Oxana Fedorova

Z Multimediaexpo.cz

Oxana Fedorova (2008)

Oxana Fedorova, vlastním ruským jménem: Оксана Фёдорова, (* 17. prosince 1977) je ruská supermodelka, bývalá vítězka Miss Universe, policejní důstojník, televizní moderátorka, herečka a reprezentantka UNICEFu.

Fedorova je první Miss Russia, která vyhrála prestižní Miss Universe. V zábavním průmyslu začala působit jako modelka a později se v roce 1999 stala Miss St. Petersburg a Miss Rusko v roce 2001.

Obsah

Dětství

Oxana Fedorova se narodila v městě Pskov v západním Rusku, kde žila až do svých 18. let. Oxana je jedináčkem a vychovávala jí matka a staří rodiče ze strany matky. Přitom právě staří rodiče byli vůči Oxaně velmi nároční.

Její rodiče se rozvedli, když měla jen tři roky. Od toho okamžiku o otcovi neslyšela. Jej otec byl jaderný fyzik a matka pracovala jako zdravotní sestra na oddělení psychiatrie v nemocnici (v současnosti je v důchodu). Během školy hrála Fedorova volejbal a její tým vyhrál městský šampionát v roce 1995. Na policejní akademii hrála na saxofoně jako členka dechovky.

Kadetka a královna krásy

Potom co ukončila Policejní akademii s červeným diplomem Fedorova pracovala 6 měsíců jako inspektor pro milici v rodném Pskově. Po určitém čase odešla do Sankt Petersburgu a přihlásila se na studium na Univerzitu Ministerstva vnitra a současně pracovala jako vyšetřovatelka na Transportní policii v Pulkově. Fedorova začala také pracovat jako modelka a vychutnávala si různé soutěže krásy. Vyhrála Miss St. Petersburg 1999, Miss Kalokagathia 1999, Miss Fitness, Miss Fortune a Miss Russia 2001. Fedorova v roku 2002 úspěšně ukončila studium na uvedené univerzitě a dostala zlatou medaili. Potom Fedorova absolvovala na stejné univerzitě jeden z dalších studijních kurzů. Během psaní dizertační práce o řídících a bezpečnostních opatřeních, vyučovala mladší žáky základy soukromého práva. Není proto divu, že největšími fanoušky Fedorové byli právě policejní kolegové.

Miss Universe 2002

V soutěži Miss Universe 2002, která se konala ve městě San Juan na ostrově Portoriko, Federova vyhrála dvě nejdůležitější disciplíny: promenádu v plavkách i večerní šaty s vysokým náskokem před ostatními devíti semifinalistkami. Faktem zůstává, že skóre 9,88 v plavkové soutěži bylo nejvyšším televizním hodnocením v historii Miss Universe !

Po korunovaci

Po získaní vytoužené korunky, jako Miss Universe 2002, byla Fedorova hýčkána pozornostmi a dárečky. Známý ruský návrhář panenek Helen Yarmak jí daroval její vlastní podobu v provedení panenky. Cestovala do Francie, Itálie, Keni, Kanady, Řecka, Panamy, Indonésie a Portorika. Kontroverze v jejím vystupování se však velmi brzo skončila nepříjemnostmi a pomluvami v souvislosti s domnělým těhotenstvím.

Detronizace

Fedorova popřela pomluvy o svém těhotenství a prohlásila, že koruny se vzdáva z osobních důvodů, především proto, že chce dokončit studium práva. Oficiálně jí zbavili titulu pro nesplnění několika povinností, které má v náplni činnosti Miss Universe. V době, kdy jí zbavili koruny prohlásila v jednom z rozhovorů, že si svoje povinnosti odmítala plnit, protože byla velmi naštvaná z toho jako s ní zacházeli ve známé The Howard Stern Show. Obviňovala organizátory soutěže, že jí nevarovali před častými znevažujícími komentáři moderátora, o kterých neměla jako cizinka žádné tušení. Koruna pak přešla do rukou panamské krásky Justine Pasek, první vicemiss, která se následně stala první držitelkou titulu Miss Universe v historii své země.

Fedorova byla zároveň první Miss, která oficiálně neskončila své kralování (ačkoliv i úplně první misska Armi Kuusela odevzdala svůj titul měsíc před ukončením období jednoho roka a Amparo Muñoz ze Španělska byla neoficiálně detronizovaná v roce 1974). Miss Universe Organisation stále odmítá přiznat Fedorové postavení bývalé královny krásy, a proto je tedy všeobecně považovaná za „jednu z veřejnosti“.

Policejní důstojník

Fedorova získala titul Ph.D. v občanském právu v prosinci 2002. Fedorova pokračuje ve své kariéře policejního důstojníka a byla povýšena na kapitána v září 2002 a na majora v roce 2005.

Politické aktivity

Fedorova se po ztrátě titulu rozhodla, kromě jiných aktivit, také pro politiku a stala se aktivní ruskou političkou. V prosinci 2003 se ocitla na kandidátce politické strany Russian Party of Life (Ruská Strana života) pro volby do Dumy, ale neuspěla.

V březnu 2005 se opět pokusila zaútočit na politickou pozici, tentokrát v regionálních volbách Voronezh , ale opět skončila ve volbách mezi poraženými. V srpnu 2005 mnoho ruských deníků, včetně prestižní Komsomolské Pravdy, přinesli zprávu o tom, že se Fedorova bude pokoušet o získání křesla v Horní Komoře jako zástupkyně regionu Tula. Tyto zprávy, ale Oxana tvrdě popřela a prohlásila, že nebude kandidovat, protože pověsila své politické ambice na hřebík. Médii také proběhla zpráva, že v roce 2004 působila jako agent Sergeya Mironova ze strany Ruská Strana Života během jeho vlastní kampaně v prezidentských volbách.

Fedorova od května 2006 reprezentuje organizaci UNICEF v Rusku.

Osobní život

Během svých školních let se Fedorova zapojovala do sportovních aktivit jako volejbal, bojové umění a střelba. Vynikala při rychlé demontáži a skládaní samopalu Kalašnikov a jiných zbraní a zbraně všeobecně nazývala svojí nejoblíbenější aktivitou ve volném čase.

Fedorova miluje psy a vlastní jednoho teriéra, mastifa a dva ovčáky. Je ortodoxní křesťankou. Oxana často na veřejnosti prezentuje názor, že by se ráda stala matkou. V dubnu 2007 se v Mnichově provdala za německého podnikatele.

YouTube

Oxana Fedorova se vdává (2011, rusky)
Oxana Fedorova – Miss Universe 2002 (RUSSIA, anglicky)


Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Oxana Fedorova
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Oxana Fedorova
200 sociálních sítí a dalších služeb (připojte se)