Florbal

Z Multimediaexpo.cz

Florbal (2013)

Florbal je kolektivní halový sport podobný pozemnímu hokeji. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů s lehkým dutým plastovým míčkem. Z každého týmu může být na hřišti v jeden moment maximálně pět hráčů v poli a jeden brankář. Hráči mají speciální florbalové hole a snaží se vstřelit protivníkovi gól. Brankáři hokejku nemají.

Obsah

Historie florbalu

I když florbal vznikl původně v USA, je za kolébku tohoto sportu považováno Švédsko. Zde se v 70. letech 20. století začal, pod názvem innebandy hrát organizovaně a rychle si získal obrovskou popularitu. Další zemí, kde si hra brzo získala popularitu, bylo Finsko (pod názvem salibandy) a Švýcarsko (unihockey). S rozdílnými názvy se také mírně lišila pravidla, největší rozdíl byl ve švýcarské verzi, kde i brankář používal hokejku. Ke sjednocení pravidel došlo v roce 1986 v souvislosti se založením Mezinárodní florbalové federace.

Švédsko udává směr ve vývoji dnešního florbalu a má nejvíce registrovaných florbalistů na světě. Česká florbalová unie je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.

Zajímavostí je, že děrovaný míček nevynalezli Švédové, Finové ani Švýcaři, ale Američané, kteří používali plastový děrovaný míček ke trénování baseballu; tento míček byl původně přibližně dvakrát větší.$

celý článek o historii florbalu

Švýcarský florbal

Ve Švýcarsku šli svou cestou. Hlavním rozdílem bylo to, že brankář měl hokejku, jako má brankář v hokeji. Ve Švýcarsku hrají „velký florbal“ (Grossfeld) pouze v nejvyšších soutěžích. V nižších soutěžích se hraje tzv. Kleinfeld – malý florbal, kde v poli hrají pouze 3 hráči (plus brankář). Kleinfeld hraje převážná většina florbalistů v nižších soutěžích. Švýcaři k tomuto rozdělení přistoupili asi také proto, že ve Švýcarsku není dostatek velkých hal (40x20 m).

Současný světový florbal

Florbalový míček

I dnes už ve Švýcarsku brankáři hokejku nemají, protože existují mezinárodní pravidla florbalu stanovená Mezinárodní florbalovou federací IFF (International Floorball Federation). IFF vznikla v roce 1986, mezi zakládající země patřilo Švédsko, Finsko a Švýcarsko. V současnosti tvoří IFF přes 40 zemí, mezi které patří i Nigérie nebo Pákistán. Česko, respektive ČFbU, se stalo členem v roce 1993, kdy měla IFF osm členů.

Mistroství světa ve florbale

Konalo se již sedm ročníků mistrovství světa, přičemž šestkrát vybojovalo vítězství Švédsko, ale při posledním mistroství v roce 2008 v České republice je sesadilo z trůnu Finsko. Obhajovat budou na své domácí půdě v roce 2010. Češi na své půdě ziskali čtvrté místo.

Olympijské hry

Nyní se spekuluje o zařazeni do olympijských her, do kterých by se mohly zařadit v roce 2020. Podmínkou je, aby se naplnil počet zemí, ve kterých se hraje florbal.

Jak se hraje

Na hřišti 20×40 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely, proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Většinou se hraje na dva útoky, jeden střed a dva obránci. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť. Hraje se na 3× 20 minut( tento limit platí u mužů a juniorů, u elevů, ml.žáků a st.žáků se časy liší ), přestávky mezi třetinami jsou 10 minut ( pouze u mužů a juniorů ). Juniorky hrají třikrát 15 minut čistého času.

Hráči v poli mohou míček odehrát pouze hokejkou, zároveň však není přípustné hrát hokejkou nad úrovní kolen. Lze miček odkopnout nebo zpracovat i nohou, ale přihrávka nebo vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako dříve – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo výskok je zakázáný. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoli částí těla nebo chytat do rukou, pokud stojí ve vymezeném brankovišti. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, neboli "malou domů" a při výhozu míčku od golmana se míček musí dotknout své půlky hříště. Nyní se bude konat MS ve florbale v roce 2010 ve Finsku.

Výstroj a výzbroj

• Dělí se na výstroj brankáře a výstroj hráče v poli:
  • Atest florbalového vybavení: hole, brankářské masky, mantinely, míčky, branky
  • Florbalová hůl: délka 70-105cm (podle výšky hráče), tvrdost 21,5-42mm (21,5mm nejtvrdší, 42mm nejměkčí)
  • Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal
  • Chrániče: se používají pouze na holeně
  • Míčky: v různých barvách, v ČR povolen jen bílý a „vanilkový“
  • Doplňky: nátepníky, čelenky, vaky na hokejky, tašky atd.

Profesionální florbal v ČR

Fortuna Extraliga, nejvyšší florbalová liga v ČR, má v současné době (sezona 2009/2010) 12. týmů:

Česká florbalová unie má v současnosti 367 registrovaných oddílů (stav k 30.6.2007)

Týmy z nižších lig:

Amatérský florbal v ČR

Obdobou malého švýcarského florbalu jsou v České republice amatérské soutěže v jednotlivých regionech. Tyto soutěže jsou nezávislé na České florbalové unii a často mají upravená pravidla, nejčastěji je to menší hriště a nižší počet hráču v poli (většinou 3 nebo 4 hráči v poli a brankář).
Amatérský florbal má i své Mistrovství ČR amaterských hráčů, které je od roku 2007 součástí florbalového turnaje OpenGame.