První Maďarská republika

Z Multimediaexpo.cz

Maďarská lidová republika nebo také První Maďarská republikači Maďarská demokratická republika byla první státní útvar novodobého Maďarska po rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918.

Obsah

Název

Oficiální název státu byl Magyar Népköztársaság, česky: Maďarská lidová republika. Tento státní útvar nebyl lidovou republikou řízenou na principech socialismu a neměla v něm neměla komunistická strana. Republiku řídil všemi uznávaný hrabě Mihály Károlyi nejprve jako premiér, později i jako prezident. Skutečnou lidovou republikou v socialistickém duchu byla až Maďarská lidová republika existující v letech 19491989. V maďarštině se pro tento státní útvar objevuje nejlépe zažitý název Első Magyar Köztársaság, česky: První Maďarská republika. Popřípadě se také mírně používá název Első (nép)köztársaság, česky: První (lidová) republika či Maďarská demokratická republika.

Historie

První světová válka více prohloubila národní i politické rozpory v Rakousku-Uhersku. V červnu 1918 došlo k velké stávce dělníků železniční dílen v Budapešti, která byla potlačena střelbou. Dne 17. října 1918 vystoupili poslanci z Károlyiho strany v uherském parlamentu s prohlášením spolupráce s Trojdohodou a odmítnutí spojenectví s Německým císařstvím. Vedle existující vlády se 25. října 1918 ustavila maďarská Národní rada, která požadovala odtržení země od Rakouska, odstranění současného politického režimu, pozemkovou reformu a autonomie pro území obývané nemaďarskými národy v Uhrách.

Dne 30. října 1918 došlo v Budapešti k „Astrové revoluci“ a o den později byl Károlyi jmenován předsedou nové uherské vlády. Ještě téhož dne v Budapešti rozvášnění dav zabil nenáviděného Istvána Tiszu. Nová vláda nejprve vyčkávala s očekáváním dalšího vývoje, ovšem po vyhlášení Německé republiky a Rakouské republiky, vyhlásila i ona dne 16. listopadu 1918 Maďarskou republiku. Jejím prvním prezidentem se stal Mihály Károlyi.

Levé křídlo sociální demokracie ustavilo dne 20. listopadu 1918 Komunistickou stranu Maďarska, které získávala mnoho stoupenců hlavně mezi dělnickým obyvatelstvem, nezaměstnanými a odzbrojenými vojáky. Pod vlivem revoluce v Rusku došlo i v Maďarsku k další revoluci, jejímž výsledkem bylo vyhlášení Maďarské republiky rad dne 21. března 1919.

Galerie

Související články

Externí odkazy