Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Armin Zöggeler

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Luge pictogram.png Armin Zöggeler
Rodel-Weltcup-2005-Oberhof-Zoeggeler cropped.jpg
Osobní informace
Jméno Armin Zöggeler
Narozen 4. leden 1974
Národnost Itálie
Výška 1,81 m
Váha 79 kg
Informace o týmech
** CS Carabinieri
Medaile
Olympijské hry 2 – 1 – 1
Mistrovství světa 5 – 5 – 4
Mistrovství Evropy 3 – 3 – 5
Světový pohár 8 x

Armin Zöggeler (* 4. ledna 1974 v Meranu) je italský sáňkař, olympijský vítěz, mistr světa a Evropy, vítěz světového poháru. Od roku 2002 je držitelem státního vyznamenání Commendatore Ordine al Merito della Repubblica Italiana, které mu 26. dubna 2002 udělil prezident Italské republiky.

Obsah

Životopis

Vyrůstal ve Foianu (Völlan), což je část města Lana sáňkařské bašty na přírodní dráze. Armin začal závodit ve svých 7 letech právě na přírodních tratích, protože první umělá sáňkařská dráha byla postavena až v roce 2006 pro olympijské hry v Turíně. Další umělou dráhou v Itálii je olympijská dráha v Cortina d'Ampezzo, která ale není homologovaná pro sáňkaře. I přes tuto překážku se Armin v roce 1988, kdy mu bylo 14 let, rozhodl přejít k sáňkování na umělé dráze a hned získal světový pohár mezi juniory.

Jeho hvězdnou kariéru nastartovala sezona 1994, kdy Armin získal bronzové medaile na mistrovství Evropy v Königssee a na olympijských hrách v Lillehammeru. O rok později v Lillehammeru slavil svůj první titul mistra světa a také první vítězství ve světovém poháru a to na trati v Altenberg. A poté co přidal další vítězství v Sigulda, Königsee a Oberhofu mohl slavit celkově druhé místo ve světovém poháru, což v následující sezoně zopakoval. První světový pohár získal v sezoně 1997/1998, v témže roce slavil i na olympijských hrách, po bronzu Lillehammeru přišla v Naganu medaile stříbrná. První olympijské zlato získal v Salt Lake City 2002 po strhující bitvě s fenomenálním Němcem Georgem Haklem, který zvítězil v předchozích třech olympijských závodech. Zlatou olympijskou medaili obhájil na olympijských hrách v Turíně 2006, kde byl zároveň i vlajkonošem při závěrečném ceremoniálu. Na mistrovství světa získal celkem 11 medailí, z toho 5 zlatých, 3 stříbrné a 3 bronzové. V rozmezí let 1998 a 2009 získal 8x světový pohár, z toho od roku 2006 do roku 2009 čtyřikrát po sobě. Dále získal 10 medailí z mistrovství Evropy z toho dva tituly. Od 21. ledna 2007, kdy zvítězil v závodě světového poháru v Altenbergu je držitelem rekordu v počtu vítězství (45 vítězství) předstihl tak George Hackla a Rakušana Markuse Procka.

Vítězství

Světový pohár

Olympijské hry

Mistrovství světa

Mistrovství Evropy

Mistrovství Itálie

Vyznamenání

Reference

  1. Commendatore Ordine al Merito della Repubblica Italiana Sig. Armin Zöggeler

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Armin Zöggeler
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Armin Zöggeler
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace