Borneo

Z Multimediaexpo.cz


Ostrov Kalimantan.
Soubor:Borneo2 map english names.PNG
Politické rozdělení Bornea

Kalimantan (také Borneo) je třetí největší ostrov světa s rozlohou 743 330 km². Nachází se v jihovýchodní Asii mezi Indickým oceánem a Tichým oceánem. Na Borneu se rozkládají většinou pralesy, je to domov mnoha druhů živočichů i rostlin. Nejvyšší hora Bornea se jmenuje Gunung Kinabalu a dosahuje nadmořské výšky 4 095 m n. m. Na Borneu je také největší jeskynní sál na světě (Sarawacká síň).

Obsah

Politické členění a geografie

Politicky je rozdělený na Indonésii, Malajsii a Brunej. Město Martapura je proslulé po celé jihovýchodní Asii svým trhem s diamanty, drahými kameny a zlatem.

Ekologie

Láčkovka Nepenthes villosa, endemit národního parku Kinabalu

Ostrov je pokrytý deštným pralesem, kde rostou endemické rostliny. Roste zde více než 15 000 druhů vyšších rostlin, z čeho je 3000 druhů stromů. Žije zde 221 suchozemských savců. Typickými představiteli místní fauny jsou slon indický bornejský (Elephas maximus borneensis), nosorožec sumaterský a orangutan bornejský (Pongo pygmaeus), kahau nosatý (Nasalis larvatus), levhart Diardův / pardál ostrovní (Neofelis diardi), několik vzácných ptačích druhů, dlouhoocasí makaci a také četné druhy motýlů.

Názvy

  • Název Borneo je portugalským zkomolením názvu Brunej.
  • Indonéský název zní Kalimantan. Zejména v Indonésii je ostrov označován výhradně tímto jménem. Někdy označuje pojem Kalimantan pouze část ostrova, která je pod správou Indonésie.

Související články

Seznam největších ostrovů

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Borneo