Ricky Martin

Z Multimediaexpo.cz


Enrique Martín Morales[1] (* 24. prosince 1971 San Juan), známý pod uměleckým jménem Ricky Martin, je portorický zpěvák. Začínal jako člen chlapecké kapely Menudo, od roku 1991 působí jako sólový umělec. Prodej jeho alb dosáhl celosvětově více než 67 millionu kopií[2]. Je nazývaný prvním mužem latino popu, zpívá především španělsky a směsí španělštiny a angličtiny zvané spanglish. Obdržel jednou cenu Grammy a třikrát Latin Grammy Award. Úspěšně si vedl v hitparádě U.S. Latin Charts hits, kde se umístíl na 21. místě.

Obsah

Dětství

Ricky Martin, vlastním jménem Enrique Martín Morales, se narodil přesně na Štědrý večer roku 1971 v portorickém San Juanu. Narodil se do poměrně dobře zajištěné rodiny - otec Enrique Martín Negroni byl psycholog, matka Nereida Morales účetní. Ovšem, společná rodičovská radost z vánočního dárku netrvala dlouho, dva roky po Enriquově narození se rozvedli a založili si nové rodiny. Otec si stačil pořídit ještě další tři děti. Ricky Martin má z otcovy strany dva nevlastní starší bratry (Fernando a Angel), a z matčiny Enrique byl ve své rodině spíše ojedinělým případem. Nikdo nebyl žádným způsobem vázán na showbyznys. Od 13 let působil v boy bandu Menudo. S kapelou prošel a poznal kus světa, ale v sedmnácti se dovtípil, že by bylo vhodné, dodělat si střední školu.

Kariéra

Sólová kariéra

Po dokončení studia se vydal do New Yorku, kde chtěl zkusit štěstí jako sólový zpěvák. Měsíce bez zaměstnání ho přiměly změnit prostředí, přestěhoval se tedy do Mexico City. Tady dostal roli v telenovele Alcanzar Una Estrella II – dosáhni hvězd - a ta pro něj znamenala úspěch v podobě Heraldovy ceny za roli Pabla roku 1993. Během natáčení v Mexiku se Martin upsal firmě Sony Discos. V roce 1991 vydává první sólové album Ricky Martin nazpívané ve španělštině. Album dostalo v řadě zemí zlatou desku a zpěvákovy koncerty byly vyprodány po celé Jižní Americe. Prvním vydaným siglem z tohoto alba byla píseň Fuego Contra Fuego která se stala hitem.

  • V roce 1993 vydal druhé album, Me Amaras, jehož kopií bylo prodáno přes milion.
  • V roce 1994 se přestěhoval do Los Angeles, kde začal hrát v seriálu General Hospital.
  • V roce 1995 vydal desku A medio vivir, kde se odvážil použít fúzi popu a latinských rytmů. Hitem byla píseň Maria. Album bylo tak úspěšné, že se z Latinské Ameriky dostalo do povědomí v Evropě a Asii.

Cesta ke slávě

Po následném působení na Broadwayi, v muzikále Les Misérables, Bídníci, byl vybrán na zpěv hymny na Fifa World Cupu v roce 1998. Tak vznikl jeho velký hit
"The Cup of Life"/"La Copa de la Vida".

  • V roce 1998 vydává desku Vuelve, jenž dostalo platinovou desku RIAA a prodalo se 8 milionů nosičů.

Dobytí anglického trhu

Španělské album Vuelve bylo oceněno na Grammy World Awards jako nejlepší latin pop album v roce 1999. V tomtéž roce také vydal své první album v anglickém jazyce, a na kterém zpívá duet s Madonnou a také Mejou (švédská zpěvačka). Na kterem se podílelí nejvýznačnější producenti (např. Desmond Child, Diane Warren, William Orbit a také jeho dlouholetý přítel z dětství producent a zpěvák Robi Draco Rosa). Deska se stala sedmkrát platinovou a prodalo se 17 milionů nosičů. První a nejprominentnější singl (nezapomenutelná) “Livin' La Vida Loca", který dobýval hitparády po celém světě (Spojené státy americké, Latinská amerika, Velká Británie, Argentina, Austrálie, Brazílie, Francie, Turecko, Řecko, Indie, Izrael, Itálie, Japonsko, Guatemala, Mexiko, Rusko a Jižní Afrika.

Diskografie

Hlavní článek: Ricky Martin diskografie

Studiová alba ve španělštině

Studiová alba v angličtině

Živé album

Kompilace

Úspěchy

Ocenění a nominace

Grammy Awards
Rok Nominace Ocenění Výsledek
1999 "Vuelve" Best Latin Pop Performance vítěz
2000 "Livin' la Vida Loca" nahrávka roku nominovan
píseň roku nominovan
Best Male Pop Vocal Performance nominovan
Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s) nominovan
"Ricky Martin" Best Pop Vocal Album nominovan
2001 "She Bangs" Best Male Pop Vocal Performance nominovan
2002 "Nobody Wants to Be Lonely" (duet Christina Aguilera) Best Pop Collaboration with Vocals nominovan
Latin Grammy Awards
2000 "Livin' la Vida Loca" (Španělská verze) " nahrávka roku nominovan
"Bella" (She's All I Ever Had) Best Male Pop Vocal Performance nominovan
2001 "She Bangs (Španělská verze) " Best Short Form Music Video vítěz
2003 "Tal vez" píseň roku nominovan
2004 "Almas Del Silencio" Best Male Pop Vocal Album nominovan
2007 Tu Recuerdo (duet La Mari & Tommy Torres) nahrávka roku nominovan
MTV Unplugged album roku nominovan
MTV Unplugged Best Male Pop Vocal Album vítěz
MTV Unplugged Best Long Form Music Video vítěz
World Music Awards

Reference

  1. Ricky Martin - Životopis
  2. Ricky Martin: Artist Bio [online]. myplay.com. Dostupné online.  

Externí odkazy