Glam rock

Z Multimediaexpo.cz


Glam rock (známý také jako Glitter Rock) je styl rockové hudby, který se objevil po éře hippies na začátku 70. let. Zpočátku, mezi roky 1970-1973 byli hlavní představitelé v Británii. Byli to hlavně Slade, Sweet, Queen, Garry Glitter , David Bowie, T.Rex, Mud, Roxy Music, Alvin Stardust, Sparks a Mott the Hoople. V USA byl glam rock populární v městech New York, Detroit a Los Angeles. Tento styl tam reprezentovali Alice Cooper, New York Dolls, Wayne County a později hlavně Kiss. Fanoušci glam rocku se odlišovali od orifflovaných členů hnutí hippies okouzlujícím (glamorous) oblečením, které bylo inspirováno sci-fi, hollywoodskou kulturou a oblečením bisexuálů.

Glam rock je charakterizován jako fádní, uspávající balada jako i rozpustilé vysokoenergetické rock and rollové stylizace ovlivněné hudbou Rolling Stones. Hlavním tématem textů byla sexualita, drogy, vědecká fantastika a revoluce teenagerů (např. Children of the Revolution od T.Rex a Teenage Rampage od Sweet). Během tehdejších reforem práv homosexuálů v Británii a bojů mezi nimi a newyorskou policií během nepokojů v USA nazvaných Stonewall Riots, byla sexuální nejednoznačnost efektivní metodou jak šokovat publikum. Některé hudební skupiny začaly tento efekt využívat. Svým mimozemsky působícím blýskavým oblečením a make-upem se snažily vyvolat dojem, že pocházejí z jiné civilizace. Nejznámějším takovýmto mimozemšťanem byl David Bowie v období prezentace alba The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars a alba Aladdin Sane během let 1972-73. Na začátku roku 1972 tento umělec, zpěvák, skladatel radikálně změnil svůj hudebný styl, vzhled a prohlásil před médii, že je gay.

Obsah

Zakladatelé

I když by se znaky glam rocku daly najít u průkopníků populární hudby jako byli Elvis Presley, Rolling Stones, Little Richard, The Kinks, Pink Floyd barretovské éry a dalších, za oficiálního zakladatelé tohoto stylu je všeobecně považován Marc Bolan se skupinou T.Rex. Do britské vlny vzniku žánru jsou zahrnováni kromě Davida Bowieho i Queen, Elton John, Slade, Mud, Gary Glitter, Sweet, Mott the Hoople a první sestava Roxy Music s Brianem Enem. Americká vlna glam rocku je reprezentovaná hlavně proto-punkovou kapelou New York Dolls, jejichž rock, ovlivněný hudbou Rolling Stones, byl propojený s jejich vyparáděným, vždy ještě kousek mužsky působícím šviháckým, uličnickým výrazem. Premiéru v prezentaci glam rocku v ženském podání získala maličká Suzi Quatro z Detroitu, hrající na obrovskou baskytaru. Koncem 60. a začátkem 70. let začal svou hudební kariéru Detroitu další americký představitel Iggy Pop. Hlavním tahounem v USA se stal Alice Cooper (také z Detroitské rockové scény), který poprvé dokonale zkombinoval nejdůležitější komponenty glam rocku a to tvrdou rockovou hudbu, vzhled transvestity a teatrální provokativní vystoupení. Alice Cooper byl velmi úspěšný, ale komiksové nahození členů skupiny KISS, která vznikla roku 1973 v New Yorku, dokázalo z glam rocku vytvořit nejpopulárnější fenomén americké rockové mládeže začátku 70. let. V Británii byl glam rock populární jak na popové, tak i na rockové scéně. Některé glamové skupiny vydaly k nablýskanému svátku - Vánocím - singly (Slade nahráli „Mery Christmass Everybody“, Wizzard nahráli „I Wish It Could Be Chistmass Everyday“, skupina Mud nahrála „Lonely This Christmass“, Gary Glitter nahrál „Another Rock N‘ Roll Christmass“…), které se hrají během Vánoc dodnes.

Glam rock v divadle a ve filmu

Pro rozvoj a popularizaci glam rocku hrály důležitou úlohu i divadlo a kinematografie. Tony Zanetta byl známý jako scénograf a příležitostný producent alternativního divadla Off Off Brodway, kde hrávali kromě mnohých jiných kontroverzních umělců té doby i travesti-star Jackie Curtis a Wayne County. Hrál s nimi postavu B. Marlowa v díle Andyho Warhola nazvaném Pork.

Soubor:Bowie.jpg
David Bowie

V 70. letech byl producentem turné Davida Bowieho. Manažoval Bowieho Ziggy Stardust Tour číslo 1, 2 a 3 a produkoval jeho dvě další turné: Diamond Dogs a Young American. Image a vystupování transvestity Wayne Countyho byly inspirací po Bowieho projekty z těchto časů. Další významnou postavou newyorkského undergroundu a spolupracovníkem Tonyho Zanetty byl Leee Black Childers. Začátkem 70. let byl fotografem a manažerem vystoupení Jackieho Curtise (který vystupoval spolu s Penny Arcade a Patti Smith) v divadle LaMaMa. Oblékaní a vzhled Jackieho Curtise byly vzorem pro vzhled a oblékání hvězd glam rocku. Zanetta manažoval Pork v divadle LaMaMa a v Roundhouse Theatre v Londýně. Childers se stal oficiálním fotografem Bowieho projektu Ziggy Stardust, strávil sezónu s Iggym Popem, byl fotografem pro magazín Rock Scene, později se stal manažerem bývalého člena skupiny New York Dolls, Johnyho Thunderse a skupiny Heartbeakers. Spolupráce osobností alternativní divadelní scény, ikony Pop Artu Andyho Warhola a jejich schopnost šokovou terapií přes média zpopularizovat za jiných okolností sporné projevy idolů, zviditelnění glam rocku velmi pomohla.

Některé z filmů

Nejznámější glam rockové hvězdy

Sedmdesátá léta Neo glam rock*

* Po 70. letech: skupiny, které použily prvky glam rocku ve své hudbě.