a opravdu velká série soutěží o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte hned zítra soutěžit o lákavé ceny !!

František Rajtoral

Z Multimediaexpo.cz

František Rajtoral (2013)

František Rajtoral (* 12. března 1986, Příbram, † 23. dubna 2017, Gaziantep[1]) byl český fotbalový obránce či záložník a reprezentant. V letech 2009–2016 působil v klubu FC Viktoria Plzeň, s nímž získal čtyři tituly mistra České republiky. Posledním angažmá se od srpna 2016 stal turecký tým Gaziantepspor. V sezóně 2013/2014 odehrál sedm zápasů na hostování v bundesligovém Hannoveru 96. V anketě Fotbalista roku 2006 se v kategorii Talent roku umístil na 5. místě.

Obsah

Klubová kariéra

FK Marila Příbram

S fotbalem začínal v týmu Kovohutích Příbram, o rok později přestoupil Marily Příbram. Koncem roku 2004 se poprvé dostal do A týmu Příbrami, kde debutoval 21. listopadu 2004 v domácím ligovém střetnutí 14. kola proti Slovácku. Utkání skončilo bezbrankovou remízou, Rajtoral hrál do 82. minuty.[2] Svoji premiérovou branku vstřelil 24. dubna 2005 ve 24. ligovém kole domácím Drnovicím, byl to zároveň jediný a vítězný gól zápasu (padl v 51. minutě).[3] Sezónu 2004/05 zakončil s bilancí 15 ligových startů a 1 vstřelený gól.

FC Baník Ostrava

Na začátku sezóny 2005/06 Rajtoral odešel do Baníku Ostrava za 15 milionů korun. V ročníku odehrál 26 ligových zápasů, střelecky se neprosadil. Další sezona 2006/07 byla mnohem podařenější, vstřelil v ní celkem 8 gólů ve 26 zápasech v lize. 12. listopadu 2006 ve 14. ligovém kole zařídil svými 2 brankami remízu 2:2 v Českých Budějovicích.[4] Po jednom góle vstřelil i v následujících třech kolech: 18. listopadu proti hostujícím Teplicím (1:1), 26. listopadu proti hostujícímu Liberci (1:1) a 3. prosince 2006 proti domácí Slavii Praha (prohra Ostravy 1:2). Další trefy přidal 18. dubna 2007 proti Mostu (výhra 1:0), 30. dubna proti Spartě Praha (2:2) a 21. května 2007 proti Českým Budějovicím (výhra 5:1). Následně se s Ostravou dohodl na prodloužení kontraktu do roku 2010.

Ročník 2007/08 zakončil se 3 vstřelenými góly v 25 ligových zápasech. Prosadil se 21. října 2007 proti domácímu Jablonci (1:1), 22. března 2008 proti hostujícímu Žižkovu (výhra 3:0) a 3. května proti hostujícímu Kladnu (výhra Ostravy 4:1).

Sezóna 2008/09 byla jeho poslední v dresu ostravského Baníku. Zaznamenal v ní jediný gól během 23 zápasů v lize, trefil se 21. března 2009 v utkání proti svému bývalému klubu Příbrami, Baník prohrál venku 1:2.[5]

FC Viktoria Plzeň

V létě 2009 přestoupil do Viktorie Plzeň. Se Západočechy slavil na konci ročníku 2009/10 vítězství v Ondrášovka Cupu (Plzeň porazila ve finále Jablonec 2:1). Ligovou sezonu 2009/10 dovršil třemi brankami ve 28 střetnutích v lize. Další ročníku 2010/11 získal s klubem svůj první ligový titul, ke kterému přispěl 3 góly ve 27 ligových zápasech.

Český Superpohár 2010, 2011

8. července 2010 nastoupil v dresu Plzně k historicky prvnímu zápasu českého Superpoháru, který sehrávají mistr ligy (tehdy AC Sparta Praha) a vítěz národního poháru (Viktoria Plzeň). Trofej vyhrála pražská Sparta, utkání skončilo výsledkem 1:0. František Rajtoral se dočkal této trofeje o rok později, kdy Viktoria Plzeň jako mistr ligy porazila držitele českého poháru FK Mladou Boleslav. Utkání skončilo nerozhodně 1:1 po 90 minutách hry - prodloužení se nehraje, na pokutové kopy zvítězila Plzeň 4:2. Rajtoral nastoupil do zápasu ve 46. minutě.[6]

Sezóna 2011/12

Plzeň se v sezóně 2011/12 Ligy mistrů propracovala z 2. předkola až do základní skupiny. Ve druhém předkole přešla přes arménský celek Pjunik Jerevan po výsledcích 4:0 a 5:1. Ve 3. předkole následoval postup přes norský Rosenborg Trondheim (výhry 1:0 a 3:2) a ve 4. předkole přes dánský FC Kodaň (výhry 3:1 a 2:1). V základní skupině H si Rajtoral zahrál proti dvěma evropským velkoklubům FC Barcelona (prohry 0:2 a 0:4) a AC Milan (prohra 0:2 a remíza 2:2). Třetím klubem, s nímž se západočeský klub utkal byl běloruský BATE Borisov (výhra 1:0 a remíza 1:1). Plzeň obsadila v konečném součtu 3. místo před BATE a díky tomu si zajistila účast v jarní vyřazovací části (šestnáctifinále) Evropské ligy 2011/12. Zde jí bylo přilosováno německé mužstvo Schalke 04, po výsledcích 1:1 doma a 1:3 venku po prodloužení vypadla. První zápas 16. února 2012 v Plzni skončil 1:1. 23. února 2012 v odvetném zápase v Německu vstřelil Rajtoral vyrovnávací gól Plzně na 1:1 tři minuty před koncem řádné hrací doby a utkání se prodlužovalo. Plzeň však hrála oslabena o jednoho hráče (v 60. minutě byl vyloučen za hloupý faul Marek Bakoš[7]), v prodloužení neměla dostatek sil na zvrat a dvakrát inkasovala z kopačky Klaase-Jana Huntelaara, který v utkání zaznamenal hattrick. Do osmifinále tak prošel německý klub.[8][9][7]

V sezóně 2011/12 Gambrinus ligy bojovala Plzeň v posledním kole se Slovanem Liberec o titul, utkání skončilo nerozhodně 0:0, tento výsledek stačil Liberci na první místo a Plzeň spadla na 3. příčku za pražskou Spartu. Rajtoral nastřádal v této sezoně 29 startů v lize a 2 góly.

Sezóna 2012/13

V základní skupině B Evropské ligy 2012/13 byla Plzeň přilosována k týmům Atlético Madrid (Španělsko), Hapoel Tel Aviv (Izrael) a Académica de Coimbra (Portugalsko). V prvním utkání Plzně 20. září 2012 na domácí půdě proti portugalskému týmu Académica de Coimbra Rajtoral hlavou zvyšoval v 80. minutě po centru Marka Hanouska na konečných 3:1 pro Plzeň.[10] I v dalším utkání 4. října s Atléticem Madrid nastoupil v základní sestavě (hrál do 89. minuty, pak jej vystřídal Jakub Hora), španělský celek zvítězil doma 1:0 gólem v samotném závěru.[11] 25. října cestovala Plzeň do Izraele k utkání proti Hapoelu Tel Aviv a většinu prvního poločasu byla pod tlakem soupeře. František Rajtoral v 55. minutě vstřelil hlavou vítězný gól na 2:1 poté, co Radim Řezník vrátil míč před bránu. Výsledkem 2:1 střetnutí skončilo, Rajtoral v závěru ještě trefil z dálky tyč. Plzeň si s 6 body upevnila druhou příčku za vedoucím Atléticem Madrid.[12] 8. listopadu 2012 přivítala Plzeň Hapoel Tel Aviv v odvetě na domácím hřišti a vyhrála 4:0, díky tomuto výsledku se posunula s 9 body o skóre na čelo tabulky před doposud vedoucí Atlético Madrid (které v souběžném zápase prohrálo v Coimbře 0:2). Izraelský celek hrál navíc od 41. minuty oslaben o jednoho hráče. Rajtoral do tohoto střetnutí nenastoupil, sužovaly ho zdravotní problémy s třísly.[13] 6. prosince 2012 odehrál zápas v Plzni proti Atléticu Madrid (výhra Viktorie Plzeň 1:0). Plzeň si tak se 13 body zajistila konečné 1. místo v tabulce skupiny B o 1 bod před druhým Atléticem.[14] 14. února 2013 v jarní vyřazovací části nastoupil v šestnáctifinále proti domácímu italskému mužstvu SSC Neapol. V 66. minutě mu rozhodčí neuznali gól, v 79. minutě už ano. Rajtoral přetlačil v pokutovém území nedůsledného obránce a přehodil padajícího neapolského brankáře, zvyšoval tak na 2:0 pro hosty. Plzeň zvítězila v Neapoli 3:0.[15][16] Hrál i o týden později v domácí odvetě, kterou Plzeň opanovala poměrem 2:0 a postoupila do osmifinále.[17] V osmifinále odehrál celé domácí utkání proti tureckému celku Fenerbahçe Istanbul, Plzeň poprvé v tomto ročníku Evropské ligy prohrála doma (0:1).[18] 14. března v odvetě v Istanbulu nastoupil rovněž v základní sestavě, Viktoria remizovala 1:1 a vypadla z Evropské ligy.[19]

V prvním ligovém zápase Plzně po zimní přestávce 25. února 2013 se podílel jedním gólem na vítězství Viktorie 3:1 nad domácím Brnem.[20] Sezónu 2012/13 Gambrinus ligy završil ziskem ligového titulu, Plzeň s Rajtoralem v sestavě porazila 1. června v posledním 30. kole sestupující FC Hradec Králové 3:0 a udržela si dvoubodový náskok před největším konkurentem Spartou Praha.[21]

Sezóna 2013/14

V prvním soutěžním zápase nastoupil za Viktorii 12. července 2013 v Superpoháru proti FK Baumit Jablonec (prohra 2:3). V úvodním zápase 2. předkola Ligy mistrů UEFA 2013/14 vstřelil na domácí půdě jeden gól bosenskému týmu FK Željezničar Sarajevo, Viktoria Plzeň zvítězila 4:3.[22] V úvodu sezóny většinou začínal na lavičce náhradníků, na pravé straně začínal v základní sestavě navrátilec Milan Petržela. V prvním utkání 4. předkola Ligy mistrů 2013/14 (resp. play-off předkola) 20. srpna proti slovinskému týmu NK Maribor nacentroval Rajtoral míč na Michala Ďuriše, který vstřelil poslední gól zápasu. Viktoria zvítězila na domácí půdě 3:1.[23] Zahrál si i v základní skupině Ligy mistrů, kde se viktoriáni střetli s německým Bayernem Mnichov, anglickým Manchesterem City a ruským CSKA Moskva. 2. října 2013 vstřelil úvodní gól střetnutí proti CSKA Moskva (hrálo se v Petrohradu), když z úhlu usměrnil do sítě zblokovanou střelu spoluhráče. Plzeň ale nakonec podlehla soupeři 2:3.[24]

1. září 2013 zvyšoval v 9. minutě na 2:0 krásnou střelou z voleje do horního rohu brány Sigmy Olomouc, Plzeň nakonec zvítězila 3:2.[25] S klubem skončil v 1. české lize i v českém poháru na konci sezóny na 2. místě, v obou případech za Spartou Praha.

Sezóna 2014/15

Podzimní část sezóny prakticky nehrál, potýkal se s únavovým syndromem, který ho limitoval i v minulosti.[26] V 18. kole na půdě FC Hradec Králové vstřelil v 76. minutě z voleje zpoza velkého vápna branku na konečných 3-2. Dvě kola před koncem ročníku 2014/15 získal s mužstvem mistrovský titul.[27]

Sezóna 2015/16

Před sezonou 2015/16 prodloužil s Plzní smlouvu do léta 2018.[28] 18. července 2015 se podílel na zisku Superpoháru, když Viktorka porazila FC Slovan Liberec 2-1.[29] S Plzní se představil ve 3. předkole Ligy mistrů UEFA, kde klub narazil na izraelský celek Maccabi Tel Aviv FC. V prvním zápase na půdě soupeře Viktorka zvítězila 2-1, ale v odvetě prohrála 0-2 a vypadla. S mužstvem následně hrál 4. předkolo Evropské ligy UEFA, kde tým narazil na klub ze Srbska FK Vojvodina Novi Sad. Po výhrách 3-0 a 2-0 Plzeň postoupila do základní skupiny Evropské ligy, kde bylo mužstvo nalosováno do skupiny E společně s FK Dinamo Minsk (Bělorusko), Villarreal CF (Španělsko) a Rapid Vídeň (Rakousko). V konfrontaci s těmito týmy Západočeši získali 4 body, skončili na třetím místě a do jarní vyřazovací části nepostoupili. Za Plzeň v základní skupině Evropské ligy odehrál pět utkání, chyběl pouze v posledním zápase na domácí půdě proti Villarrealu. V ročníku 2015/16 získal tři kola před konce sezony s Viktorkou mistrovský titul, klub dokázal ligové prvenství poprvé v historii obhájit.[30] Celkem v dresu Viktorie odehrál v lize i pohárech 247 zápasů, dal 26 gólů.[31]

Hannover 96 (hostování)

Koncem ledna 2014 odešel na půlroční hostování do německého klubu Hannover 96 s možností opce na trvalý přestup.[32] Trenér Tayfun Korkut jej poslal poprvé na hřiště 1. února 2014 v bundesligovém zápase proti Borussii Mönchengladbach (výhra 3:1).[33] Po sezoně 2013/14 se vrátil do Plzně.

Gaziantepspor

V srpnu 2016 po nepovedeném startu do ročníku 2016/17 v Plzni skončil. Společně s Danielem Kolářem odešel do zahraničí, konkrétně do tureckého Gaziantepsporu.[31][34] S Gaziantepsporem uzavřel smlouvu na dva roky. Jeho působení bohužel skončilo nešťastně. 23. dubna 2017 ve svém bytě v Turecku spáchal sebevraždu.

Mládežnické výběry

Rajtoral prošel mládežnickými reprezentačními výběry do 18 a 19 let.

15. června 2006 debutoval za českou reprezentaci do 21 let v přátelském zápase proti domácímu Finsku, utkání skončilo vítězstvím českého týmu 2:1, Rajtoral nastoupil od začátku druhého poločasu. Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 21 let 2007 v Nizozemsku, kde český tým skončil po zápasech s Anglií (0:0), Srbskem (prohra 0:1) a Itálií (prohra 1:3) s 1 bodem na posledním místě základní skupiny B.

Celkem za "jedenadvacítku" odehrál v letech 2006–2008 15 zápasů (4 výhry, 6 remíz, 5 proher) a vstřelil 1 gól.

A-mužstvo

V seniorské reprezentaci debutoval 29. února 2012, trenér Michal Bílek jej povolal k přátelskému utkání proti domácímu Irsku, kde v 67. minutě střídal svého klubového spoluhráče z Plzně Milana Petrželu (utkání skončilo remízou 1:1).

Po evropském šampionátu 2012 nastoupil v prvním přátelském utkání nového reprezentačního cyklu 15. srpna 2012 ve Lvově proti domácí Ukrajině (0:0), 8. září v Kodani proti Dánsku (kvalifikační zápas o MS 2014 v Brazílii, opět 0:0) a v dalším přátelském utkání v Teplicích proti Finsku 11. září (prohra 0:1). Objevil se v základní sestavě v kvalifikačním zápase 12. října proti Maltě. Po čtyřzápasovém střeleckém trápení českého týmu bez vstřeleného gólu (mimo tří výše zmíněných zápasů ještě prohra 0:1 z evropského šampionátu s Portugalskem) [35] zvítězila ČR 3:1, v nastaveném čase chytil ještě Petr Čech přísně nařízený pokutový kop.[36] 16. října 2012 nastoupil Rajtoral v Praze v kvalifikačním zápasu s Bulharskem (0:0).[37]

EURO 2012

Zúčastnil se i Mistrovství Evropy ve fotbale 2012. V prvním utkání proti Rusku nenastoupil, český celek jej prohrál 1:4. V 90. minutě druhého utkání proti Řecku (12. června 2012) střídá Rajtoral Daniela Koláře za stavu 2:1 pro český tým, tento stav vydržel až do konce. Nicméně se stala chyba, Rajtoral měl střídat unaveného Petra Jiráčka a nikoli Koláře, který do zápasu nastoupil v jeho polovině.[38] V posledním zápase základní skupiny A proti Polsku (16. června) střídal v 84. minutě střelce jediného gólu Petra Jiráčka (v utkání ČR zvítězila 1:0 a postoupila se 6 body z prvního místa skupiny do čtvrtfinále proti Portugalsku).[39] Čtvrtfinálové střetnutí s Portugalskem neabsolvoval, ČR v něm prohrála 0:1 a na turnaji skončila.

Reprezentační góly a zápasy

Góly Františka Rajtorala v české reprezentaci do 21 let [40]

Šablona:Goal Datum Stadion Soupeř Skóre (min.)[p. 1] Výsledek Soutěž
010 21. 11. 2007 Záporoží, Ukrajina Ukrajina 00:200 (82.) Ukrajina 0:2 CZE kvalifikace na ME „21“ 2009