Pioneer 9
6. prosince začíná nová soutěž pro všechny editory naší encyklopedie !
Do pátku 11.1. si zde vytvořte uživatelský účet a udělejte alespoň 30 slušných editací.
Ze všech aktivních editorů vybereme 3 nejlepší (14.1.) a každý dostane špičkové ceny:
První a nejlepší editor dostane odměnu 600 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.
Druhý editor dostane odměnu 300 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.
Třetí editor dostane odměnu 200 Kč a status privilegovaného RCRedaktora.

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Pioneer 9, bezpilotní sonda z roku 1968 organizace NASA z USA určená k průzkumu meziplanetárního prostoru. Celý projekt programu Pioneer připravila Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně u Los Angeles. Označení dle katalogu COSPAR dostala 1968-100A.

Obsah

Program

Program mise byl obdobný, jako let předchozích sond Pioneer 5 - 8, tedy průzkum meziplanetárního prostoru. Opět bylo na programu měření částic a magnetických polí. Protože každá z uvedených čtyř sond působila v jiném prostoru, výsledky měření přinesly zajímavá srovnání. Podobný výzkum prováděly o pár let později vyslané sondy Helios 1 a Helios 2.

Konstrukce sondy

Sondu postavila firma TRW z USA na objednávku NASA, byla identická se sondou Pioneer 8. Její hmotnost byla necelých 66 kg. Nese osm měřících přístrojů: magnetometr, detektor sluneční plasmy, měřicí přístroje hustoty elektronů v prostoru mezi sondou a Zemí, kosmického záření, kosmického prachu, elektrického pole.

Průběh letu

S pomocí rakety Delta DSV 3E1 (Cospar 1968-100B) odstartovala sonda z rampy na kosmodromu Eastern Test Range na Floridě dne 8. listopadu 1968.[1] Brzy poté se dostala na požadovanou oběžnou dráhu ve vzdálenosti 113 – 148 milionů km od Slunce, tedy mezi drahami Země a Venuše. Oběžná doba byla 298 dní. Sonda předávala na Zem požadované údaje až do roku 1983, kdy ukončila vysílání.

Literatura

  • LÁLA, Petr; VÍTEK, Antonín. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982.  

Reference

Externí odkazy


Program Pioneer

Pioneer 1Pioneer 2Pioneer 3Pioneer 4Pioneer 5Pioneer 6Pioneer 7 • Pioneer 8 • Pioneer 9Pioneer 10Pioneer 11 • Pioneer-Venus 1 • Pioneer-Venus 2