Vulkanismus
6. prosince začíná nová soutěž pro všechny editory naší encyklopedie !
Do pátku 11.1. si zde vytvořte uživatelský účet a udělejte alespoň 30 slušných editací.
Ze všech aktivních editorů vybereme 3 nejlepší (14.1.) a každý dostane špičkové ceny:
První a nejlepší editor dostane odměnu 600 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.
Druhý editor dostane odměnu 300 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.
Třetí editor dostane odměnu 200 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Několik druhů vulkanických projevů
Ilustrativní nákres jednotlivých druhů vulkanismu

Vulkanismus nebo také sopečná činnost popř.magmatismus je souhrn projevů vnitřní energie planety, který se projevuje sopečnou činností, zemětřesením, tepelnou metamorfózou či případně dalšími projevy, a to jak na povrchu tak i na mořském dně. Vulkanimus se projevuje stoupáním teplejšího magmatu od spodních do svrchních částí planetárních obalů až dojde občas k jejich průniku na povrch, kde se magma vyvalí a začne ve formě lávy vytvářet nová tělesa jako například štítové sopky, stratovulkány, lávové proudy, lávová jezera, či výrony plynů ve formě fumarol či solfatar nebo projevy geotermální energie. Vulkanismus je vždy spojen se vznikem se vznikem magmatických hornin. Sopečná činnost vyvolává i otřesy planety, ty jsou většinou menšího rozsahu, protože mají vysoko položené epicentrum.

Výskyt

Projevy sopečné činnosti na Zemi jsou nejčastěji vázány na okraje litosférických desek, kde dochází k akumulaci energie a jejímu uvolňování, či na oblasti tzv. hot spot, nad kterými pak vznikají sopky. Podle místa výskytu se rozlišují:

  • hlubinný vulkanismus - plutonický (procesy probíhající ve větších hloubkách pod povrchem)
  • povrchový vulkanismus - neptunický (procesy probíhající na povrchu, nebo těsně pod ním).

Vulkanismus byl pozorován i na jiných planetách než je Země a to například na Marsu, kde se nacházejí obrovské štítové sopky, či na měsíci Io, kde se do dneška nacházejí aktivní sopky. Vulkanismus je spojen také se vznikem terestrických planet a měsíců s pevným povrchem, kdy byl aktivní během rané fáze jejich formování. S vulkanismem je spojen i ekonomický význam, protože mnoho velmi významných ložísek rudných i nerudných surovin je vázáno na vulkanické oblasti.

Související články


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Vulkanismus