Nizozemské Antily

Z Multimediaexpo.cz


Nizozemské Antily (dříve známé jako: Nizozemská západní Indie) jsou dvě skupiny ostrovů v Malých Antilách, které tvoří jednu z autonomních součástí Nizozemského království. Nizozemské Antily na rozdíl od evropského Nizozemska, které používá jako platidlo euro, mají vlastní měnu: gulden Nizozemských Antil, který je pevně svázán s americkým dolarem.

Obsah

Ostrovy

Do jižní skupiny patří Curaçao a Bonaire, které jsou poblíž pobřeží Venezuely. Severní skupina, jenž leží v oblouku Závětrných ostrovů, zahrnuje ostrovy Svatý Eustach, Saba a jižní část ostrova Svatý Martin pod názvem Sint Maarten (severní část ostrova je zámořským společenstvím Francie pod názvem Saint-Martin).

Povrch a vegetace

Jižní ostrovy jsou vápencové, mírně zvlněné, severní jsou sopečného původu, velmi členité a až 860 m vysoké. Podnebí je tropické, tedy horké a vlhké. Curaçao a Bonaire trpí nedostatkem srážek, severní ostrovy občas zase zasahují hurikány. Vegetace na jihu je chudá, často se objevují kaktusy a sukulenty. Na severu je vegetace tropická.

Budoucí status území

K 15. prosinci 2008 mělo dojít k zániku tohoto závislého zámořského území Nizozemska. Ostrovy Curacao a Sint Maarten měly získat stejný status jako má Aruba. Zbývající ostrovy Saba, Sint Eustatius a Bonaire se pak stát plně integrovanou součástí Nizozemska. Rozhodnutí o těchto změnách však bylo prozatím odsunuto na neurčito.[1]

Reference

  1. http://www.thedailyherald.com/news/daily/k006/steer006.html

Související články