Jurský park

Z Multimediaexpo.cz

Filmový plakát - Jurský park

Jurský park je jedním z nejznámějších vědecky laděných románů a zároveň sci-fi filmů konce 20. století. Autorem populárního díla je známý americký spisovatel Michael Crichton.

Obsah

Děj filmu

V ději knihy je využíváno obrovského rozvoje genetického inženýrství konce 20. století k umožnění setkání člověka a dávno vyhynulých, nyní však opět naklonovaných, dinosaurů. Multimilionář John Hammond vybuduje na ostrově Isla Nublar, vzdáleném 126 mil od pobřeží Kostariky, atrakci na způsob zábavního parku, plnou naklonovaných dinosaurů. Jeho biotechnologická společnost InGen (International Genetic Technologies) dinosaury po mnoha letech úsilí přivede k životu. DNA dávno vyhynulých tvorů se jim podaří získat z krev sajících moskytů, uchovaných ve výborném stavu v jantaru, což je pravěká zkamenělá pryskyřice, do které se hmyz před mnoha miliony let přilepil. Společnost skupuje zásoby jantaru z celého světa a během 80. let 20. století je park vybudován. V roce 1989 je atrakce před otevřením. Hammond potřebuje pro investory dobrozdání o bezpečnosti parku od odborníků, a tak pozve skupinu vědců (paleontolog Alan Grant, paleobotanička Ellie Sattlerová a matematik Ian Malcolm), zástupce investorů i svá vnoučata. Přesně podle zákona eskalace děje však dojde ke katastrofě, když hlavní počítačový technik Dennis Nedry, který chce zbohatnout prodejem embryí dinosaurů konkurenční biotechnologické společnosti, vypne proud v ohradách pro dinosaury. Chce se tak dostat z chráněného parku do přístaviště, ale způsobí tím kolaps všech bezpečnostních opatření v parku a všichni dinosauři, včetně nesmírně nebezpečného tyrannosaura a vysoce inteligentních velociraptorů se dostanou ven a brzy začnou ohrožovat životy návštěvníků i zaměstnanců parku. Nedry i Hammond (a mnozí další) přijdou o život, než se povede přivolat pomoc z venčí (telefony jsou při vypnutí bezpečnostních opatření vyřazeny z provozu, a tak je nakonec nutné použít dosud fungující počítač). V závěru knihy je ostrov pro jistotu zničen bombovým náletem námořnictva Spojených států. Nikdo ale zatím netuší, že ještě předtím překonala skupina nesmírně inteligentních a nebezpečných velociraptorů moře směrem k pevnině na plovoucích kmenech stromů. V pralesích Střední Ameriky pak založí novou, rychle se šířící populaci chytrých zabijáků, kteří se nerozpakují zaútočit i na člověka…

Popularita

Crichtonova kniha byla poprvé vydána roku 1989 a ihned bylo jasné, že zanedlouho vznikne i film podle této podnětné předlohy. Film, který pak vznikl ve společnosti Universal pictures a byl natočen pod taktovkou úspěšného režiséra Stevena Spielberga podle stejnojmenného románu, byl do kin uveden 11. června 1993 a jeho tržby do roku 1998 přesáhly celosvětově 914 milionů dolarů. Tím se stal Jurský park na dlouho nejúspěšnějším filmem vůbec a v současnosti je na 10. místě. Natočila se také zatím dvě pokračování. V roce 2008 má být uveden poslední, čtvrtý díl této veleúspěšné série, Jurský park 4. Tři dosavadní filmy (Jurský park, Ztracený svět: Jurský park a Jurský park 3) dohromady vydělaly svým tvůrcům téměř 2 miliardy dolarů. Úspěch podpořilo i první rozsáhlé využití filmových počítačových triků společnosti Industrial Light and Magic, známé například z Hvězdných válek. Dinosauři byli ve filmu zobrazeni nesmírně realistickým způsobem, který do té doby nebyl za použití starších trikových technik vůbec myslitelný. V prvním dílu byla počítačová animace dlouhá celkem jen 6,5 minuty, ve druhém pokračování z roku 1997 však už přes 20 minut a ve třetím Jurském parku (2001), který byl o půl hodiny kratší než oba předchozí díly, představovala počítačová animace ještě větší podíl z celkového času. Tyto efekty se každým rokem zlepšují a je jasné, že v budoucnu bude možné točit celé filmy jen na tomto podkladě, dokonce i bez skutečných herců. Na počítačově vytvořené dinosaury v JP navázala úspěšná pseudo-dokumentární série BBC Putování s dinosaury, kde celý průřez druhohorním světem tvoří právě velmi zdařilá a vědecky fundovaná počítačová rekonstrukce mnoha druhů dinosaurů.

Dnes se obecně uznává, že premiéra filmu Jurský park v roce 1993 spustila celosvětovou vlnu zájmu o dinosaury a paleontologii, která se ve zvýšené míře udržuje zvláště u dětí a náctiletých téměř všech zemí dodnes.

Filmové postavy

Dinosauři v Jurském parku

Svoji „roli“ si ve filmu zahráli Tyrannosaurus, Triceratops, Velociraptor, Brachiosaurus, Dilophosaurus, Gallimimus a Parasaurolophus. Paradoxně jen dva rody, Brachiosaurus a Dilophosaurus, pocházely opravdu z období jury. Ostatní jsou z období křídy.

Jurský park ve hrách

Jurský park se stal fenoménem i na poli počítačových her a herních konzolí. Z několika desítek titulů věnovaných tomuto tématu zaslouží zmínku především akční střílečka Trespasser (1998) a budovatelská strategie Jurassic Park:Operation Genesis (2003).

Externí odkazy