Colt 1911

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Colt 1911 byl používán běhěm první, druhé světové války a ve válce ve Vietnamu. Je to zbraň ráže .45 ACP. Jedná se o samonabíjecí pistoli, kterou zkonstruoval John Moses Browning. Do výzbroje US ARMY se dostala roku 1911 a teprve v roce 1985 ji nahradila Beretta 92 F (M9) ráže 9 mm Luger. Zbraň má standardní zásobník na 7 nábojů (.45 ACP) a je vybavena manuální a dlaňovou pojistkou.

Obsah

Základní údaje

Rozebraný Colt 1911 A1

Systém uzamčení

Závěr pistole je uzamčen pomocí dvou žeber na hlavni, která zapadají do příslušných vybrání v závěru. Závěr se odemyká po krátkém pohybu vzad, kdy díky pohyblivému článku pod nábojovou komorou poklesne zadní část hlavně, její uzamykací žebra vyjdou z vybrání v závěru, hlaveň se zastaví a vzad pokračuje již jen závěr. Jedná se o jednočinnou pistoli pracující v režimu SA - před prvním výstřelem je nutno ručně natáhnout kohout zbran - nelze tedy jako u dvojčinných zbraní vypálit první ránu pouhým protažením spouště. Avšak není nutno natahovat kohout zvlášť, v případě, že je pohybem závěru zaváděn náboj do nábojové komory, kdy je kohout natažen pohybem závěru.

Hlavní verze

Pistole Colt M 1911 (Government) se dočkala již v roce 1923 několika úprav. Pod označením M 1911 A1 byla vyráběna v několika amerických zbrojovkách. Stala se hlavním typem služební pistole v armádě USA a v nezměněné podobě sloužila až do zavedení pistole M9 v roce 1985. M 1911 A1 se dočkala mnoha variant určených pro civilní trh a je stále nejkopírovanější pistolí na světě. Od března 1911 do konce první světové války dostala americká armáda, námořnictvo a námořní pěchota 592 981 kusů převážně vyrobených firmou Colt v Hartfordu. Později se na výrobě podílely i zbrojovka ve Springfieldu a firma Remington. Vyrobeno bylo celkem přes dva miliony a jejich výroba pokračuje i po druhé světové válce.[1]

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
M1911

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace