Colorado

Z Multimediaexpo.cz

State of Colorado
Vlajka amerického státu Colorado Pečeť amerického státu Colorado
Vlajka státu Colorado Pečeť státu Colorado
Přezdívka: The Centennial State
Colorado na mapě USA
Úřední jazyky angličtina
Hlavní město Denver
Největší město Denver
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
8. v USA
269 837 km²
km²
km² (0,36 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
4 301 261 (2000)
16,01/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů 64
Časové pásmo UTC-7/-6 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

37° s.š. až 41° s.š.
102° z.d. až 109° z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

4 401 m
2 100 m
1 010 m
Guvernér Bill Ritter (D)
Senátoři Wayne Allard (R)
Ken Salazar (D)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

CO
Colo.
US-CO
Přistoupení do unie 1. srpen 1876 (38.)
Oficiální web www.colorado.gov

Colorado je 38. stát USA. Colorado (výslovnost , případně zvuk [kɒləˈrɑːdoʊ][1]) je západní stát USA. Název pochází ze španělštiny a znamená rudý. V Coloradu se nacházejí slavné Skalnaté hory.

Obsah

Historie

První větší vlna osadníků přišla do Colorada v roce 1859, kdy zde vypukla zlatá horečka. Osadníci se usadili v okolí dnešního Denveru. Již v roce 1860 mělo město 60 000 obyvatel. Po celém území vzniklo mnoho zlatokopeckých měst, která se velice rychle rozrůstala. To ale netrvalo dlouho. Po vytěžení zásob v určitých oblastech se města rychle vylidnila a populace se přesunula jinam. Z některých měst vznikla časem turistická centra, lyžařská střediska, centra hazardu nebo historická města. Ale mnoho měst se již nikdy nezotavilo a zůstalo navždy opuštěno. Dnes jich je na území Colorada mnoho a říká se jim města duchů. Colorado také proslulo zločinem. V 19. století zde řádilo mnoho loupeživých band a země byla známá svojí anarchií. 28. února 1861 bylo Colorado připojeno k USA jako država. Ale federální vláda zde prakticky neměla vliv. Tento stav se začal pomalu měnit po jmenování Colorada státem USA v roce 1876.

Geografie

Hora Longs Peak, 4 345 m n. m.

Severní hranici Colorada tvoří Wyoming, na západě sousedí s Utahem a na jihu se státem Nové Mexiko. Kouskem území na jihovýchodě sousedí s Oklahomou, východní hranici sdílí s Kansasem a severovýchodní s Nebraskou.

  • Východ státu je tvořen velkými prériemi, které se v půlce státu mění v mohutné Skalnaté hory.

Dešťové srážky ve východním Coloradu jsou velmi malé a roční úhrn je kolem 15 mm srážek. To z východního Colorada dělá velice suchou zemi.

  • Ve středním Coloradu se nacházejí mohutné hory, které jsou zalesněné smrky. Je zde například pozoruhodný vrchol Longs Peak. V roce 2002 zde vypukl mohutný požár, který tuto oblast významně odlesnil. Obnova původního stavu potrvá desítky let a není vůbec jisté, zda se podaří dosáhnout původního stavu lesů.

V nitru Skalnatých hor se nachází několik národních parků. Nachází se tam i velká příkopová propadlina.

  • Západ Colorada tvoří taktéž Skalnaté hory a celá oblast je zalesněna smrky a osikou. Skalnaté hory jsou zasněžené pouze v zimě, ale je zde několik menších ledovců. Srážkový úhrn je 80 mm za rok.

Ekonomika

Původně byla ekonomika státu založena na závlahovém zemědělství a těžbě nerostů. V druhé polovině 20. století však velmi expandoval průmysl a služby. Ekonomika je diverzifikovaná a je pozoruhodná koncentrací vědeckého výzkumu a hi-tech průmyslem. HDP Colorada je 153 miliard dolarů, HDP na obyvatele je 32 949, což je úroveň Švédska.

  • Hlavní zemědělské produkty: dobytek, mléčné výrobky, pšenice, seno.
  • Hlavní průmyslová odvětví: výroba strojních zařízení, dopravních zařízení, chemické produkty, těžba nerostů a jejich zpracování, potravinářský průmysl, turistika, bankovnictví.

Demografie

V roce 2000 žilo ve státě Colorado 4 301 261 obyvatel. Stát má díky rozdílným geografickým oblastem různorodé obyvatelstvo. Na východních Pláních převažuje původem německé obyvatelstvo, ke kterém se v západních horách přidává to původem britské. Na jihu převažují Hispánci a osadníci španělského původu, kteří už tu žijí po stovky let.

  • Hlavní a největší město je Denver (s předměstími 2 581 506 obyvatel).
  • Další významná města: Colorado Springs (360 890 obyvatel), Aurora (276 393 obyvatel), Lakewood (144 126 obyvatel), Fort Collins (118 652 obyvatel), Pueblo (102 121 obyvatel), Aspen – významné lyžařské středisko (5 914 obyvatel).

Náboženství

Reference

  1. Colorado — slovník Merriam-Webster


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Colorado
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Colorado