Black-Friday-2019-05-Multimediaexpo.png

Multimediaexpo.cz:Správci

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Správci jsou redaktoři, kteří mají „práva správce“. Správci nejsou žádnou zvláštní autoritou, jsou rovni každému jinému uživateli, co se týče práv i zodpovědnosti.

Jsou to prostě uživatelé, kterým byl povolen přístup k některým omezeným funkcím, neboť jsou považováni za důvěryhodné. Správci nemají nad jinými uživateli žádnou moc kromě toho, že jsou pověřeni vykonáváním rozhodnutí učiněných celou komunitou.

Potřebuji pomocNástěnka správcůSeznam všech správcůŽádost o práva správce

Komunita však nechává správce vykonávat důležité údržbové práce, které vyžadují těch několik doplňkových funkcí, které jsou správcům povoleny. Mezi tyto práce patří např. provádění výsledků hlasování o smazání, kontrola nových a změněných stránek a mazání zřejmého vandalismu a pomoc uživatelům s problémy, jejichž řešení vyžaduje správcovská práva.

Jelikož správci jsou zkušenými uživateli, ostatní redaktoři žádající o pomoc či radu se často obracejí právě na správce.

Je samozřejmým předpokladem, že i správci své úkoly vykonávají s uvážením a zodpovědně.

Obsah

Možnosti správců

Software MediaWiki, na kterém Multimediaexpo.cz běží, obsahuje několik funkcí s omezeným přístupem. Z těchto funkcí mají správci povoleno následující:

Zamčené stránky

Mazání a obnovování smazaných stránek

Vracení změn

Skrývání vandalismu ze stránky posledních změn

Zablokování a odblokování uživatele

Vzhled a texty rozhraní

SQL dotazy

Ostatní úrovně přístupu

Kromě správců má MediaWiki několik dalších úrovní přístupu, zde setříděné zhruba podle vzrůstajících oprávnění – správci patří hned za přihlášené uživatele.

Přihlášení uživatelé

Běžní přihlášení uživatelé mohou dělat většinu věcí, včetně těch nejdůležitějších: editovat články a pomáhat s údržbou Multimediaexpo.cz. Kromě toho mohou načítat soubory a přejmenovávat stránky.

Roboti

Editace uživatelů s příznakem bot se nezobrazují na stránce posledních změn. Používají ho automatické skripty (boti) editující velké množství stránek.

Byrokraté

Správci se zvláštními právy („byrokraté“) mohou udělit ostatním uživatelům práva správce (ale nikoli je zpětně odebrat). Přidělování práv je zaznamenáváno v Knize správců se zvláštními právy. Byrokraté také mohou na žádost uživatele změnit jeho uživatelské jméno nebo přidělovat uživatelskému účtu příznak bot.

Ověřovatelé

Mohou to být správci, nebo běžní uživatelé, mají však přístup k rozhraní Special:CheckUser, které jim umožňuje zjistit IP adresu přihlášeného uživatele nebo všechny editace z dané IP adresy, ať již přihlášených nebo anonymních uživatelů. Více viz Nápověda:CheckUser.

Stewardi

Uživatelé s právem „steward“ mohou libovolně měnit uživatelská práva libovolného uživatele. To umožňuje přidělovat a (jako jediným) odebírat správcovská práva a označovat uživatele příznakem robot. Obvykle však neprovádějí činnost, kterou může provést místní správce se zvláštními právy.

Zneužívání pravomocí správce

Správci mohou být oprávnění odebrána, pokud jich zneužívá.

Máte-li pocit, že vás správce utlačuje, použijte proces řešení konfliktů. Pokud s ním není domluva (správci, stejně jako všichni ostatní, upřednostňují faktické argumenty poukazující na nevhodnost jejich jednání před obviňováním z totality a zlovůle), můžete si vyžádat názor komunity na stránce Žádost o komentář.


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace