Chamonix-Mont-Blanc

Z Multimediaexpo.cz

Radnice města (2009)

Chamonix-Mont-Blanc, všeobecně známý jako Chamonix, je město ve východní Francii v départementu Horní Savojsko na úpatí masivu Mont Blancu.

Obsah

Historie

První zmínka o lokalitě Chamonix pochází nejméně z roku 1090, kdy bylo údolí darováno řádu Benediktinů, který si zde vystavěl klášter, kolem kterého se později rozrůstalo další osídlení. Již v této první zmínce se mluvilo o "obdělávaném poli", což značí, že osídlení zde bylo již před tímto úředním aktem. Chamonix byla původně chudá obec, která v časech celosvětového ochlazení označovaných jako malá doba ledová mezi 14. a polovinou 19. století byla často přímo ohrožována postupujícími ledovci. Mouka ze zdejších polí byla natolik nekvalitní, až se říkalo, že chléb z ní nechtějí požívat ani domácí zvířata.[1] Až na přelomu 18. a 19. století začalo Chamonix nabývat na významu jako východisko k vrcholu Mont Blanc a jako základna rodící se horské turistiky.

Geografická poloha

Údolí Chamonix, pohled z jihu
Údolí Chamonix, pohled ze severu

Údolí Chamonix sleduje směr od severovýchodu k jihozápadu; protéká je řeka Arve, do níž se vlévá bystřina l'Arveyron pramenící těsně nad Chamonix v ledovcovém poli Mer de Glace. Údolí je sevřeno z jihovýchodní strany masivem Mont Blancu s vrcholem v nadmořské výšce 4808 m pokrytým sněhem a ze severozápadní strany méně impozantním strmým hřebenem s vrcholy Le Brévent (2525 m. n. m.)a Aiguilles Rouges. Administrativně k Chamonix náleží řada vesnic a osad roztroušených v údolí, jako např. "Les Bossons" (1012 m. n. m.), "Les Praz" (1060 m. n. m.), Argenti`ere (1252 m. n. m.)a Le Tour (1462 m. n. m.). Sedlem Col de Montets (1461 m. n. m.) vede silnice směrem ke švýcarskému Martigny ležícímu v údolí řeky Rhône.

Horské sporty

Chamonix je oblíbené letovisko zimních sportů; roku 1924 se zde konaly zimní olympijské hry. Chamonix a okolí je ideálním místem pro většinu extrémních sportů provozovaných v přírodě jako např. horolezectví na skalách i ledovcích, extrémní lyžování, paragliding a rafting. Známou atrakcí Chamonix je visutá kabinová lanovka na vrchol Aiguille du Midi (3842 m. n. m.). Byla postavena roku 1955; v té době byla lanovkou překonávající největší převýšení na světě. Z druhé strany masivu vede na hřeben lanovka na Point Helbronner (3462 m. n. m.) z Entréves v údolí Aosty v Itálii takže masiv lze překonat s použitím lanovek.

Partnerská města

Souřadnice

Reference

  1. FAGAN, Brian. Malá doba ledová, jak klima formovalo dějiny v letech 1300 - 1850. Praha : Academia, 2007. ISBN 978-80-200-1457-3. Kapitola Početné rolnictvo, s. 123, 125. (Česky) 

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Chamonix-Mont-Blanc
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Chamonix-Mont-Blanc