Osobní nástroje
20. února začíná nová soutěž pro začínající editory naší encyklopedie !
Vytvořte si do středy 7.3. svůj účet na Multimediaexpo.cz a udělejte alespoň 20 slušných editací.
Ze všech nových editorů vybereme 2 nejlepší (8.3.)...a každý od nás dostane
vlastní digitální GOG klíč na skvělou hru – System Shock 1 Enhanced Edition !

Letní olympijské hry 2008

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Logo XXIX. letních olympijských her v Pekingu

XXIX. letní olympijské hry 2008 se konají v čínském Pekingu. Zahájeny byly 8. srpna 2008 a potrvají až do 24. srpna 2008. Zástupci několika desítek zemí budou bojovat celkem o 302 sady medailí ve 28 sportech. Mezi nově zařazené disciplíny patří například cyklistická disciplína BMX nebo takzvaný plavecký maratón.

Čínský národní stadion – Ptačí hnízdo (2008)
Noční HDR pohled na Ptačí hnízdo (2011)

Hlavním stadiónem her je Pekingský národní stadion, který je běžně označovaný dle své podoby jako – Ptačí hnízdo.

Mottem pekingské olympiády je: „Jeden svět, jeden sen“.

Pekingské olympijské hry mají rekordní počet maskotů, pět postav nesoucích bohatou symboliku, jmenují se „Šťastné děti“:

  • Kapr – modrá, prosperita, vznešenost a čistota, vodní sporty
  • Panda velká – černá, radost, čest a naděje, silové a úpolové sporty
  • Olympijský oheň – červená, vášeň, nespoutanost, míčové sporty
  • Tibetská antilopa – žlutá, zdraví, pohotovost a ohebnost, atletika
  • Vlaštovka – zelená, štěstí, nevinnost a živost, gymnastika

Tyto figurky jsou implikovány stykem s mořem, lesem, ohněm, zemí a oblohou, což naráží na harmonii člověka s přírodou a odpovídá myšlence „Zelené olympiády“. Kromě toho jsou do figurek Fuwa integrovány mnohé prvky čínské kultury. Zajímavé je rovněž to, že jména těchto pěti postaviček sestavená za sebou připomínají čínskou větu „Peking tě vítá“. Pět olympijských postaviček v neposlední řadě barevně reprezentuje pět olympijských kruhů.

Obsah

Volba pořadatele

O tom, které město uspořádá olympijské hry v roce 2008 se rozhodlo 13. července 2001 na zasedání MOV v Moskvě. Spolu s Pekingem usilovaly o pořádání také Toronto, Paříž, Istanbul a Ósaka. Již v 1. kole hlasování dostal Peking nejvíce hlasů, ale protože nedosáhl absolutní většiny, hlasovalo se ještě jednou, tentokrát již bez vyřazené Ósaky. Ve 2. kole již 56 ze 105 pověřených členů MOV dalo svůj hlas čínské metropoli. Mohly tak vypuknout mohutné oslavy jak přímo v Moskvě, tak i v Číně. Peking tak na druhý pokus uspěl – při první kandidatuře roku 1993 dali delegáti přednost australskému Sydney. Vrcholní představitelé čínského státu rovněž dali slib, že se již nebudou opakovat potíže při stavbě olympijských sportovišť jako v Aténách a svůj slib dodrželi. Všechna sportoviště byla dokončena rok před zahájením soutěží a předána do užívání sportovcům. Na drtivé většině z nich také proběhly testovací předolympijské závody.

Výsledky volby pořadatele LOH 2008
Město Země 1. kolo 2. kolo
Peking ČLR 44 56
Toronto Kanada 20 22
Paříž Francie 15 18
Istanbul Turecko 17 9
Ósaka Japonsko 6

Kontroverze

Mnohé organizace vyzývají k bojkotu Olympijských her v Pekingu. Organizace jako Studenti pro svobodný Tibet požadují bojkotovat hry z důvodu čínské okupace Tibetu. Organizace Amnesty International poukazuje na čínskou angažovanost v Dárfúrské krizi. Čína také bojuje se silným znečištěním v Pekingu a okolí, které doufá organizační výbor odstranit před začátkem olympiády.

Cesta olympijské pochodně

Oheň, který vzplane na olympijském stadiónu při slavnostním zahájení pekingských her, byl zapálen 24. března krátce po 11 hodině SEČ na tradičním místě, ve starořecké Olympii. Čest zapálit oheň dostala řecká herečka Marie Nafpliotu. Díky dobrému počasí mohl být olympijský oheň zapálen v rozvalinách chrámu bohyně Héry tradičním způsobem, tedy pomocí parabolických zrcadel. Než se oheň vydal na nejdelší pouť v historii (přibližně 137 000 km), putoval týden po území Řecka a prvním členem štafety byl řecký taekwondista Alexandros Nikolaidis.

Akt zapálení ohně byl narušen několika demonstranty, kteří protestovali proti potlačování lidských práv v Tibetu. Jeden z demonstrantů se dostal až téměř k vedoucímu organizačního výboru Liou Čchi, který právě vedl u řečnického pultu svůj proslov. Demonstranta však dokázala chytit ochranka. Liou Čchi ale svou řeč nepřerušil a zůstal klidný. Do celého světa hlásal: "Olympijský oheň bude šířit světlo a štěstí, mír a přátelství, naději a sny všech Číňanů i lidí celého světa." K incidentu se vzápětí přihlásila pařížská organizace Reportéři bez hranic. Podle zahraničních agentur byl přímý přenos z Olympie v čínské televizi v době incidentu přerušen a nahrazen předtočenými záběry. Žádný z komentátorů neinformoval o tom, co se přímo na místě událo. O několik desítek minut později došlo k dalšímu protestnímu aktu, když si tibetská žena zahalená do červené látky lehla na cestu před běžce s pochodní poblíž Olympie. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, který se obřadu též zúčastnil, se snažil držet napjatou situaci v mantinelech klidu. "Olympijské hry se musí odehrát v mírovém prostředí. Vysíláme dnes poselství olympijského příměří," prohlásil.

Zástupci organizačního výboru pak pochodeň převzali v řecké metropoli, aby ji dopravili do Pekingu, kde se pochodeň rozdělila. Jedna pochodeň se vydala na cestu kolem světa a druhá zamířila na nejvyšší horu světa Mount Everest, na jejíž vrchol ji horolezci vynesli ve čtvrtek 8. května v devět hodin ráno místního času.

Soutěže

Sportovní disciplíny

České medaile

České medaile na LOH 2008 Olympic rings with white rims.png
Jméno Medaile Disciplína
Kateřina Emmons Zlato     Sportovní střelba - vzduchová puška na 10 m

Česká umístění mimo medailové pozice

České medaile na LOH 2008 Olympic rings with white rims.png
Jméno Umístění Disciplína
Pavla Kalná 31. místo Sportovní střelba - vzduchová puška na 10 m
Pavel Petřikov 9.-16. místo Judo - do 60 kg
Roman Kreuziger 45. místo cyklistika - silniční závod

Související články

Externí odkazy