13. září 2021 je velmi významné datum pro naši Encyklopedii !!
Máme zcela novou kancelář, která leží přímo u obchodního centra Atrium Flora a stanice metra Flora !
Naše stará adresa je definitivně nahrazena novou — Jičínská 226/17, 130 00 Praha 3 - Žižkov.

Kirovohrad

Z Multimediaexpo.cz

Kirovohrad (ukrajinsky: Кіровоград, rusky: Кировоград, v přepisu Kirovograd) je město na Ukrajině; leží mírně na jih od středu země na řece Inhul. Centrum Kirovohradské oblasti.

Žije zde 239 400 obyvatel (stav z roku 2004).

Obsah

Historie

Historie Kirovohradu začíná založením pevnosti svaté Alžběty, která byla vybudována v roce 1754 na příkaz carevny Alžběty I. Petrovny. Pevnost hrála důležitou roli v nových zemích, které Rusko získalo po Bělehradské mírové smlouvě v roce 1739. V roce 1764 získala osada status centra provincie, roku 1784 se stala okresním městem. Přitom byla přejmenována na Jelizavetgrad. V 19. století náleželo město do Chersonské gubenie. Od roku 1939, kdy dostalo dnešní název, je centrem Kirovohradské oblasti.

Pevnost byla založena při křižovatce obchodních cest a stala se tak významným obchodním střediskem. Měla právo na trh čtyřikrát do roka. Tyto trhy navštěvovali obchodníci z celé Ruské říše a i jiných zemí (obzvláště z Řecka). Kirovohrad (tehdy ještě Jelizavetgrad) se stal místem jednoho z prvních pogromů po smrti Alexandra II. V Kirovohradě bylo založeno první divadlo na Ukrajině.

Jména

Kirovohrad v průběhu své historie několikrát změnil jméno:

  • 1784 — Jelizavethrad (ukr.Єлисаветград / Jelysavethrad, rus.Елиcаветград / Jelisavetgrad - pojmenováno podle carevny Alžeběty (Jelizavety) I. Petrovny)
  • 1924Zinovjevsk (Зінов'євськ, Зиновьевск - po bolševickém předákovi Grigoriji Zinověvovi)
  • 1934Kirovo (Кірово, Кирово - po Sergeji Kirovovi)
  • 1939Kirovohrad (po Sergeji Kirovovi s přídavkem -hrad)

Od rozpadu SSSR se opakovaně rozvíjejí diskuse o přejmenování města (navrhovány byly názvy Zlatopil, Stepohrad, Novokozačyn, Ukrajinsk či návrat k původnímu Jelysavethrad).

Současnost

Trolejbusové dopravě v Kirovohradu hrozil na počátku 21. století zánik: z 11 linek zbyly pouhé 2. V roce 2007 opět fungovalo 7 linek.

Dnes je Kirovohrad oblastním městem a průmyslovým centrem. Funguje zde technická univerzita. Sídlí tu také známá továrna na vodku Artemida. Kirovohrad leží na mezinárodní silnici E50 vedoucí z Francie přes Prahu, Užhorod, Ternopil, Umaň a Dněpropetrovsk do Ruska a na železniční trati Pomična - Znam'janka, která je součástí hlavního tahu Oděsa - Donbas. MHD je zajišťována trolejbusy, autobusy a maršrutkami.

Slavní rodáci

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kirovohrad
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kirovohrad