Miskolc

Z Multimediaexpo.cz


Miskolc (česky a slovensky Miškovec) je město v severním Maďarsku, administrativní centrum župy Borsod-Abaúj-Zemplén. Město má rozlohu 236,68 km² a žije v něm 178 950 obyvatel. Leží na řece Szinva. Miskolc je jedním z center těžkého průmyslu v Maďarsku.

Obsah

Historie

Dřevěný kostel

Oblast byla obydlená už od starověku. Prvními obyvateli Miskolce byli Keltové. Oblast byla obsazená Maďary v 9. století. Město dostalo název Miskóc a první zmínka o tomto jméně je z roku 1210. Město se rychle vyvíjelo, ale během osmanské nadvlády se vývoj Miskolce zpomalil. Turci spálili Miskolc v roce 1544. Během povstání proti Habsburkům, císařské síly v roce 1707 plenily a pálily město. O čtyři roky později polovina populace podlehla epidemii cholery. Miskolc se zotavil rychle a období prosperity začalo znovu. Po Trianonské smlouvě v roce 1920, ztratilo Maďarsko Slovensko a Miskolc se stal jediným regionálním střediskem severního Maďarska. Toto byl jeden z důvodů obrovského růstu města během třicátých a čtyřicátých let.

Památky

Jezuitská škola na panelákovém sídlišti

Jeho dominantou je na hoře Avas stojící gotický kostel se zvonicí, kterou lze slyšet každých 15 minut, jelikož zvoní. Blízko chrámu je rozhledna, ze které je krásny pohled na město. V Miskolci je spousta zajímavých chrámů, kostelů a měšťanských domů a muzeí. Krásná je také městská synagoga, která čeká na svou rekonstrukci v horních patrech takřka netknuta od 2. světové války, proto má jedinečnou atmosféru.

Doprava

Do města vede dálnice M30. Město má dvě výzamné železniční stanice: Tiszai pályaudvar (Tisské nádraží) a Gömöri pályaudvar (Gemerské nádraží) a malé letiště.

Městská doprava

Veřejnou dopravu v Miskolci poskytuje společnost MVK Rt., vlastněný místní správou. Ve městě je 45 autobusových linek a 2 tramvajové linky. První tramvaj vstoupila do služby 10. července 1897, první naplánovaná autobusová linka odstartovala 8. června 1903. Dnes je veřejná doprava v Miskolci jedna z nejlepších v Maďarsku.

Partnerská města

Související články

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Miskolc