Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Penélope Cruz

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Penélope Cruz (2008)
Pedro Almodóvar a Penélope Cruz

Penélope Cruz (* 28. dubna 1974) je španělská herečka. Stala se první španělskou herečkou, která byla nominována na Oscara, a to za film Volver Pedra Almodóvara v roce 2006. V roce 2008 tuto cenu získala za film Vicky Cristina Barcelona.

Obsah

Životopis

Dětství

Cruz se narodila na madridském předměstí Alcobendas kadeřnici Encarně Sánchez a automechanikovi Eduardu Cruzovi. Své jméno dostala podle písně španělského skladatele Joana Manuela Serrata. Její mladší sestrou je španělská tanečnice Mónica Cruz. Poté, co devět let studovala balet, pokračovala v tréninku pod vedením několika prominentních tanečníků. Kromě své rodné španělštiny, ovládá ještě italštinu a angličtinu.

Kariéra

Penélope se poprvé stala populární po účinkování ve videoklipu španělské popové skupiny Mecano. Pak se stala moderátorkou pořadu orientovaného na teenagery, objevila se také ve francouzském erotickém seriálu Série Rose, kde v jedné epizodě hrála slepou prostitutku, v další mladou bohatou ženu, která předstírala, že je mladý bohatý muž.

Jejími prvními filmy byly Šunka, šunka a Belle époque, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Prvním anglicky mluveným filmem, ve kterém si Cruz zahrála je Hi-Lo Country v roce 1998. V té době již byla ve Španělsku uznávanou hvězdou. Rok předtím si zahrála ve španělském snímku Otevři oči, v roce 2001 se objevila spolu s Tomem Cruisem v jeho hollywoodském remakeu Vanilkové nebe. V roce 1999 si zahrála v Almódovarově filmu Vše o mé matce, který znamenal průlom v její kariéře. Stejně jako Belle époque získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

V roce 2001 si zahrála po boku Johnnyho Deppa ve filmu Kokain a Nicolase Cage v Mandolíně kapitána Corelliho. Následovaly filmy Gothika, francouzský Fanfán Tulipán, Sahara s Matthew McConaugheyem a Sexy Pistols s Penélopinou nejlepší kamarádkou Salmou Hayek. Úspěch u kritiky jí přinesl další Almódovarův film Volver v roce 2006, za který získala cenu na filmovém festivalu v Cannes a byla nominována na několik dalších cen, včetně Oscara.

V roce 2008 ztvárnila roli mentálně nestabilní exmanželky Javiera Bardema ve filmu Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona. Její výkon byl velmi vychvalován a získala za něj Oscara, cenu BAFTA a několik dalších ocenění.

Osobní život

Cruz má mladšího bratra Eduarda, který je zpěvákem, a sestru Mónicu, která je jí velmi podobná, čehož bývá využíváno pro některé španělské reklamy. Herečka často věnuje značné finanční částky a také čas charitě. V roce 1997 dělala dva měsíce dobrovolnici v Ugandě.

Po společném filmu Vanilkové nebe v roce 2001 měla Cruz po tři roky vztah s Tomem Cruisem. Po filmu Sahara zase přes rok chodila s hercem Matthew McConaugheyem. V roce 2007 byla vyfotografována se zpěvákem skupiny U2 Bonem. Od srpna 2008 chodí se španělským hercem Javierem Bardemem, se kterým hrála již ve dvou filmech - Šunka, šunka a Vicky Cristina Barcelona.

V roce 2007 Cruz, která byla v té době zrovna sama, prohlásila, že chce mít jednou své vlastní děti, ale zároveň chce i nějaké adoptovat. Řekla, že má občas pocit, že by její život nebyl kompletní, kdyby žádné neadoptovala.

Jejími dobrými přítelkyněmi jsou mexická herečka Salma Hayek a kolumbijská zpěvačka Shakira.

YouTube

Penelope Cruz (Ellen, anglicky)
Beautifull penelope cruz


Bibliografie

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Penélope Cruz
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Penélope Cruz
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace