Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Kampala

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Pohled na hlavní město z hlavní mešity (2015)
Satelitní snímek Kampaly

Kampala je hlavní a největší město Ugandy. Nachází se v části nazvané district of Kampala, v nadmořské výšce 1 190 m n.m. Město je rozdělené do pěti kampusů, které se nazývají Central, Kawempe, Makindye, Nakawa a Rubaga.

V Kampale žije podle údajů z roku 2005 – 1 353 236 obyvatel.

Obsah

Historie

Kampala v roce 1950

Bugandský kabaka (král) Mutesa I. se rozhodl vybudovat Kampalu na jeho oblíbeném místě, kde pořádal lovy. Oblast byla utvořena četnými kopci a mokřady. Bylo to ideální místo pro chov některých druhů zvířat, např. pro antilopy nebo impaly.

Město se rozrůstalo do rozměrů velké metropole Bugandského království. Z této doby také stále stojí některé budovy, třeba hrobky bugandských králů v Kasubi, které byly v roce 2001 zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, dále také budova bugandského parlamentu, Bugandský soudní dvůr a také korunovační palác Buddo.

Kampala byla těžce poškozena během Ugandsko-tanzánské války. Po válce bylo město kompletně přestavováno, vznikla zde spousta nových budov, včetně hotelů, nákupních center a vzdělávacích institucí, bank nebo nemocnic.

Významná místa

Významné osobnosti

Doprava

V roce 2007 byla městská taxi služba nahrazena autobusy. Funguje zde také služba Boda-boda - taxi služba, kdy řidiči vozí zákazníky na motorkách (původně na jízdních kolech).

V Kampale se také nachází staré vojenské letiště. 35 km jižně se ale nachází moderní mezinárodní letiště Entebbe, největší letiště v zemi. V Kampale sídlí ugandské aerolinky Air Uganda.

Galerie

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kampala
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kampala
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace