeneckých vojsk v roce 1968 neměl AIESEC v ČSR lehkou pozici, ale přesto působil, i když v rámci Socialistického svazu mládeže (SSM).

Struktura AIESEC Česká republika v současnosti sestává z národní centrály (angl.Member Committee (zkr.MC)) a 9 místních poboček (angl.Local Committee (LC)):

Ve výsledcích výměnného programu se AIESEC ČR pravidelně umisťuje na předních místech.

Aktivity AIESEC

Mezinárodní výměnné praxe

Uchazeč o praxi s AIESEC musí projít výběrovým řízením, které se skládá z jazykových testů a Assessment centrem. Firmy specifikují své požadavky na praktikanta, především jazykové znalosti a zemi původu. Všichni uchazeči o praxi i firmy které mají zájem přijmout praktikanta jsou pak vedeni v on-line databázi Insight XP, která umožňuje dávat dohromady odpovídající si praktikanty a praxe.

Práce v týmech a vedoucí pozice

Každý člen AIESEC má možnost vyzkoušet si, jaké to je pracovat v týmu lidí. Takovýchto týmů býva na pobočce několik a hlavní náplní jejich činnosti je oslovování firem s nabídkou zahraničního praktikanta, a to na základě projektu, který si sami vypracují. Po období působení jako člen týmu mohou obsadit některou z celé řady vedoucích pozic - vést vlastní tým nebo být ve vedení pobočky (angl. Executive Board (EB)). Mladí lidé tak mají možnost si vyzkoušet, jaké to je vést skupinu lidí a být členem velké mezinárodní organizace.

Konference

Pro své členy pořádá AIESEC během roku celou řadu konferencí, především 3 velké národní konference (vždy v lednu, dubnu a září) a v říjnu konferenci pro nováčky.

Externí odkazy