Jessica Biel

Z Multimediaexpo.cz

Jessica Biel (Oscar, 2017)
Justin Timberlake a Jessica Biel
(Oscar, únor 2017)
Jessica Biel (Oscar, 2014)

Jessica Claire Biel (* 3. března 1982, Minnesota) je americká herečka a bývalá modelka.

Její pravděpodobně nejznámější rolí je Mary Camdenová z dlouhotrvajícího rodinného seriálu 7th Heaven (V sedmém nebi). Z filmů jsou to role v remaku The Texas Chainsaw Massacre (Texaský masakr motorovou pílou), The Ilusonist (Iluzionista) a Summer Catch (Letní vzplanutí).

Obsah

Dospívání

Jessica se narodila v malém městě Ely, rodičům Jonathanu Edward Bielovi a Kimberly Conroe. Jessica, která má mladšího bratra Justina a staršího bratra Roberta, vyrůstala v Boulder, Colorado. Tam se její rodina přestěhovala ještě, když byla velmi malá. Zpočátku cvičila, aby se mohla stát vokalistkou a vystupovat v hudebních divadlech, což se jí téměř hned podařilo. Účinkovala v mnoha muzikálech, jako např. The Sound of Music (Zvuk hudby), Annie, Beauty and the Beast (Kráska a zvíře) a Anything Goes (Všechno jde).

Kariéra

Její profesionální růst se začal, když se Biel v roce 1994 zúčastnila International Modeling & Talent Association Convention v Los Angeles a začínala pracovat jako modelka. Jej velký skok přišel když v 14 letech získala roli Mary Camden v televizním seriálu z produkce WB TV Series 7th Heaven (V sedmém nebi). Rodinné drama z dílny Aarona Spellinga a Brendy Hampton se stala nejpopulárnějším (a zároveň nejdéle trvajícím) seriálem na začínající stanici. Filmová kariéra Jessicy začala, když měla 15 roků. Tehdy se objevila po boku Petera Fondy ve filmu Ulee's Gold (1997), za který získal tento herec Zlatý Glóbus a nominaci na Oscara. V roce 2002 se stala vedoucí modelkou firmy L'Oreal cosmetics.

V roce 2000, Biel pózovala "nahoře bez" pro šokující fotografie časopisu Gear. Série s názvem Padlý Anděl byla o to kontroverznější, že modelka měla v té době pouze 17 let. Herečka byla dlouho prezentována v roli poslušné Pastorova dcery a její pocit frustrace a hněvu způsobil rozhodnutí nafotit takovéto snímky. Rovněž vinila svůj "nevinný" obraz ze seriálu, z toho že brzdí její filmovou kariéru, včetně ztráty hlavní role ve filmu Americká krása. Tu získala Thora Birch. Jessica také doufala, že by mohla ze Sedmého nebe odejít a zrušit smlouvu, kterou měl uzavřenou. Splnilo se to protože vyhození kvůli fotkám na sebe nenechalo dlouho čekat. Později řekla, že pózování pro časopis už litovala vzala to jako poučnou lekci a zkušenost. Jessica se do seriálu vrátila v sezóně 20012002 a pak na minimum omezila své účinkování v televizi. Rozhodla se zcela soustředit na filmovou kariéru.

Po odchodu ze Sedmého nebe přijala účinkování v projektech, které byly primárně určeny teenagerům a mladým lidem včetně jejího prvního významnějšího filmu Summer Catch (Letní vzplanutí, 2001). Romantická komedie z baseballového prostředí, v níž se po boku Freddieho Prinze jr.. vláčela v bikinách se ale stal propadákem. Pak jí Roger Avary nabídl roli promiskuitní studentky vysoké školy v dramatu The Rules of Attraction (Pravidla vášně, 2002) a snímek byl i přes malé tržby přijat celkem pozitivně. Mladá rebelantka si získala pozornost režisérů. Jejím dalším filmem byl The Texas Chainsaw Massacre (Texaský masakr motorovou pilou, 2003). Tento hororový remake o skupině teenagerů, kteří se stanou obětí psychopatického vraha v kožené masce se stal pro Jessicu Biel velkým úspěchem. V USA padaly rekordy návštěvnosti a evropské uvedení popularitu ještě potvrdilo. Pro Biel to znamenalo vstup mezi hereckou elitu. Přesto recenze na tyto filmy byly převážně smíšené. Po masakru přišel další horor, opět hlavní role ve třetím pokračování Blade: Trinity (2004). Zahrála si zde po boku Wesley Snipese, změnila se na akční hrdinku, ale ani to nepomohlo.

Třetí Blade měl ze všech dílů ty nejhorší kritiky a Biel dostala příliš málo prostoru. Následovala menší role ve filmu Cellular a opět hlavní ženská role v akčním thrilleru Stealth: Přísně tajná mise (2005), kde hrála pilotku. Ambiciózní projekt, ale zcela propadl a původně plánovaný kasovní trhák zaznamenal obrovskou finanční ztrátu. O Biel šeptali, že by měla hrát roli Elisabeth v snímek The Fog (Mlha, kterou proslavila královna výkřiku Jamie Lee Curtis). Nestalo se tak a pozdější zprávy říkali, že Biel už nechce hrát v dalších hrůzostrašných filmech. Roli následně získala Maggie Grace ze seriálu Lost (Ztraceni). Odmítnutí této úlohy se ukázalo jako moudrý tah, protože remake byl kasovním propadákem. Předpověděli to více kritici, kteří tvrdili, že snímek není vhodný pro uvedení do kin. Po téměř tříleté absenci, Jessica překvapila své fanoušky účinkováním ve finále Sedmého nebe v květnu 2006. Seriál byl ale pro velkou popularitu na poslední chvíli obnoven. Po několika nevýrazných interakcích její kariéra nakonec rozkvetla filmem Iluzionista (The Illusionist, 2006), kde si zahrála stoletou vévodkyni. Iluzionista získal kladné hodnocení a také relativně vysoké zisky v pokladně. Variety napsal, že "Biel je v boji se smrtí úplně skvělá" a "šikovně používá rafinovaný britský akcent."

Jejím dalším filmem byl Home of the Brave (Země zatracených, 2006) hovoří o vojácích vracejících se domů ze služby v Iráku. Ten měl premiéru 5. prosince v Los Angeles.

Osobní život

Jessica navštěvovala soukromou střední školu Lycée Français v Los Angeles. Na podzim roku 2000 se zapsala na pomaturitní studium na Tufts University v Medfordu, Massachusetts. Po třech semestrech (2000, 2001, 2002) však studium zanechala, aby se mohla soustředit na svou hereckou kariéru.

K jejím koníčkům patří balet, fotbal, běh, jóga a také peší turistika. Má psa, který se jmenuje East. V Coloradu si koupila dům v blízkosti svých rodičů. Je spolu-zakladatelkou společnosti mtDNA (Make the Difference Network) a podporuje různé neziskové sdružení včetně PETA, domácí organizaci Rebuilding Together a GLAAD.

Biel v současnosti žije v Los Angeles. V letech 20012006 chodila s hereckým kolegou Chrisem Evansem. Společně se objevili ve filmech London a Cellular. Jejím dalším partnerem byl herec Adam LaVorgna, který ztvárnil postavu Robbieho v již zmiňovaném sedmém nebi.

Biel nabídla 18. července 2006 na aukci sebe samu kvůli výběru finančních prostředků na úhradu léčebných výdajů pro Molly Bloom, mladou teenagerku z Colorada, která přišla v důsledku auto-havárie o nohu a část pánevní kosti. Vítězná nabídka na "rande" s Biel byla 30 000 amerických dolarů, kterou zaplatil 28-letý John Schiffner.
Biel žertovně poznamenala "Slibuji, jsem levné rande". Charitativní akce vynesla celkem 38 000 dolarů. Výherní oběd se konal 18. srpna 2006. Jessica navíc darovala peníze dceři herce Rey Phillip Santos na operaci appendixu.

V roce 2007 měla první rande se zpěvákem Justinem Timberlakem.

Velká Galerie

YouTube

Best Friends Challenge with
Justin Timberlake and Jessica Biel
Justin Timberlake Talks Growing Pains In Parenting
With Wife Jessica Biel (2015)

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jessica Biel
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Jessica Biel
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly.
Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás.
Náš FIO účet — 2500575897 / 2010