Johannesburg

Z Multimediaexpo.cz

Dominanty města (2014)
Obchodní centrum Johanesburgu, CBD (Central Business District)

Johannesburg neboli město zlata, mezi místními známé také jako Jo'burg, Jozi a JHB, je největším městem Jihoafrické republiky. Se svými 3,2 milióny obyvatel je průmyslovým a ekonomickým centrem Jihoafrické republiky. Pětina hrubého národního produktu pochází právě odtud. Všechny africké těžební společnosti, velké banky a významné investiční společnosti sídlí právě v Johannesburgu. Více než polovina obyvatel žije na předměstích Soweto, Diepkloof a Orange Farm na jihozápadě města.

Město leží na ložiscích zlata, které mu přineslo obrovské bohatství. Z původních zlatých dolů, které se nacházely ve městě, je již většina zavřená. Bývalé doly a haldy však natrvalo poznamenaly ráz krajiny a městskou strukturu.

Johannesburg je hlavním městem provincie Gauteng, hustě osídlené mega-metropole s početnými satelitními městy, jejíž součástí je také Pretoria, hlavní město Jihoafrické republiky. V této provincii žije více než 8 miliónů obyvatel.


Většina velkých leteckých společností létá na mezinárodní letiště jihovýchodně od Johannesburgu, proto je také město významným turistickým centrem a obvyklým výchozím bodem při návštěvě Jižní Afriky. V této rušné metropoli se mísí evropská a africká kultura. Po skončení apartheid dramaticky vzrostla kriminalita ve městě. Nyní má Johannesburg pověst světového centra kriminality. Na popud podnikatelské veřejnosti bylo v roce 2002 nainstalováno do centra více než 200 kamer, kontrolovaných policií, čímž kriminalita v centru mírně klesla.

Johannesburg je mimo jiné sídlem jihoafrického ústavního soudu. Město tvoří jednu ze 40 největších metropolí na světě a je to jedno ze světových míst Afriky, klasifikované jako světové město gama.

Johannesburg ve sci-fi

V roce 2009 se Johannesburg objevil ve filmu District 9 , jako město nad které přiletěli cizinci.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Johannesburg
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Johannesburg