Anna Čičerovová

Z Multimediaexpo.cz

Anna Vladimirovna Čičerovová (rusky Анна Владимировна Чичерова, * 22.července 1982 v Jerevanu, Arménská SSR) je ruská atletka, výškařka závodící za armádní atletický klub v Moskvě (CSKA). Bronzová medailistka z Letních olympijských her 2008 v Pekingu.

Obsah

Juniorské úspěchy

Poprvé na sebe tato 180 cm vysoká atletka upozornila na prvním ročníku mistrovství světa do 17 let v polské Bydhošťi, kde suverénně získala zlatou medaili za 189 cm. O rok později skončila těsně pod stupni vítězů na mistrovství světa juniorů v Santiagu de Chile, když překonala laťku ve výšce 185 cm a umístila se na neoblíbeném čtvrtém místě. V červenci roku 2001 pořádalo mistrovství Evropy juniorů italské Grosseto. Ruská výškařka předvedla 188 cm, což znamenalo celkové sedmé místo. Poslední srpnový den roku 2001 se umístila na XXI.Letní Univerziádě v Pekingu na osmém místě s výkonem 185 cm.

První medaile mezi dospělými

První úspěchy mezi dospělými si připsala v roce 2003, když nejprve získala za 199 cm bronzovou medaili na HMS v Birminghamu. V létě se na svém prvním mistrovství světa v Paříži umístila na šestém místě, když pokořila laťku na stojanech ve výšce 195 cm. O rok později se konalo další HMS, tentokráte v Budapešťi a za rovné dva metry získala po právu stříbrnou medaili. V témže roce se podívala na svoji první Olympiádu, kterou pořádalo Řecko. Na olympijském stadionu v Athénách skončila šestá.

Úspěchy ze šampionátů

V roce 2005 získala hned dvě zlaté medaile z atletických šampionátů. Na HME v Madridu překonala 201 cm a nechala za sebou domácí výškařku, Španělku Ruth Beitiaovou, která se musela spokojit se stříbrem. Na MS ve finských Helsinkách sice skončila pod stupni vítězů, na čtvrtém místě, druhou zlatou medaili ale získala 19.srpna v tureckém Izmiru v rámci XXIII.Letní Univerziády, přičemž ke zlatu stačilo skočit jen 190 cm. Halové mistrovství světa 2006 konala Moskva, na domácí půdě se ovšem ruská výškařka pro zranění nepředstavila. Vrcholem letní atletické sezóny bylo ME ve švédském Göteborgu. Na svém prvním ME ovšem skončila na děleném sedmém místě. O rok později se konalo MS v japonské Ósace, na které bude vzpomínat s příjemnými pocity. O tři centimetry si zde vylepšila čtyři roky staré maximum pod širým nebem a za 203 cm získala společně s Italkou Antoniettou Di Martinovou stříbrnou medaili.

Bronz z Olympiády

V halové sezóně 2008 předvedla nejlépe 198 cm v Bukurešťi. Všechna příprava ovšem směřovala na Letní olympijské hry 2008 v Pekingu. Ze své druhé olympiády si přivezla první medaili, kterou ovšem nemusela vůbec získat, když na 199 cm dvakrát shodila laťku a chtěla-li postoupit musela na potřetí laťku přeskočit. Do třetice nakonec laťku přeskočila a poté hned napoprvé zvládla 201 cm i 203 cm. Následující výšku již třikrát shodila i přesto si nakonec z Pekingu přivezla bronzovou medaili.

Osobní rekordy

Jejím prvním trenérem byl Vladimir Čičerov, od srpna roku 2002 trénuje ruskou atletku Jevgenij Zagorulko. Jejím osobní rekord v hale i venku je 204 cm. V hale si ovšem vytvořila tento rekord již v roce 2003 v ruském Jekatěrinburgu, zatímco pod otevřeným nebem zvládla tuto hodnotu až 9.září 2008 v chorvatském Záhřebu, kde se o vítězství přetahovala s domácí Blankou Vlašičovou.

Externí odkazy