Bern

Z Multimediaexpo.cz

Zytglogge: věž a symbol Bernu
Budovy na řece Aare

Bern (francouzsky a občas anglicky Berne, italsky a rétorománsky Berna, v místním švýcarskoněmeckém dialektu, bernštině Bärn) je hlavní město Švýcarska a kantonu Bern. Centrální historické město má asi 130 000 obyvatel, ale v celém Bernu žije asi 350 000 Švýcarů.

Bern byl založen roku 1191 na skalním výběžku nad prudkou řekou Aare v podhůří Bernských Alp.

V 14. – 16. století dosáhl Bern své největší slávy.

Pro měření času zde byla postavena zvonice s nádherným orlojem Zytglogge, kde se každou hodinu se ukazují postavičky tančící na typické švýcarské písně. Zvonice zároveň tvořila nápadný střed města. Starou a moderní část spojují tři velké mosty. Nejzajímavější je Kornhausbrücke z devatenáctého století železné konstrukce. K největším stavbám patří Bundeshaus (budova Spolkového parlamentu), podobný spíše paláci a dostavěný roku 1902. Ke zkrášlení města přispěly i kašny, kterých má dnes Bern více než 100. Nejkrásnější je kašna Zähringrova a Simsonova. Dalšími významnými památkami jsou radnice, sýpka a klášterní chrám sv. Vincence, nejkrásnější pozdní gotická bazilika ve Švýcarsku. Z věže chrámu jsou při hezkém počasí dobře viditelné Bernské Alpy. Další turistickou atrakcí je Bärengraben - příkop s medvědy, symbolem kantonu Bern, pro které se bude brzo stavět přírodní park.

Obyvatelé města si cení i uvolněnějšího životního stylu. Mezi slavnými návštěvníky je Casanova, který zde pobýval v lázních, ruská velkokněžna Anna Fjodorovna, jež si v Bernu založila romantickou zahradu a Lenin zde pobýval v exilu, než se odstěhoval do Curychu za lepší knihovnou.

Nádraží leží hned na okraji starého města, jímž není povoleno projíždět jinak než tramvají či autobusem; auto lze zaparkovat na parkovišti u nádraží. Bernská Marktgasse (Tržní ulička) byla jako významné tržiště v ochraně městských hradeb, již v raném středověku založena v šířce 24 metrů. Staré bernské domy mají celkem 6 km podloubí, díky nimž získal Bern již ve středověku to, co si většina pozdějších metropoli až v 19. století - pasáže, příjemné místo pro nákupy, kde jsou lidé skryti před nepříznivým počasím.

V Marktgasse, nejhezčí ulici Bernu, stojí řada domů, které působí tak uceleně, že je poznat, jak měli stavitelé stále na zřeteli celkový dojem. Na této ulici se nachází dům Alberta Einsteina, který zde během svého osmiletého pobytu vytvořil teorii relativity.

Typicky bernskou specialitou jsou Berner Rösti. Rösti jsou uvařené a nastrouhané brambory, opečené na másle, nebo v luxusnějším vydání se špekem a to zapečené sýrem: velmi chutné a nenáročné jídlo.

Obsah

Doprava

Železnice

Hlavní nádraží je uzlem železniční, autobusové i městské dopravy. Po nádraží v Curychu je s 150.000 cestujícími za den druhým nejfrekventovanějším ve Švýcarsku . Nádraží má 14 nástupištních hran, ke kterým přijíždí vlaky z celé země i zahraničí - EuroCity, Cisalpino, TGV, Talgo, ICE a CityNightLine, čtyři hrany slouží místnímu systému S-Bahn.

Hlavní nádraží

Vedle hlavního nádraží se na území města nachází menší nádraží, které slouží jako zastávky S-Bahn: Felsenau, Tiefenau, Wankdorf, Ausserholligen, Stöckacker, Bümpliz Nord, Bümpliz Süd, Brünnen, Riedbach a Weissenbühl.

S-Bahn Bern spojuje město 13 linkami s městy Thun, Biel, Solothurn, Neuenburg, Freiburg a Schwarzenburg, oblastí Emmental a dalšími aglomeracemi. S-Bahn v Bernu je provozován společnostmi BLS a Regionalverkehr Bern-Solothurn (RBS).

V Bernu jsou v provozu také malé soukromé dráhy Gurtenbahn, Marzilibahn a Mattenlift.

Tramvaje a autobusy

Dopravní síť společnosti Bernmobil tvoří tři tramvajové linky a 13 autobusových a pět trolejbusových linek. V širším okolí města jsou provozovány autobusové linky Postautoa RBS.

Přívozy

Severně od Bernu jsou v provozu dva soukromé osobní přívozy přes řeku Aare: přívoz Reichenbach do Unterzollikofen a přívoz Zehndermätteli do Bremgartenu. Třetí přívoz Bodenacker u Elfenau již není na území města.

Letectví

Regionální letiště Bern-Belp (IATA: BRN, ICAO: LSZB) se nachází 7 km jihovýchodně od centre Bernu. Provozuje pravidelné vnitrostátní i mezinárodní lety.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bern
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Bern
Švýcarsko  Švýcarské památky na seznamu světového dědictví UNESCO

Staré město Bernu • klášter St. Gallen • benediktýnský klášter St. Johann • Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn • vinice Lavaux • Monte San Giorgio (naleziště zkamenělin) • Rhétská dráha v Albula • tektonická oblast Sardona • hrady v Bellinzona • La Chaux-de-Fondsprehistorická kůlová obydlí v Alpách