Minnesota

Z Multimediaexpo.cz

State of Minnesota
Vlajka amerického státu Minnesota Pečeť amerického státu Minnesota
Vlajka státu Minnesota Pečeť státu Minnesota
Přezdívka: North Star State, The Land of 10,000 Lakes, The Gopher State
Minnesota na mapě USA
Úřední jazyky nejsou stanoveny
Hlavní město Saint Paul
Největší město Minneapolis
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
12. v USA
225 365 km²
km²
km² (8,4 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
4 919 479 (2000)
23,86/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů 87
Časové pásmo UTC-6/-5 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

43°34′ s.š. až 49°23′50′′ s.š.
89°34′ z.d. až 97°12′ z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

701 m
365 m
183 m
Guvernér Tim Pawlenty (R)
Senátoři Mark Dayton (D)
Norm Coleman (R)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

MN
Minn.
US-MN
Přistoupení do unie 11. květen 1858 (32.)
Oficiální web www.state.mn.us

Minnesota (anglická výslovnost zvuk [mɪnɨˈsoʊtə]) je 32. stát Spojených států amerických, k nimž se připojil 11. května 1858. Tento stát se nachází ve Středozápadním regionu USA. Je to dvanáctý největší stát Spojených států a 21. nejlidnatější s více než 5 miliony obyvatel. Tento stát je známý jako země tisíce jezer, která spolu s mnohými parky a lesy nabízejí obyvatelům a turistům prostor k rekreaci. Skoro 60 % obyvatel žije v oblasti megalopole Minneapolis-Saint Paul. Tato dvě města jsou centrem obchodu, dopravy i průmyslu ve státě. Na západě státu je mnoho prérií, které jsou nyní intenzivně využívány k zemědělství, na východě jsou listnaté lesy a na severu méně obydlené oblasti tajg. Název státu Minnesota pochází z jazyku „Dakota“ a znamená něco jako zakalená voda. Od roku 1999 do roku 2003 byl guvernérem herec a bývalý voják SEAL Jesse Ventura.

Obsah

Geografie

Minnesota je nejsevernějším státem USA, pokud nepočítáme Aljašku. Severovýchodní hranice státu s Michiganem a Wisconsinem prochází Hořejším jezerem, zbytek východních hranic je s Wisconsinem. Dále hraničí s Iowou na jihu, Severní a Jižní Dakotou na západě a na severu s Kanadskými provinciemi Ontario a Manitoba. Rozloha státu je asi 225 tisíc čtverečních kilometrů, takže zabírá 2,25 % rozlohy Spojených států, což staví Minnesotu na dvanácté místo v tabulce největších států USA. Nejvyšším místem státu je Eagle Mountain vysoká 701 m a nejnižší je pobřeží Hořejšího jezera v nadmořské výšce 183 m. Přezdívka státu „země tisíce jezer“ není nijak nadsazená. V Minnesotě je skutečně 11 842 jezer s rozlohou alespoň 0,04 km². Minnesotská část Hořejšího jezera má rozlohu téměř 3896 km².

Flora a fauna

V severní části státu jsou především divoce rostoucí borovice a jedle smíchané s vysazenými břízami a topoly. Velká část lesů byla již vykácena, ale stále se zde nachází kolem 1600 km² zalesněné půdy. Ačkoli těžba dřeva pokračuje stále, je zachovávána třetinová zalesněnost státu. Mnoho dříve volně žijících zvířat ztratilo své přirozené prostředí, například kuna, los, jelen a rys červený. Stát má nejvíce volně žijících vlků kromě Aljašky a podílí se na ochraně medvěda baribala a losa amerického. V Minnesotě žije také mnoho dravců a vodních ptáků, kterým poskytují útočiště mnohá jezera. V čistých vodních tocích se líbí mnohým sportovním rybám jako je candát, okoun, štika nebo pstruh.

Klima

V Minnesotě jsou velké teplotní rozdíly charakteristické pro kontinentální klima, s chladnými zimami a horkými léty mohou být rozdíly teplot v jednom roce až 96 °C. V Minnesotě nejsou neobvyklé silné srážky, vánice, tornáda, bouře a vichřice, které způsobují polomy lesů.

Města

Saint Paul se nachází na břehu řeky Mississippi a je hlavním městem státu od roku 1849. Sousedí s Minnesotským nejlidnatějším městem Minneapolis. Tato dvě města spolu tvoří 16. největší megalopoli na území Spojených států, ve které žije 60 % obyvatel státu.

Obyvatelstvo

V roce 2000 žilo v Minnesotě 4 919 479 obyvatel[1]. Dnes jich je již více než 5 milionů. Tři čtvrtiny obyvatel Minnesoty jsou západoevropského a skandinávského původu. Většina (39 %) německého, 17 % norského, asi 12 % irského a téměř 10 % švédského. V roce 2005 bylo 6,3 % obyvatel narozeno mimo Spojené státy. V roce 2005 bylo asi 86 % obyvatel běloši (bez Hispánců), 4 % afroameričanů, 3,6 % Hispánců, 1 % původních obyvatel a 1,5 % míšenců.

Náboženství

Průzkum v roce 2001 prokázal, že 25 % obyvatel jsou katolíci, 24 % luteráni a 5 % baptisté. 14 % obyvatel je bez vyznání a „nekřesťanská“ náboženství jako je judaismus, islám, buddhismus a hinduismus vyznávají 3 % obyvatel.

Zajímavosti

Státní symboly

Reference

  1. Podle: United States Census Bureau, sčítaní z roku 2000
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Minnesota