ABBA

Z Multimediaexpo.cz

Členové skupiny ABBA ::
Benny, Anni-Frid, Agnetha, Björn (1974)

ABBA je švédská popová skupina 70. a první poloviny 80. let 20. století.

Název skupiny vznikl spojením začátečních písmen jmen členů:

Skupina se stala velmi populární poté, co v roce 1974 zvítězila v soutěži Eurovize se skladbou Waterloo. Autorem většiny skladeb byli Ulvaeus a Andersson a mnoho z nich se pravidelně umisťovalo na předních příčkách světových hitparád. Písně skupiny ABBA zůstaly v povědomí posluchačů i po rozpadu skupiny v roce 1982. V současnosti se opět objevily v muzikálu Mamma Mia!

Obsah

Historie

Agnetha Fältskog v roce 1976
Björn Ulvaeus v roce 2007
Premiéra filmu Mamma Mia! ve Stockholmu (4. 7. 2008). B. Andersson první zleva, A. Fältskog pátá zleva, vedle ní vpravo A. Lyngstad, B. Ulvaeus druhý zprava. Photo: Daniel Åhs Karlsson

První živé vystoupení „Festfolk“ a první společné nahrávky (1970–1975)

K prvnímu pokusu o spojení jejich talentů došlo v dubnu 1970, když oba dva páry jely na dovolenou na ostrov Kypr. To, co začalo jako zpěv pro zábavu na pláži, skončilo jako improvizované živé vystoupení před vojáky OSN umístěnými na ostrově. Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid poprvé veřejně vystoupili 1. listopadu 1970 v jedné kavárně v Göteborgu. Po tomto prvním veřejném účinkování následovalo mezi prosincem 1970 a únorem 1971 turné po švédských klubech. To však žádný úspěch nepřineslo a byl to jasný propadák. Tato zkušenost je na čas odradila od společné práce. Agnetha i Anni-Frid (Frida) v té době byly ve Švédsku známými zpěvačkami. Björn s Bennym skládali písně pro své vlastní skupiny a další interprety. Jezdili často na turné, kam začali brát Agnethu a Fridu s sebou. Agnetha a Björn se vzali v roce 1971 a Frida byla zasnoubena s Bennym.

První singl „People Need Love“ (1972)

Dne 29. března roku 1972 Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid nahráli první píseň v anglickém jazyce „People Need Love“, která jasně upřednostňovala vokály Agnethy a Fridy. Píseň vyšla 1. června 1972 na singlu a oficiálně se jedná o první nahrávku a singl skupiny ABBA (i když jsou na obalu desky uvedena pouze křestní jména všech čtyř členů; BJÖRN & BENNY AGNETHA & ANNI-FRID), která se dostala mezi nejlepších deset ve švédských hitparádách. Skupina povzbuzena úspěchem začala 26. září 1972 pracovat na svém prvním studiovém albu a už 1. listopadu 1972 bylo vydán jejich druhý singl „He Is Your Brother“, který je vynesl na první místo švédské hitparády.

Ring Ring (1973)

Roku 1973 se zúčastnili švédského národního kola hudební soutěže Eurovision Song Contest s písní „Ring Ring“, ale vzhledem k systému hlasování se jim nepodařilo uspět. Pobouření fanoušci si pak vynutili změnu systému hodnocení. ABBA se o účast v Eurovizi pokusila znovu o rok později s písní „Waterloo“. Tentokrát byla skupina úspěšná a 6. dubna 1974 zvítězila v mezinárodním kole, které se konalo v Brightonu ve Velké Británii. Tímto vítězstvím odstartovala svoji úspěšnou mezinárodní kariéru.

V září 1975 se dostavil další úspěch. Na singlu vyšla píseň „S.O.S.“, která se okamžitě vyšplhala na sedmé místo britské hitparády, následovala „Mamma Mia“, jež dosáhla v lednu 1976 prvního místa. Na stejné umístění se dostala i skladba „Fernando“ v dubnu téhož roku. Album Greatest Hits se stalo třetí nejlépe prodávanou kompilací sedmdesátých let. Úspěchy rostly, s písní „Dancing Queen“ obsadila ABBA opět první místo, a to dokonce i ve Spojených státech. Následovala série mezinárodních hitů. Do prestižní UK TOP 10 jich skupina dostala 19, z toho devětkrát dosáhla prvního místa.

V roce 1977 vyjela skupina na turné do Austrálie, kde si zároveň zahrála ve filmu ABBA – The Movie.

Jejich mezinárodní úspěchy začaly koncem 70. let narušovat osobní vztahy. V říjnu 1978 se Frida a Benny vzali, ale téměř v téže době požádali Agnetha a Björn o rozvod. Spekulace o možném rozpadu ukončila ABBA novým albem a obřím turné v roce 1979.

Voulez-Vous (1979)

V březnu 1978 začala ABBA pracovat na svém v pořadí již šestém studiovém albu. V plánu bylo přijít s novou deskou do konce roku, ale natáčení komplikoval rozpadající se vztah mezi Agnethou a Björnem. V říjnu 1978 si Benny vzal Fridu, zatímco manželství Agnethy a Björna se o dva měsíce později rozpadlo. Tuto skutečnost se veřejnost dozvěděla až v únoru 1979. Došlo prý k „přátelskému“ rozchodu. Podle Agnethy a Björna se tím napětí ve skupině uvolnilo a zlepšila se spolupráce. V dubnu 1979 vyšlo album Voulez-Vous.

Super Trouper (1980)

V dubnu 1980 se skupina vrátila po kratší odmlce opět na první místa singlových hitparád s písněmi „The Winner Takes It All“ a „Super Trouper“, které se objevily na sedmém studiovém albu Super Trouper. Jejich alba si nadále vedla velmi dobře, zůstávala na prvních místech přes pět týdnů i déle.

The Visitors (1981)

K přelomu došlo v roce 1981. Frida a Benny požádali o rozvod. Plánované turné se již neuskutečnilo a skupina se rozhodla natočit alespoň další studiovou desku, The Visitors. Na albu se nacházel jeden hit „One Of Us“.

Poslední nahrávky a rozpad (1982)

V roce 1982 skupina slavila 10 let svého trvání. V květnu téhož roku začala nahrávat deváté album, na konci srpna bylo nahrávání přerušeno z důvodu vyčerpání energie. Bylo dokončeno šest nových písní, „You Owe Me One“, „Just Like That“, „I Am The City“, „Cassandra“, „Under Attack“ a „The Day Before You Came“. V říjnu téhož roku byl vydán singl The Day Before You Came - Cassandra. V listopadu 1982 vydala dvojité album největších hitů The Singles - The First Ten Years, doprovázené posledním propagačním turné Abby po Německu a Anglii. Jedenáctého prosince 1982 ABBA naposledy vystoupila v TV pořadu „Late Late Breakfast Show“ přenášeným živě přes satelit ze Stockholmu do Londýna. Na počátku roku 1983 vyšel poslední singl Under Attack - You Owe Me One a po něm ABBA dává „dočasnou přestávku“, která se protáhla až do dnešních dní. Poté Agnetha s Fridou natočily několik sólových desek. Benny a Björn píší muzikál „Chess“. ABBA ještě jednou a naposledy veřejně vystoupila 16. ledna 1986 v TV show.

Po rozpadu (1983—současnost)

Zájem o skupinu ABBA nastal opět v roce 1992 díky britskému duu Erasure a jejich EP ABBA-Esque, které dosáhlo prvního místa v mnohých hitparádách. Tento hold Abbě probudil nebývalý zájem o originální nahrávky, což vedlo k vydání multiplatinového alba ABBA Gold a roku 1993 také alba More ABBA Gold. Od té doby vycházejí další nové kompilace nejúspěšnějších skladeb, z nichž ta nejobsáhlejší Thank You For The Music, obsahující čtyři CD, obsahuje i velké množství raritního materiálu.

Na počátku 21. století se zájem o skupinu začal opět obnovovat. V létě 2008 měl premiéru filmový přepis úspěšného muzikálu Mamma Mia!Meryl Streepovou v hlavní roli, obsahující největší hity skupiny. Muzikál se hraje po celém světě od roku 1999. Poté zpěvačka Madonna přišla s hitem „Hung Up“ postaveným na úryvcích z písně „Gimme! Gimme! Gimme!“. V roce 2018 skupina oznámila, že nahrála nové písně „I Still Have Faith In You“ a „Don't Shut Me Down“, se zveřejněním v roce 2019.

Sólové kariéry

Po rozpadu skupiny se jako první vydala na sólovou dráhu Frida (Anni-Frid). Pod producentským dohledem Phila Collinse nahrála rockovější album Something´s Going On (1982) s hitem I Know There´s Something Going On. O dva roky později přišlo album Shine (1984), kterým se zpěvačka odklonila od popu. V roce 1996 vydala švédsky zpívanou kolekci Djupa Andetag, která v severských zemích zaznamenala velký úspěch. Frida se chystala natočit album také v anglické verzi. Tomu však zabránily tragické události v osobním životě. Při autonehodě zemřela zpěvaččina dcera a její manžel zemřel na rakovinu. Frida se pak stáhla z veřejného života a nepodnikala žádné aktivity. Až v roce 2002 natočila novou píseň – duet s operní zpěvačkou Filippou Giordano. O rok později spolupracovala na singlu zpěváka Dana Daniela, který udělal novou verzi hitu Abby I Have a Dream. Zatím poslední hudební počin vytvořila Frida v roce 2004 pro autorské album Jona Lorda ze skupiny Deep Purple. Její píseň nese název The Sun Will Shine Again.

Agnetha Fältskog se spojila s producentem Mikem Chapmanem a v roce 1983 vydala album s názvem Wrap Your Arms Around Me. Následující desky Eyes Of a Woman (1985) a I Stand Alone (1987) měly spíše lokální úspěch. Poté se zpěvačka stáhla do soukromí a na veřejnosti se objevovala už jen sporadicky. Teprve v roce 2004 se po 17 letech přihlásila s albem My Colouring Book, na kterém nazpívala své oblíbené coververze. Album i singl If I Thought You´d Ever Change Your Mind zaznamenaly úspěch v mnoha zemích včetně Velké Británie.

Benny Andersson a Björn Ulvaeus se po rozpadu skupiny věnují komponování muzikálů a písní pro jiné interprety. Největší ohlas měl jejich muzikál The Chess (Šachy, 1984) v polovině 80. let s hity One Night In Bangok a I Know Him So Well. Za zmínku stojí také hudební zpracování historického příběhu ze švédských dějin Kristina från Duvemåla (1995).

Nejúspěšnější písně

Benny Andersson v roce 2008
 • Ring, Ring, I Am Just a Girl, People Need Love (1973)
 • Waterloo, Hasta Mañana, Honey, Honey (1974)
 • S.O.S, Mamma Mia, I Do, I Do, I Do, I Do, I Do, Rock Me (1975)
 • Fernando, Dancing Queen, Money, Money, Money (1976)
 • Knowing Me, Knowing You, The Name Of The Game (1977)
 • Take a Chance On Me, Thank You For The Music, Eagle, Summer Night City (1978)
 • Chiquitita, I Have a Dream, Voulez-vous, Angeleyes, Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) (1979)
 • The Winner Takes It All, Super Trouper, Happy New Year (1980)
 • Lay All Your Love On Me, On And On And On, One Of Us (1981)
 • Head Over Heels, When All Is Said And Done, The Visitors, The Day Before You Came (1982).

Řadová alba

Album Rok Skladby
Ring Ring 1973
 • Ring Ring
 • Another Town, Another Train
 • Disillusion
 • People Need Love
 • I Saw It in the Mirror
 • Nina, Pretty Ballerina
 • Love Isn't Easy
 • Me and Bobby and Bobby's Brother
 • He Is Your Brother
 • She's My Kind of Girl
 • I Am Just a Girl
 • Rock'n Roll Band
Waterloo 1974
 • Waterloo
 • Sitting in the palmtree
 • King Kong Song
 • Hasta Mañana
 • My mama said
 • Dance (while the music still goes on)
 • Honey Honey
 • Watch out
 • What about Livingstone?
 • Gonna sing you my lovesong
 • Suzy-Hang-Around
ABBA 1975
 • Mamma Mia
 • Hey, Hey Helen
 • Tropical Loveland
 • SOS
 • Man in the Middle
 • Bang-A-Boomerang
 • I Do, I Do, I Do, I Do, I Do
 • Rock Me
 • Intermezzo No. 1
 • I've Been Waiting For You
 • So Long
Arrival 1976
 • When I Kissed the Teacher
 • Dancing Queen
 • My Love, My Life
 • Dum Dum Diddle
 • Knowing Me, Knowing You
 • Money, Money, Money
 • That's Me
 • Why Did It Have To Be Me
 • Tiger
 • Arrival
Album Rok Skladby
The Album 1977
 • Eagle
 • Take a Chance on Me
 • One Man, One Woman
 • The Name of the Game
 • Move On
 • Hole In Your Soul
 • Thank You for the Music
 • I Wonder (Departure)
 • I'm a Marionette
Voulez-Vous 1979
 • As Good As New
 • Voulez-Vous
 • I Have a Dream
 • Angeleyes
 • The King Has Lost His Crown
 • Does Your Mother Know
 • If It Wasn't for the Nights
 • Chiquitita
 • Lovers (Live A Little Longer)
 • Kisses of Fire
Super trouper 1980
 • Super Trouper
 • The Winner Takes It All
 • On and on and On
 • Andante, Andante
 • Me and I
 • Happy New Year
 • Our Last Summer
 • The Piper
 • Lay All Your Love on Me
 • The Way Old Friends Do
The Visitors 1981
 • The Visitors
 • Head Over Heels
 • When All Is Said and Done
 • Soldiers
 • I Let the Music Speak
 • One of Us
 • Two for the Price of One
 • Slipping Through My Fingers
 • Like an Angel Passing Through My Room

Písně nahrané ve více jazycích

anglicky španělsky švédsky německy francouzsky
Andante Andante Andante Andante      
Another Town Another Train     Wer im Wartesaal der Liebe steht  
Chiquitita Chiquitita      
Dancing Queen Reina Danzante      
Fernando Fernando Fernando 1    
Gimme Gimme Gimme Dame Dame Dame      
Happy New Year Felicidad      
Hasta Mañana Hasta Mañana      
Honey Honey   Honey Honey    
I Have a Dream Estoy Soñando      
Knowing Me Knowing You Conociendome Conociendote      
Mamma Mia Mamma Mia      
Merry-Go-Round   En Karusell    
Move On Al Andar      
Ring Ring Ring Ring Ring Ring Ring Ring  
Slipping Through My Fingers Se Me Esta Escapando      
S O S   S O S 2    
Thank You For The Music Gracias Por La Musica      
Waterloo   Waterloo Waterloo Waterloo
When All Is Said And Done No Hay A Quien Culpar      
    Åh Vilka Tider    
   Hej Gamle Man Hey Musikant  
   Livet går sin gång Was die Liebe sagt  
1 z LP Fridy „Ensam“
2 z LP Agnethy „Elva Kvinnor I Ett Hus“

YouTube

ABBA Gold The Very Best Songs Of ABBA
ABBA – Waterloo


ABBA – Dancing Queen
ABBA – The Winner Takes It All (1980)


Literatura

 1. OLDHAM, Andrew; CALDER, Tony; IRWIN, Colin. ABBA = ABBA, the name of the game. Překlad Alena Šmídová. Praha : BB art, 1998. ISBN 80-86070-51-4.
 2. PALM, Carl Magnus. ABBA. Příběh superskupiny. Překlad Jaroslav Bojanovský. Praha : Volvox globator, 2009. ISBN 978-80-7207-734-2.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
ABBA
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
ABBA
  ABBA
         Členové skupiny

Agnetha FältskogBjörn UlvaeusBenny Andersson • Anni-Frid Lyngstad

     Studiová alba

Ring RingWaterlooABBAArrivalThe AlbumVoulez-Vous • Super Trouper • The Visitors 

Kompilace

Greatest HitsGreatest Hits Vol. 2Gracias Por La MúsicaThe Singles: The First Ten YearsABBA Live • ABBA Gold - Greatest Hits • More ABBA Gold: More ABBA Hits • ABBA Oro: Grandes Éxitos • Thank You for the Music • The Definitive Collection • 18 Hits • The Complete Studio Recordings • Number Ones • The Albums