Pozemní hokej

Z Multimediaexpo.cz


Pozemní hokej je kolektivní sport určený pro ženy i muže, v České republice spíše ustupující do pozadí na úkor ledního hokeje, hokejbalu a florbalu. Jedná se o klasický staroanglický sport, mezi které lze zařadit i kriket a ragby. Ve světě se setkáme obecně s názvem hokej „hockey“, v české republice se termín hokej používá primárně pro hokej lední. Pozemní hokej je na světové scéně prezentován několika turnaji v mužské i ženské kategorii. Znám je především jako olympijský sport a to již od roku 1908. Jednou za čtyři roky je možné sledovat Mistrovství světa v pozemním hokeji „Hockey World Cup“. Každý rok se 6 nejlepších týmů, dle žebříčku FIH – International Hockey Federation, utká na Poháru Mistrů „Champions Trophy“. Velmi prestižní je i Mistrovství světa juniorů do 21 let. Do osmdesátých let 20. století dominovaly světové scéně pozemního hokeje Indie a Pákistán a to především díky skvělé technické vyspělosti hráčů. Od té doby se na špičku tlačí především týmy Nizozemska, Německa, Španělska, Nového Zélandu a Austrálie. Mezi silné evropské týmy patří také Anglie a Belgie. Ostatní evropské země včetně České republiky trpí výkonnostními výpadky a nepatří mezi světovou mnohdy ani evropskou elitou.
Dle „ABN AMRO WorldHockey Team Rankings“ mužů je k 30. červnu 2008 Česká republika na 22. místě na světě, což je asi nejlepší umístění v historii. 1. Austrálie, 2. Německo, 3. Nizozemí, 4. Španělsko, 5. Jižní Korea, 6. Argentina, 7. Pákistán, 8. Anglie, 9. Indie, 10. Japonsko, 11. Nový Zéland, 12. Belgie, 13. Jihoafrická Republika, 14. Malajsie, 15. Kanada, 16. Francie, 17. Čína, 18. Irsko, 19. Egypt, 20. Chile, 21. Polsko, 22. Česká republika V ženském hokeji byl dlouho nejlepším týmem Nizozemsko, ovšem v posledních letech jim velice silně šlape na paty Austrálie. Velice silné jsou také týmy Indie, Číny, Jižní Koreje, Argentiny a Německa. Pozemní hokej je celosvětově zastřešen International Hockey Federation (FIH). Český svaz pozemního hokeje (ČSPH) spadá ještě pod European Hockey Federation (EHF). Pro mediální zviditelnění pozemního hokeje byla v roce 2007 ustavena European Hockey League (EHL) – obdoba fotbalové ligy mistrů. Jejím prvním vítězem se stal tým německý tým Ulenhorster HC po vítězství nad nizozemským HGC. Soutěž je pořádána každý rok za účasti 24 nejlepších klubových týmů Evropy. Pozemní hokej se v Evropě i ve světě hraje na mnoha klubových úrovních, ale jen málo hráčů je skutečnými profesionály. Většina hráčů se věnuje hokeji během studia, případně během zaměstnání na částečný úvazek, který doplňuje trenérskou činností v klubech. V České Republice stejně jako v Německu, Polsku a Rakousku je velice populární zimní varianta pozemního hokeje – halový pozemní hokej. Jde o variantu hranou v hale o šesti hráčích včetně brankáře na každé straně. Halový hokej je velice atraktivní pro diváka a vyžaduje excelentní techniku od hráčů.

Obsah

Historie

Zmínky o hře se zahnutou hokejkou a míčkem jsou známy z historie. Nejstarší vyobrazení připomínající pozemní hokej jsou 4000 let staré kresby z Egypta. Pozemní hokej jak ho známe dnes se začal utvářet během 19. století na anglických školách. První klub vznikl v roce 1849 v Blackheath na jihu Londýna. Ovšem moderní pravidla pozemního hokeje se vyvinula až z verze hrané Middlesex kriket kluby během zimního období. Oficiálně prvním klubem pozemního hokeje, který přijal pravidla střeleckého kruhu a balonek z gumy byl Teddington Hockey Club (1871) na jihozápadě Londýna, následovaný dalšími dodnes známými kluby. Hokejová asociace byla založena v roce 1886. První mezistátní utkání mezi Irskem a Walesem bylo sehráno v roce 1895 a mezinárodní výbor pro pravidla byl ustanoven v roce 1900. V roce 1908 a 1920 se pozemní hokej dostal na pořad olympijských her (OH). V roce 1924 byl pozemní hokej vyřazen z programu OH, což vedlo k založení Fédération Internationale de Hockey sur Gazon (FIH) – řídící orgán evropského pozemního hokeje, u jehož založení stálo i Československo. International Hockey Federation (FIH) bylo založeno v roce 1970. Pozemní hokej byl exportován do anglických kolonií a zemí společenství národů (Commonwealth), kde se v mnoha případech stal nedílnou součástí kulturního bohatství některých zemí. Pozemní hokej se do poloviny 70. let 20. století hrál na přírodní trávě (ve východní Evropě a rozvojových zemích déle), v Československu, ale i jinde nebylo výjimkou hrát utkání na škvárovém povrchu. Později se začal prosazovat umělý povrch. Šlo o umělou trávu prosýpanou pískem nebo lépe kropenou vodou. S příchodem umělých povrchů došlo i k výše zmíněným změnám v pořadí týmů na světové špičce, jelikož pro doposud dominující země byl umělý povrch příliš drahý. S příchodem umělé trávy se změnil styl hry, taktika a především rychlost. Dominovat začali Nizozemci, Němci a Australané. Ženský pozemní hokej byl uveden na olympijských hrách až v roce 1980 a právě na těchto hrách Československý ženský tým dokázal obsadit druhé místo a získat historicky první a doposud poslední medaile v tomto sportovním odvětví pro naši zemi.

Hřiště

Rozměry hřiště na pozemní hokej byly původně udávány v imperiálních jednotkách (yardy, stopy). V současné době jsou ovšem oficiálně používány metrické hodnoty dle International Hockey Federation (FIH) "Rules of Hockey 2007".

Pozemní hokej hrají dva týmy o 11 hráčích na obdélníkovém hřišti o rozměrech 91.40 m × 55 m (100 × 60 yardů). Na každé straně hřiště je branka 2.14 m (7 stop) vysoká a 3.66 m (12 stop) široká uzavřená v půlkruhu vzdáleném 14.63 m (16 yardů) od brány. Tento půlkruh je znám jako střelecký kruh „shooting circle (or D or arc)“ a je vyznačený silnou lajnou. 22.90 m (25 yardů) od zadní čáry je s ní vodorovná dělící lajna zvaná třetina. Další čárou je „půlka“ dělící hřiště na dvě poloviny. Penalta neboli místo pro trestný úder se nachází před bránou ve vzdálenosti 6.40 m (7 yardů) od středu brankoviště. Dříve tradiční přírodní travnatý povrch stále častěji střídají syntetické povrchy. Nejkvalitnější variantou pro hru jsou takzvané „waterbased“ neboli vodní umělé trávy. Tyto musí být pravidelně kropeny, aby jejich mokrý povrch umožnil přilnavost balonku k ploše. Vodní povrchy jsou rychlejší a nezpůsobují odřeniny jako pískové umělé trávy. Písková „sandbased“ umělá tráva je prosýpána pískem, který zabraňuje nadměrnému poskakování balonku. Existuje samozřejmě mnoho provedení umělých povrchů, ale výše zmíněná provedení jsou pro pozemní hokej nejčastější. V poslední době se prosazují ještě hybridní varianty kombinující pískové provedení lehce kropené vodou. Jsou méně náročné na spotřebu vody a zachovávají kvality vodní umělé trávy.

Vodní umělé trávy najdete na hřištích v Rakovníku, na Slavii, v Hostivaři, v Praze na Zeleném Pruhu a v Českých Budějovicích. Hybridní plochu vlastní družstvo z Plzně-Litic. Písková umělá tráva je v Mnichovicích, ale nejlepší léta má již za sebou. V Hradci Králové mají umělý povrch sypaný gumovou drtí, který způsobuje nepříjemné odskakování balonku a není mezi hráči příliš oblíbená.

Pravidla

Cílem hry je dopravit pomocí hole do protivníkovy branky míč. Ten je vyroben z tvrdého plastu a má průměr 7,1 až 7,5 cm. Míč se také rozděluje podle povrchu, na kterém se bude hrát - lze hrát s míčem hladkým nebo tečkovaným.

Český Svaz Pozemního Hokeje (ČSPH)

Týmy působící v ČR

Mužské týmy

Ženské týmy

Související články

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Field hockey