Björn Ulvaeus

Z Multimediaexpo.cz

Björn Kristian Ulvaeus (* 25. dubna 1945, Göteborg) je švédský textař, hudebník, kytarista, skladatel a bývalý člen světoznámé skupiny ABBA (1972-1983). Také se spolupodílel na komponování muzikálů Šachy, Kristina från Duvemåla a Mamma Mia!. Společně se svým přítelem a kolegou Bennym Anderssonem je spoluproducentem filmu Mamma Mia!.

V posledních letech kritizuje volné stahování děl chráněných autorským právem na internetu. Dále je významným členem organizace Humanisterny , která je švédským zástupcem v Mezinárodní humanistické a etické unii (International Humanist and Ethical Union).

Obsah

Profesní život

Narodil se v Göteborgu, ale v dětství se s rodičí přestěhoval do Västerviku, kde vyrůstal. Na svou první kytaru začal hrát v jedenácti letech a již na základní škole spoluzaložil kapelu West Bay Singers. Roku 1964, kdy již měli uzavřený kontrakt s labelem Polar Music, došlo k přejmenování kapely na Hootenanny Singers. Po základní vojenské službě, kterou ukončil v roce 1967, studoval jeden semestr na stockholmské Lundově univerzitě obchod a právo, ovšem rozhodl se pro hudební kariéru. V období 1969-1972 se spojil s Bennym Anderssonem, nejdříve komponovali program pro Bennovu formaci Hep Stars. Poté začali koncertovat společně pod názvem Benny & Björn, což se projevilo ve vydání prvního alba Lycka v roce 1971. O rok později (1972) byla založena kapela ABBA, poté co se rozhodli spojit se zpěvačkami Agnethou a Anni-Fridou. Jejich první vzájemné setkání proběhlo již v březnu 1969 během televizního natáčení nostalgického klipu, kdy Björn poznal zpěvačku-skladatelku Agnethu Fältskog a jen několik týdnů předtím se Benny seznámil se svojí budoucí ženou Anni-Fridou Lyngstadovou. Následovala úspěšná desetiletá spolupráce v hudební skupině ABBA (1972-82), která vstoupila v širší celoevropskou známost vítězstvím Velké ceny Eurovize v Brightonu roku 1974 s písní Waterloo. V roce 1983 se kapela dohodla na odpočinku, z nějž se už čtveřice nikdy opět nesešla. Oficiálně se však skupina nikdy nerozpadla. Následovalo období komponování muzikálů Šachy, Kristina från Duvemåla a posledního Mamma Mia!, který je založený na písních ABBY.

Osobní život

6. července 1971 se oženil se zpěvačkou Agnethou Fältskogovou. Z manželství vzešly dvě děti, dcera, pozdější zpěvačka Linda Ulvaeus (nar. 1973) a syn Peter Christian Ulvaeus (nar. 1977). V červenci 1980 následoval rozvod, přesto došlo k dohodě, že oba dva budou nadále spolupracovat v hudební skupině. Roku 1981 se Björn podruhé oženil s hudební publicistkou Lenou Kallersjövou, se kterou má další dvě dcery, Emmu (nar. 1982) a Annu (nar. 1986). V období 1984-1990 žili ve Spojeném královstvím, kde založil s bratrem IT-firmu. V současnosti bydlí s rodinou ve Stockholmu.

Je také jedním ze čtyřech spolumajitelů společnosti NoteHead, která produkuje hudební notový program Igor Engraver.

Obvinění z daňového úniku

Ve Švédsku čelí obvinění z daňového nedoplatku 87 miliónů švédských korun, protože měl část zisků „prát“ přes offshorový daňový ráj na ostrově Man.

Externí odkazy


  ABBA
         Členové skupiny

Agnetha FältskogBjörn UlvaeusBenny Andersson • Anni-Frid Lyngstad

     Studiová alba

Ring RingWaterlooABBAArrivalThe AlbumVoulez-Vous • Super Trouper • The Visitors 

Kompilace

Greatest HitsGreatest Hits Vol. 2Gracias Por La MúsicaThe Singles: The First Ten YearsABBA Live • ABBA Gold - Greatest Hits • More ABBA Gold: More ABBA Hits • ABBA Oro: Grandes Éxitos • Thank You for the Music • The Definitive Collection • 18 Hits • The Complete Studio Recordings • Number Ones • The Albums