Angoulême

Z Multimediaexpo.cz


Katedrála v Angoulême
Velké nádraží v Angoulême (2013)

Angoulême je město na jihu Francie v departmentu Charente a regionu Poitou-Charentes. Má 43 000 obyvatel.

Jedná se o velmi staré a historické město.

Obsah

Dějiny

Město stojící na místě římské osady Ecolisma (či Iculisma), jež dostala později jméno Angoulesme, je od roku 379 sídlem biskupa a má pohnutou historii. Roku 507 je po porážce Vizigótů u Vouillé získal franský král Chlodvík I. Během 9. století ho však zničili Normané.

Ve středověku byl Angoulême hlavním městem stejnojmenného hrabství a hlavní křižovatkou Svatojakubské cesty do Santiaga de Compostela ve Španělsku. V roce 1204 obdržel Angoulême městská práva od anglického krále Jana Bezzemka. Město i hrabství byly Mírem z Brétigny (1360) postoupeny Anglii, ale už v roce 1373 je francouzský král Karel V. Moudrý dobyl zpět. V období francouzských náboženských válek bylo město silně poškozeno, zejména poté, co je dobyly hugenotské oddíly, jimž velel Gaspard de Coligny.

V roce 1394 připadlo hrabství vévodům Orléanským. Jeden z jeho příslušníků, František I. Francouzský, se v roce 1515 stal francouzským králem a povýšil hrabství na vévodství, čímž podpořil svoji matku Louisu Savojskou. Vévodství se tak stalo francouzským korunním územím. Jedním z jeho držitelů byl nemanželský syn krále Karla IX. Francouzského…Karel z Valois. Posledním vévodou z Angoulêmu byl nejstarší syn Karla X. Louis-Antoine, který zemřel v roce 1844.

Roku 1578 se zde narodil François Ravaillac, který zabil krále Jindřicha IV. Francouzského (Navarrského).

Vývoj počtu obyvatel

Počet obyvatel v letech 1962–2008


Partnerská města

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Angoulême
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Angoulême