Salt Lake City

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Salt Lake City, Utah
225px
Základní údaje
Stát Utah
Oblast Západ Spojených států
Okres Salt Lake County
Starosta Rocky Anderson (D)
Rozloha 285,9 km²;
Počet obyvatel 174 000 (odhad 2005)
  Oficiální web http://www.slcgov.com/

Poloha SLC

250px

Salt Lake City je hlavní a největší město amerického státu Utah. Žije v něm přibližně 178 tisíc obyvatel, jeho aglomerace ale má až 2 miliony obyvatel. Má přezdívku Křižovatka Západu. Salt Lake City bylo založeno v roce 1847. Je sídlem ústředí Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. V roce 2002 se zde konaly zimní olympijské hry.

Obsah

Historie

Před příchodem Evropanů žili v oblasti dnešního Salt Lake City kočující indiánské kmeny Šošónů, Utů a Paiutů. První Evropané vstoupili na toto území v první polovině 19. století. 24. července 1847 sem mormonský prorok Brigham Young přivedl své souvěrníky a založil zde město.

Toto je to pravé místo!

Young také založil duchovní centrum města – náměstí Temple Square a na něm stojící chrám Salt Lake Temple, stejně jako některá další střediska mormonské církve ve městě. Mormoni usazení v Salt Lake City chtěli založit vlastní stát s názvem Deseret, který měl zahrnovat také území Nevady a části jižní Kalifornie. Ústřední americká vláda ve Washington ale rozhodla o vzniku státu Utah, jehož se Salt Lake City mělo později stát hlavním městem. V roce 1857 spory, vedoucí hlavně kolem polygamie, která byla mezi mormony běžnou praxí, přerostly v otevřený konflikt s Washingtonem. Young odmítl složit funkci guvernéra a prezident USA James Buchanan vyhlásil oblast za vzbouřenou, což vedlo až k utažské válce. Mormonská církev odmítla polygamii až v roce 1890, což pomohlo k návratu správy do města, které se v roce 1896 stalo oficiálním hlavním městem Utahu. Rozmachu města pomohlo vybudování první transkontinentální železnice vedoucí městem v roce 1869. Ve druhé polovině 20. století město stagnuje, přichází o část svých obyvatel, i když velikost celé aglomerace se rozrůstá. Od 70. let 20. století jsou v čele města demokratičtí starostové. Problémem až do dnešních dnů zůstává propojení správy města a veřejného života a politiky s Církví Ježíše Krista Svatých posledních dnů.

Panorama Salt Lake City v roce 2004

Geografie

Pohled z ISS

Celková rozloha města je 285,9 km². Město leží na severovýchodním cípu údolí Velkého Solného jezera. Od samotného jezera ho dělí faunou i flórou bohaté mokřiny, z nichž se do města dvakrát až třikrát ročně dostává „jezerní smrad“, připomínající zápach zkažených vajec. Městem protéká řeka Jordan, nad ním jsou hory Wasatch s nejvyšším blízkým vrcholem Twin Peaks. Přímo nad městem je vyvýšený Capitol Hill. Město má pravidelný pravoúhlý půdorys ulic a tříd číslovaných od křižovatky, která je u Temple Square.

Demografie

Ve městě žije přibližně 178 tisíc obyvatel. Městská aglomerace má milion obyvatel, v širší aglomeraci, tzv. Wasatch Front zahrnující i město Ogden, sídlí na 2,15 milionu lidí. Převážná část obyvatel je anglo-amerického původu, roste ale podíl obyvatel hispánského původu a lidí z tichomořských ostrovů (Samoy a dalších). Rasové složení:

Obyvatelé Hispánského původu, bez ohledu na rasu, tvořili 22,9 % populace.

Hospodářství

V minulosti bylo hospodářství města spojené hlavně s dolováním a těžbou ropy. V současnosti je hlavním zdrojem příjmů činnost státní administrativy, obchod, doprava a služby. Objem turistiky výrazně vzrostl po zimních olympijských hrách. Veletržní a kongresové služby vzkvétají po vybudování velkých veletržních prostor, např. Salt Lake Palace. Hlavními dopravními spojeními jsou mezistátní dálnice Insterstate 15, transkontinentální železnice a letecká doprava do mezinárodního letiště Salt Lake City.

Kultura a společnost

Město je sídlem mnoha muzeí a galerií. Utažský symfonický orchestr (anglicky: Utah Symphony Orchestra) pořádá své koncerty v koncertní síni Maurice Abravanela (anglicky: Abravanel Hall). Unikátním hudebním tělesem je velký pěvecký sbor Mormon Tabernacle Choir. Ve městě sídlí řada vysokých škol, především státní University of Utah a soukromá Brigham Young University. Salt Lake City zůstává světovým centrem Církve Ježíše Krista Svatých posledních dní. V roce 2002 hostilo Salt Lake City zimní olympijské hry. Ač byly provázené skandály (úplatkářskou aférou při kandidatuře na pořádání her, dopingovými případy a skandálem s neobjektivitou rozhodčích krasobruslení), přinesly městu velký finanční úspěch a další rozmach. Jejich uspořádání přispělo k vybudování dopravní infrastruktury, stavbě nových i rekonstrukci starých sportovišť i v budoucnu využívaných k pořádání významných soutěží. Uspořádání her posílilo turistický ruch. Ve městě sídlí jediný velký sportovní klub, basketbalový tým Utah Jazz, hrající NBA. Hlavním svátkem je státní svátek Utahu Pioneer Day (česky Den osadníků) 24. července, který doprovází velká přehlídka. Druhou největší přehlídkou je místní Gay Pride.

Pamětihodnosti města

LDS Conference Center, údajně největší církevní objekt v Americe

Blízko města se nacházejí horská střediska Park City nebo Deer Valley, která hostila soutěže zimních olympijských her 2002 a jsou vyhledávána turisty se zájmem o zimní sporty.

Partnerská města

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Salt Lake City
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace