Owen Wilson

Z Multimediaexpo.cz


Owen Cunningham Wilson (* 18. listopadu 1968, Dallas, Texas, USA) je americký herec, komik a scénárista.

Obsah

Dětství

Narodil se v Dallasu fotografce Lauře Cunningham Wilson a Robertu Andrewovi Wilsonovi, pracovníku v reklamě a operátorovi ve veřejné televizní stanici. Má staršího bratra Andrewa a mladšího Lukea, kteří se oba rovněž zabývají filmařstvím.[1] Jeho rodina pochází původně z Massachusetts, jedná se o irské Američany a římské katolíky.[2] Ze základní školy byl v desátém ročníku vyloučen, protože ukradl učitelskou učebnici kvůli pomoci při domácí úloze.[3] Jeho střední školou je New Mexico Military Institute v Roswellu v Novém Mexiku.

Kariéra

Jeho první filmovou rolí byl "Dignan" ve snímku Wese Andersona Grázlové. Pak s Andersonem pracoval na dalších filmech - Jak jsem balil učitelku a Taková zvláštní rodinka. Poslední film byl kriticky i komerčně úspěšný. Wilson za něj byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší původní scénář. Začal rychle získávat role ve vysokorozpočtových filmech jako Cable Guy, režírovaný Benem Stillerem. Po malých rolích v akčních filmech jako Anakonda, Armageddon a Zámek hrůzy, se objevil ve dvou dramatických rolích - ve vedlejší roli v Půlnoc nikdy nekončí a hlavní roli sériového vraha ve snímku The Minus Man. V roce 2000 prorazil rolí ve filmu Tenkrát na východě, kde se objevil po boku akční hvězdy Jackieho Chana. Film utržil po celém světě více než 100 milionů dolarů. Úspěch pokračoval rolí vedle Bena Stillera a Willa Ferrella ve filmu Zoolander. V Tenkrát na východě si Wilsona všiml Gene Hackman a doporučil ho jako svého partnera do filmu Za nepřátelskou linií. V roce 2002 hrál spolu s Eddiem Murphym ve filmu Jsem agent, remakeu televizního seriálu, jenž komerčně propadl. O rok později se na plátně znovu setkal s Jackiem Chanem díky snímku Rytíři ze Šanghaje. Ve stejném roce hrál v dalším remakeu televizního seriálu - Starsky & Hutch. Kvůli zaneprázdněnosti jako herec, nemohl spolupracovat s Wesem Andersonem na scénáři snímku Život pod vodou, ale přijal v něm roli možného syna Billa Murrayho Neda Plimptona. Tato role byla napsaná přímo pro Wilsona.[4] V roce 2005 se objevil spolu s Vincem Vaughnem v kasovním trháku Nesvatbovi. V témže roce ztvárnil postavu Neila Kinga ve filmu režírovaném bratry Lukem a Andrewem Příběh Wendella Bakera.[5] V dalším roce dal hlas postavě Bleska McQueena v animovaném filmu společností Disney a Pixar Auta, spolu s Kate Hudson účinkoval v My dva a křen a se Stillerem hrál v komedii Noc v muzeu. V dalším filmu Wese Andersona Darjeeling s ručením omezeným se objevil v roce 2007. Následovaly filmy Tvrďák Taylor a Marley a já, filmové adaptaci memoáru Johna Grogana, v níž spolupracoval s Jennifer Aniston. Média ho vedle Vince Vaughna, jeho bratra Lukea Wilsona, Jacka Blacka, Bena Stillera a Willa Ferrella zařadila do skupiny herců Frat Pack, s nimiž se často objevuje ve filmech.

Osobní život

V roce 2007 byl Wilson převezen do nemocnice, média mluvila o sebevraždě.[6] Jeho právník později prohlásil, že se herec léčí kvůli depresi.[7] Následně se Wilson vzdal role ve filmu svého častého filmového partnera Bena Stillera Tropická bouře a byl nahrazen Matthewem McConaugheyem.[8] Na veřejnosti se Wilson objevil znovu až v říjnu 2007 v Los Angeles na premiéře snímku Darjeeling s ručením omezeným.[9] Wilson se od té doby o incidentu veřejně nevyjádřil.

Filmografie

Rok Film/seriál Role Poznámky
1996 Grázlové Dignan
Cable Guy muž na rande s Robin
1997 Anakonda Gary Dixon
1998 Armageddon Oscar
Půlnoc nikdy nekončí Nicky
1999 Heat Vision and Jack Doug dabing
The Minus Man Vann
Snídaně šampionů Monte Rapid
Zámek hrůzy Luke Sanderson
2000 Tenkrát na východě Roy O'Bannon
Fotr je lotr Kevin Rawley
2001 Tatík Hill a spol. Rhett Van Der Graaf 1 epizoda, dabing
Zoolander Hansel
Taková zvláštní rodinka Eli Cash
Za nepřátelskou linií Chris Burnett
2002 Jsem agent Alex
2003 Rytíři ze Šanghaje Roy O'Bannon
2004 Velká rána Jack Ryan
Starsky & Hutch Ken Hutchinson
Cesta kolem světa za 80 dní Wilbur Wright
Život pod vodou Ned Plimpton
Jeho fotr, to je lotr! Kevin Rawley
2005 Příběh Wendella Bakera Neil King
Nesvatbovi John Beckwith
2006 Auta Blesk McQueen dabing
Burák a Bludička dabing
My dva a křen Dupree
Noc v muzeu Jedediah nebyl uveden v titulcích
2007 Darjeeling s ručením omezeným Francis
2008 Tvrďák Taylor Tvrďák Taylor
Marley a já John Grogan
2009 Noc v muzeu 2 Jedediah
Fantastický pan Lišák trenér Skip dabing
2010 Community 1 epizoda
Marmaduk Marmaduk dabing
How Do You Know Manny v postprodukci
Fotři jsou lotři Kevin Rawley v postprodukci
2011 The Big Year v postprodukci
Midnight in Paris v postprodukci
Hall Pass v postprodukci
Turkeys Reggie v preprodukci

Reference

  1. filmreference.com biography
  2. Stuever, Hank. "The Brothers Grin." The Washington Post, 20 July 2006.
  3. AskMen.com - Owen Wilson
  4. . Dostupné online.  
  5. . Dostupné online.  
  6. http://www.mtv.com/movies/news/articles/1568417/story.jhtml

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Owen Wilson