Zelenskyj srdceryvně pláče !!
Washington oznámil, že nedostane ani peníze, ani bomby !!
Češi budou srdceryvně plakat také..., ale z jiného důvodu !!

Florida

Z Multimediaexpo.cz

State of Florida
Vlajka amerického státu Florida Pečeť amerického státu Florida
Vlajka státu Florida Pečeť státu Florida
Přezdívka: The Sunshine State
Florida na mapě USA
Úřední jazyky angličtina
Hlavní město Tallahassee
Největší město Jacksonville
Rozloha
 - Celkem
 - Z toho souš
 - Z toho vodstvo
22. v USA
170 304 km²
km²
km² (17,9 %)
Obyvatelstvo
 - Obyvatel
 - Hustota zalidnění
{{{Pořadí počtu obyvatel}}}. v USA
15 982 378 (2000)
117,3/km² {{{Pořadí hustoty zalidnění}}}. v USA
Počet okresů 67
Časové pásmo UTC-5/-4 (letní čas)
Souřadnice
 - Zeměpisná šířka
 - Zeměpisná délka

24° s.š. až 31° s.š.
80° z.d. až 87° z.d.
Nadmořská výška
 - Nejvyšší bod
 - Průměrná výška
 - Nejnižší bod

105 m
30 m
0 m
Guvernér Charlie Crist (R)
Senátoři Bill Nelson (D)
George LeMieux (R)
Oficiální zkratky
 - Oficiální (též poštovní) zkratka
 - Tradiční zkratka
 - ISO 3166-2

FL
Fla.
US-FL
Přistoupení do unie 3. březen 1845 (27.)
Oficiální web www.myflorida.com

Florida (anglická výslovnost zvuk [ˈflɒrɪdə]) je 27. stát USA ležící na stejnojmenném poloostrově na jihu Spojených států. Jméno „Florida“ je španělské přídavné jméno znamenající „květinový“. Symbolem tohoto státu je pelikán. Floridu objevili španělští námořníci v době velikonočních svátků, které se ve španělštině označují jako „Pascua Florida“. Hlavním městem Floridy je Tallahassee, avšak nejznámějším městem je bezpochyby Miami. Tomuto městu dominují vysoké mrakodrapy a mnoho nočních klubů. Noční život je velmi rozmanitý a ulice jsou plné turistů i místních. Jsou tu však velmi časté hurikány. Sezóna je od prosince do března, kdy tu teplota není až tak vysoká. V létě je zde teplota často nad třicet stupňů a noci jsou velmi teplé. Teplota moře se pohybuje na třiceti stupních. Nejznámějším národním parkem na Floridě jsou močály Everglades. Mezi turisticky zajímavá místa patří i Kennedy Space Center na Cape Canaveral (východní pobřeží Floridy). Vesmírné středisko NASA, odkud startují raketoplány i menší rakety, vynášející na oběžnou dráhu družice. Součástí komplexu je i návštěvní středisko s řadou muzeí a atrakcí. Na severu východního pobřeží se nachází nejstarší dosud obydlené město, které bylo založeno v Americe Evropany. A sice St.Augustine. Město s pouhými 11.000 obyvateli, ale jeho historie začíná již v 16.stol. Turisticky atraktivní je i rezervace Everglades na jihu poloostrova, kde žijí tisíce aligátorů a lze ji navštívit na speciálních lodích-vznášedlech. Ve střední části Floridy u města Orlando se nachází několik zábavních parků, například Universal Orlando Resort nebo obrovský zábavní komplex Walt Disney World. Tvoří jej několik samostatných „měst“:

Obsah

Obyvatelstvo

Na Floridě žije podle údajů z roku 2006 více než 18 miliónů obyvatel, což je o 13 % více než v roce 2000. Florida je druhým nejrychleji rostoucím státem USA a to především díky velké poptávce po práci, mírnému klimatu a relativně nízkým nákladům na bydlení.

Náboženství

Florida je většinově protestantská s velkou katolickou komunitou, která roste spolu s imigrací. Je zde také celkem hodně židů, více než v kterémkoli z jižních států.

Galerie

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Florida
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Florida