Courtney Love

Z Multimediaexpo.cz


Courtney Love (narozená jako Courtney Michelle Harrison, *9. července 1964, San Francisco, Kalifornie) je americká rocková muzikantka a herečka. Nejvíc známá je jako vůdčí zpěvačka, kytaristka a textařka zaniklé grungeové skupiny Hole a jako vdova po frontmanovi skupiny Nirvana, Kurt Cobainovi. Časopis Rolling Stone ji nazval „nejvíc kontroverzní ženou v historii rocku.“

Courtney Michelle Harrison se narodila do rodiny s irskými a židovskými předky. Její rodina se rozpadla velmi brzy po jejím narození. Začátek svého nepokojného dětství prožila se svojí matkou a jejími nápadníky v hippie komunitě v Oregonském Portlandu. S ní se dostala i na Nový Zéland. V té době také začala psát svoje první básně.

V šestnácti letech opustila rodinu a cestovala napříč USA, Anglií a Irskem a žila z fondu založeného adoptivního rodiči její matky. V době svého pobytu v Anglii se dostala i do Liverpoolu kde si zamilovala rockovou hudbu. Poté se vrátila do Portlandu v Oregonu kde pracovala jako striptérka. Poznala zde také svého prvního rockového přítele, Rozze Rezabeka ze skupiny Theatre of Sheep. Po té co se sním rozešla odjela do San Francisca kde se stala na krátkou dobu zpěvačkou začínajících Faith No More. Kvůli neshodám způsobeným jejím dominantním chováním však ze skupiny odešla. Ve dvaadvaceti letech se vrátila zpátky do Portlandu. Se svojí kamarádkou Kat Bjelland, pozdější zpěvačkou Babes in Toyland, založila skupinu Pagan Babies, ta se však brzy rozpadla. V té době se také objevil její první herecký úspěch v roli kamarádky Nancy Spungen ve filmu Sid and Nancy.

Po zadání inzerátu do punkového fanzinu Flipside v roce 1989 se jí ozval kytarista Eric Erlandson s kterým založila skupinu Hole. Jejich debutové album Pretty on the Inside vydané v roce 1991 produkované Kim Gordon ze Sonic Youth zaznamenalo úspěch. V té době se začala také přátelit s Michaelem Stipem z R.E.M. a Billym Corganem ze Smashing Pumpkins.

V portlandském klubu Oregon´s Satyricon poznala 12. ledna 1990 zpěváka začínají skupiny Nirvana Kurta Cobaina a ti dva se do sebe později zamilovali. 24. února 1992 se konala jejich svatba ve Waikiki Beach v Honolulu na Havaji, Kurt Cobain s Nirvanou se mezitím světově proslavil albem Nevermind. O šest měsíců později, 18. srpna se jim narodila dcera Frances Bean Cobain. 8. dubna 1994, čtyři dny před vydáním průlomového alba Hole, Live Through This, bylo nalezeno Cobainovo tělo v jejich domě se smrtelnou střelnou ranou v hlavě. O dva měsíce později zemřela na předávkování heroinem basistka Hole Kristen Pfaff, která byla později nahrazena Mellisou auf der Maur (mimo jiné členkou Smashing Pumpkins). Vynořili se také spekulace že Cobainova smrt nebyla sebevraždou ale vraždou objednanou Courtney Love.

V roce 1996 se objevila opět ve filmu, ve snímku Miloše Formana Lid vs. Larry Flint, v roli Flintovy ženy Althey. Za tuto roli byla nominována na Zlatý glóbus. V roce 1996 vydali Hole album Celebrity Skin nominovanou na cenu Grammy. V roce 2002 se však Hole rozpadli a Courtney Love zahájila sólovou dráhu. Její první album American Sweetheart však dopadlo neúspěchem. V červnu 2005, tři měsíce po té, co byla propuštěna ze soudem nařízené protidrogové léčby, začala Courtney nahrávat svou druhou sólovou desku, nazvanou Nobody's Daughter.Ta má být vydána v březnu tohoto roku(2008). V roce 2006 také vydala svůj životopis pod názvem Dirty Blonde (Špinavá blondýna) a prodala 25% jí vlastněných práv na Nirvanu za 50 miliónů dolarů.

Obsah

Diskografie

Studiová alba

Filmografie

Externí odkazy