Angelina Jolie

Z Multimediaexpo.cz

Angelina Jolie (2010)
Angelina Jolie (2005)
Angelina Jolie (2004)

Angelina Jolie, celým jménem Angelina Jolie Voight (* 4. června 1975, Los Angeles, Kalifornie, USA) je americká filmová herečka, bývalá modelka a Vyslankyně Dobré Vůle Mezinárodní organizace na pomoc utečenců působících v rámci OSN. Populárními médii je označovaná za jednu z nejkrásnějších žen světa a její soukromý život je neustále pod drobnohledem. Zároveň je vynikající herečkou - získala tři Zlaté Glóby, dvě Ceny Akademie a dvě ceny herecké organizace Screen Actors Guild Awards.

Potom co se v roce 1982 objevila po boku svého slavného otce Jona Voighta ve filmu Lookin' to Get Out, Jolie začala velmi brzo intenzívně studovat herectví v divadelním institutě Leeho Strasberga. Její začátky jako herečky se pochopitelně odehráli v béčkových filmech, kde získávala cenné zkušenosti. Stačí vzpomenout na nepříliš úspěšný snímek Cyborg 2 (1993) o kříženci robota s člověkem. Svojí první hlavní roli získala v kasovním thrilleru Hackers (Nebezpečná síť, 1995).

A potom přišel velký zlom v její zatím nevýrazné kariéře – přijala totiž roli Cornelie Wallaceové v životopisném filmu George Wallace (1997) za kterou získala Zlatý Glóbus a nominaci na Emmy. Druhý Zlatý Glóbus a nominaci na Emmy jí přinesl opět autobiografický film Gia (1998), kde ztvárnila lehce kontroverzní modelku Giu Carangi. Dalším úspěšným snímkem byl Sběratel kostí (Bone Collector, 1998), kde si zahrála po boku Denzela Washingtona. Třešničkou na dortě bylo v roce 1999 drama Girl, Interrupted (Narušení, 1999) a její role bezcitné pacientky psychiatrické léčebny, za kterou byla oceněná Oscarem jako Nejlepší herečka ve vedlejší roli a navíc získala Zlatý Glóbus. V roce 2000 si v nezvyklé blond paruce zahrála krásnou zlodějku aut po boku Nicolase Cagea ve filmu 60 sekund (Gone in Sixty Seconds).

Jednoznačně celosvětové slávy dosáhla tím, že vdechla život hrdince z videohry Lara Croft a to ve velkofilmu Lara Croft: Tomb Raider (2001) a také díky této postavě se stala jednou z nejznámějších a nejlépe placených hereček v Hollywoodě. Svůj největší komerční úspěch ale zaznamenala s akční komedií Mr. & Mrs. Smith (Pan a paní Smithovi, 2005).

Má za sebou dvě neúspěšné manželství – s hercem Jonny Lee Millerem a Billy Bob Thortonem. V současnosti žije s hereckou hvězdou první velikosti - Bradem Pittem. Tento vztah vzbuzuje neutichající zájem světových médii a tento pár snů lidi jednoduše fascinuje. Mají společně dvě adoptované děti - Maddoxa a Zaharu. Angelina Jolie se také stala matkou svojí zatím jediné biologické dcerky, jejímž otcem je Pitt Shiloh Nouvel. Nejnovějším přírůstkem do rodiny Pitt-Jolie je 3–letý vietnamský chlapeček Pax. Jolie je známá i propagací humanitárních aktivit OSN na celém světě a její práce na pomoc utečencům prostřednictvím UNHCR je opravdu neúnavná.

Obsah

Dětství a rodina

Narodila se jako Angelina Jolie Voight v Los Angeles v Kalifornii. Pochází ze známé herecké rodiny. Je dcerou herců Jona Voighta a Marcheline Bertrand. Jolie je neteří Chipa Taylora, její bratr je známý herec a režisér James Haven Jolie a jejími křestními rodiči jsou Jacqueline Bisset a Maximilian Schell. Lidé často z příjmení její matky usuzují, že je Francouzska. Pravdou ale je, že staří rodiče Angeliny ze strany matky byli kanadský Francouzi a v této větvi jsou také předkové z kmene Irokézů. Ze strany jejího otce je známou skutečností, že má české předky.

Potom co se rodiče herečky v roce 1976 rozešli, Jolie s bratrem vyrůstala u své mámy, která opustila svoje herecké ambice a přestěhovala se do Palisades ve státě New York. Malá Angelina, jako dítě, sbírala hady a ještěrky. Pravidelně sledovala filmy, kde hrála její máma a později přiznala, že jí to přivedlo k zájmu o herectví. Zároveň tvrdí, že nebyla ovlivněná svým otcem. Když měla 11 roků, rodina se přestěhovala zpět do Los Angeles a Jolie se rozhodla, že chce být herečka a tak se zapsala do Lee Strasberg Theatre Institute, kde studovala dva roky.

Během studia se objevila v mnoha divadelních představeních. Později často vzpomínala na čas strávený jako studentka na Beverly Hills High School (později Moreno High School) a na její pocit izolace od dětí z dobře situovaných rodin. Joliina máma totiž přežívala z více než skromného příjmu a Jolie často nosila oblečení ze second-handových výprodejů. Ostatní studenti se jí vysmívali kvůli jejím odlišným rysům, extrémně chudé postavě a rovněž kvůli brýlím a zubním rovnátkám.

Dokonce i její sebeúcta se po prvních neúspěšných pokusech v modelingu postupně zmenšovala. Její sebeopovrhování narostlo do takových rozměrů, že se často řezala a zraňovala. O řadu let později řekla během svého vystoupení v CNN - "Sbírala sem nože a vždy sem měla nějaký u sebe. Z nějaké příčiny měli, rituál sebezraňování a pocit bolesti, ale i pocit jakéhosi osvobození, úniku a očisty, na mne určitým způsobem terapeutický účinek".

Když měla 14 roků nechala svoje herecké hodiny a začala snít o povolání ředitelky pohřebního ústavu. To, že nesnášela sama sebe jí přivedlo k rebélii – oblékala se výhradně do černé barvy, obarvovala si vlasy na fialovo a užívala si s přítelem, se kterým tehdy také žila. Po dvou letech, když tento vztah skončil, si pronajala byt nad garáží jen pár bloků od domu své matky.

Vrátila se ke studiu divadla, odmaturovala na střední škole a po čase okomentovala tuto část svého života slovy: "Zůstává v mém srdci a já navždy zůstanem punkovým dítětem s tetováními".

Jolie a její otec se navzájem odcizili už dávno. Angelina tvrdí, že vinou manželských nevěr, kterých se Jon Voight dopustil, se jejich rodina rozvrátila. Jejich vztahy se nezměnili a to i navzdory pokusům o smíření a společné herecké práci, když otec s dcerou hráli ve filmu Lara Croft: Tomb Raider. Jolie v červenci 2002 oznámila svůj úmysl legálně si změnit jméno na "Angelina Jolie" odstraněním Voight ze svého příjmení. Změna se oficiálně uskutečnila 12. září 2002. V srpnu stejného roku Jon Voight na Access Hollywood tvrdil, že jeho dcera má “vážné citové problémy.“ Časopis Premiere Magazine v říjnu 2004 přinesl prohlášení Jolie, že už delší nechce udržovat vztah se svým otcem a doslova prohlásila: "Můj otec a já spolu nemluvíme. Necítím vůči němu žádný hněv. Jednoduše nevěřím, že jakoukoliv rodinu tvoří jen pokrevní svazky. Protože můj syn je adoptovaný a rodinu je třeba si zasloužit." Deklarovala, že nechce zveřejňovat důvody svého rozchodu s otcem, ale protože její syn Maddox je adoptovaný a po něm přídou další děti, nemyslí si, že by bylo zdravé spojovat se s Voight. Jon se s svými vnoučaty nikdy nestřetl.

Ranná práce 1993–1997

Jolie začala pracovat jako modelka ve 14 letech. Podepsala smlouvu s agenturou Finesse Model Management a předváděla v USA i v Evropě, hlavně v Los Angeles, New Yorku a Londýně. Také se objevila v mnoha hudebních klipech včetně některých od Meat Loaf ("Rock'n'Roll Dreams Come Through"), Antonello Venditti ("Alta Marea") a Lenny Kravitze ("Stand by My Woman"). Ve věku 16 let se vrátila k divadlu a hrála svojí první roli - německou dominu. Začala se učit od svého otce a to zejména jeho metodu při které pozoruje lidí tak, aby se potom při hraní mohla stát stejnými jako oni. Jejich vztah byl během tohoto období méně napjatý. Angelina si podle svých slov uvědomila, že oba dva jsou “králové pódia“.

Jolie se rovněž objevila v pěti studentských filmech svého bratra, které natočil během svého studia na USC School of Cinematic Arts (USC škola filmového umění), ale její skutečná profesionální filmová kariéra začala v roce 1993, když hrála hlavní roli v nízkorozpočtovém filmu - Cyborg 2. V něm jako Casella "Cash" Reese, robotka blízká člověku byla sestrojená, aby podnikla cestu do centrály nepřátelské továrny a tam nechala vybuchnout samu seba. Po dalších, nenápadných projektech zazářila ve svém prvním hollywoodském filmu Hackers (1995) jako Kate "Acid Burn" Libby. Přitom se během natáčení potkala se svým prvním manželem Jonnym Lee Millerem.

Americké noviny The New York Times napsali, že postava Kate (Angelina Jolie) v tomto snímku vyniká a to díky tomu, že se mračí mnohem více než ostatní a také proto, že je vzácnou hackerkou, která úmyslně sedí u klávesnice počítače v průsvitném topu. A navzdory jejímu zamračenému postoji, jaký si postava vyžaduje, slečna Jolie má sladký cherubínský vzhled svého otce, Jona Voighta. Film po uvedení do kin zklamal v číslech zisku, ale potom co bylo do prodeje uvedena video verze, kolem něho se rozvinul určitý kult.

Účinkovala v komedii Love Is All There Is, kde ztvárnila postavu Giny Malacici. Tato komedie, natočená v roce 1996, je moderní verzí Rómea a Júlie přizpůsobená na dnešní dobu. Opisuje rivalitu dvou italských rodin, které vlastní restaurace v Bronxu (New York), jejíchž potomkové se do sebe beznadějně zamilují. V romantické komedii Mojave Moon (Měsíc nad pouští, 1996) si zahrála mladou holku, Eleanor Rigby, zamilovanou do Danny Aiello, který ale miluje její matku Anne Archer. Ve stejném roce ztvárnila Jolie v dramatu Foxfire Margret "Legs" Sadovsky, jednu z pěti dospívajících děvčat, které vytvoří nepravděpodobný svazek potom co zabijí učitele, který je sexuálně zneužíval. Los Angeles Times napsali o vystoupení Jolie - "Vyžadovalo si mnoho úsilí rozvinout tuto postavu, ale Jolie, talentovaná dcera Jona Voighta, má schopnost porazit stereotyp. Zatímco příběh vypráví Maddy, je to Legs, která je osobností a spouštěčem akce."

V roce 1997 byla Jolie, po boku Davida Duchovného, hvězdou v thrileru Playing God. Tento film vyprávěl příběh známého losangelského chirurga, kterému odeberou lekářskou licenci a je vlákán hluboko do kriminálního podsvětí, kde střetne Claire (Angelina Jolie). Tento snímek nebyl kritiky přijat příliš pozitivně, ale Roger Ebert poznamenal, že "Angelina Jolie našla určitou jiskru a zápal i v takové postavě, která je obvykle tvrdá a agresivní, vypadá mile na zločineckou přítelkyni a možná taková i skutečně je." Následně účinkovala v televizním filmu Správná žena (1997), historicko-romanticky laděném dramatu natočeném podle novely Janice Woods Windle.

Přelom 1997–2000

Joliina kariéra začala nabírat obrátky zejména po excelentním výkonu, který předvedla v televizním životopisném dramatu George Wallace (1997). Za postavu Cornelie Wallace si odnesla sošku Zlatý Glóbus za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli televízního filmu, seriálu nebo miniseriálu a byla nominovaná na Cenu Emmy. Tento snímek byl kritiky velmi vychvalovaný a nakonec, vedle jiných cen získal Zlatý Glóbus pro "Nejlepší televizní film, seriál a miniseriál". Cornelia Wallace byla druhou manželkou guvernéra státu Alabama, který byl postřelený a paralyzovaný během kampaně na funkci prezidenta. Hlavní mužskou roli si zahrál Gary Sinise a film režíroval John Frankenheimer.

Hned v následujícím roce Jolie zazářila v dalším televizním snímku Gia (produkce HBO) jako supermodelka Gia Mara Carangi. Gia v něm zobrazuje svět sexu, drog, citového dramatu a postupnou destrukci života supermodelky i její kariéry díky závislosti na drogách a nakonec smutnou smrt na AIDS. Vanessa Vance z Reel.com napsala "Angelina Jolie do hloubky studovala svojí rolu a je lehké identifikovat výsledek. Je divoká v jejím zobrazovaní – naplňuje jí nervama, šarmem a zoufalstvím a její postava v tomto filmu je celkově možná nejnádhernější lidskou troskou jaká byla kdy natočena. "V následujícím roce Jólie vyhrála Zlatý Glóbus a byla opět nominována na cenu Emmy. Rovněž poprvé vyhrála cenu herecké akademie - Screen Actors Guild Award. Je o ní známé, že v souladu s hereckou metodou Lee Strasberga preferuje celkové se vžití do postavy. To znamená, že se chová jako zvolený hrdina během celého natáčení a to i mimo samotné natáčení. Díky tomu má reputaci herečky se kterou je dost těžké vycházet. Během natáčení Gie, oznámila svému tehdejšímu manželovi Jonny Lee Millerovi, že mu nebude telefonovat. "Chtěla sem mu říct: Sem sama, umírám, sem lesba. Neuvidíme se několik týdnů."

Po úspěchu filmu Gia Jolie odešla do New Yorku, aby si na krátkou dobu dala od herectví pauzu. Cítila totiž, že "nemá ze sebe více co dát". Zapsala se na New York University na studium filmaristiky a také navštěvovala kurzy scenáristiky. O těchto časech později hovořila, že "bylo pro ní jen dobré posbírat samu sebe".

Jolie se do filmu vrátila v roce 1998 jako Gloria McNeary ve filmu s gangsterskou tématikou Hell's Kitchen (Pekelná kuchyně) a v dalším roce účinkovala v kritiky výborně přijatém snímku se skvělým obsazením – Playing by Heart (Podoby lásky). Spolu s ní si tu zahráli herci jako Sean Connery, Gillian Anderson, Ryan Phillippe a Jon Stewart. Tato drama hovoří příběh zdánlivě nepropojených postav a Jolie hraje mladou fanynku džezu - Joan. Film získal převážně pozitivní kritiky a Angelina byla osobně vyzdvihována. Jolie vyhrála Breakthrough Performance Award, cenu, kterou jí udělilo Národní sdružení kritiků.

V roce 1999 hrála v komediální dramatu Pushing Tin (Bláznivá runway), kterou režíroval Mike Newell. Je o dvou leteckých operátorech, kteří se střetnou v chlapském souboji o to kdo je lepší a Jolie tu účinkuje po boku Johna Cusacka, Billy Bob Thorntona a Cate Blanchett. Jolie tam hrála Thortonovu svůdnou manželku Mary Bell. Na film se psali převážně vlažné recenze a Joliina postava byla často kritizována. The Washington Post napsal: „Mary (Angelina Jolie) jako kompletně směšná kreace scenáristy, představuje lehkomyslnou ženu, která plače nad ibiškem, který umírá, nosí mnoho tyrkysových prstenů a žije osamoceně, když její manžel tráví noci mimo domov“.

Potom pracovala s Denzelem Washingtonem ve filmu The Bone Collector (Sběratel kostí), adaptaci románu od Jeffery Deavera. Jolie hrála postavu Amélie Donaghy, policejní důstojníčky, kterou pronásleduje sebevražda jejího otce – policajta. Zároveň neochotně pomáha Washingtonovi polapit mnohonásobného vraha. Film vydělal v celosvětovém měřítku téměř 151 miliónů USD, no přesto byl, podle kritiků, absolutním propadákem. Detroit Free Press napsal "Jolie, navzdory svému přitažlivému vzhledu, je tu jednoduše a žalostně zle obsazenou herečkou."

Jolie později přijala roli komplikované Lisy Rowe po boku Winony Ryder v Girl, Interrupted (Narušení) a udělala dobře. Je to příběh mentálně choré pacientky Susanny Kaysen, který byl natočený podle předlohy jejich skutečných vzpomínek. Hlavní postavu ztvárnila Winona Ryder, pro kterou to měl být hvězdný návrat do světa filmu, stal se však korunovací pro novou královnu Hollywoodu - Angelinu Jolie. Díky svému skutečně procítěnému výkonu získala svůj třetí Zlatý Glóbus, druhou cenu Screen Actors Guild Award a jako třešničku na dortě a konečný triumf Oscara za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

V roce 2000 hrála ve své první letní bombě - Gone In 60 Seconds (60 sekund). Hrála zde postavu Sarah "Sway" Wayland, ex-přítelkyně zloděje aut Nicolase Cagea. Přesto, že Washington Post její roli kritizoval, Jolie přiznala, že tento film byl pro ní osvěžením a uvolněním po těžké úloze jakou byla Lisa Rowe. Pro ní samotnou znamenal dosud nějvětší mezinárodní úspěch, protože vydělal přibližně 237 miliónů dolarů.

Masivní mezinárodní úspěch - současnost

Joliinou divácky oblíbenou postavou je Julia Russel, poštou zaslaná manželka Antonia Banderase ve filmu Original Sin (Sedmý hřích). Snímek byl natočený podle předlohy románu Valčík do temnoty od Cornella Woolricha a u kritiků totálně propadl. The New York Times napsal "Příběh se propadá hlouběji než výstřich slečny Jolie." Rok 2002 jí přinesl postavu Lanie Kerriganovej v snímku Life or Something Like It (Život nebo něco takového), který hovoří o ambiciózním televizním reportérovi, který prohlásil, že ona zemře v průběhu týdne. Navzdory celkově negativním kritikám, Joliino účinkování dostalo také pozitivní ohlasy. Paul Clinton ze CNN napsal "Jolie je ve své roli excelentní. Navzdory některým absurdním bodům zápletky v středu filmu, je tato herečka, ovenčená Oscary, na své cestě sebe-objevování a hledání pravdy v životě nesmírně přesvědčivá."

Jolie si následně zopakovala svojí nesmrtelnou Laru Croft ve filmu Lara Croft Tomb Raider: Kolébka života (2003). Pokračování sice nebylo tak úspěšné jako první díl, ale přesto vydělalo v mezinárodním měřítku 156 miliónů dolárů. O rok později se Jolie po boku Cliva Owense objevila v Beyond Borders (Hranice zlomu), filmu o humanitárních pracovnících v Africe.

Joliin jediný film z roku 2005, akční komedie Mr. & Mrs. Smith, je jejím největším komerčním úspěchem. Film, režírovaný Dougem Limanem, vypráví příběh znuděného manželského páru, který zjistí, že oba dva jsou nájemnými vrahy. Jolie zde hrála jako Jane Smith po boku Brada Pitta. Snímek měl velký úspěch a všeobecně se předpokládá, že to byl důsledek neuvěřitelné chemie mezi oběma hlavními představiteli. The Star Tribune poznamenal: "Zatímco příběh vypadá celkem obyčejně, samotný film elektrizuje díky neutuchajícímu šarmu, cválající energii a hvězdné termonukleární chemii uprostřed plátna." Film vydělal více než 478 miliónů dolarů, což byl jeden z největších zisků v celém roce 2005.

Jolie se dále objevila ve filmu The Good Shepherd (2006), režijním počinu Roberta De Nira. Tento film opisuje nedávnou historii CIA z pozice Edwarda Wilsona, kterého hraje Matt Damon. Hlavní ženská postava, Margaret Russell (Jolie), je Wilsonovou zanedbávanou manželkou, se kterou se beznadějně odcizí díky jeho práci. The Chicago Tribune její roli komentoval: "Jolie stárne zcela přesvědčivě a je lehkovážně nevšímavá, k tomu jak její břitká postava ztrácí sympatie publika."

Potvrzené budoucí projekty Jolie zahrnují animované a fantasy filmy jako Beowulf (kde hraje Grendelovu matku) a Kung Fu Panda, ale také film A Mighty Heart (Silné srdce). Tento strhující snímek, představený na festivalu v Cannes, byl natočený na motivy života Daniel Pearl, reportéra z ekonomických novin Wall Street Journal, který byl unesen a zavražděn v Pakistánu. Jolie bude hrát jeho manželku Mariane Pearl o které se Jolie vyjádřila, že byla unesena vnitřní silou a schopností vyhnout se nenávisti. V Praze natáčela snímek Wanted.

Také se objeví jako Dagny Taggart ve filmové adaptaci románu Atlas Shrugged a chystá se na roli Avy Lord v pokračovaní Sin City 2.

YouTube

Angelina Jolie happy 41st birthday 2016
Angelina Jolie UNHCR at Barcelona


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Angelina Jolie
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Angelina Jolie
200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)