Ruzyně

Z Multimediaexpo.cz

Letiště Ruzyně, stavba nového terminálu

Ruzyně je katastrální území a čtvrť hlavního města Prahy, součást městské části, městského obvodu a správního obvodu Praha 6. Před připojením k Praze roku 1960 byla samostatnou obcí.

Obsah

Původ názvu

K roku 993 zaznamenán tvar „Ruzen“, 1262 - „Ruzin“, 1785 - „Russině“. Původně "Ruzenj" = "Ruznův dvůr„ od osobního jména “Ruzen„ s významem “zarmoucený".

Historie

Ruzyně (Ruzyň, Ruzíň, Ruzeň, Rusín) náležela ve středověku břevnovskému klášteru a ve zprávě z roku 1406 je zmiňována tamější tvrz a dvůr s trojím poplužím. V husitských dobách byla zabavena Pražany, kteří ji roku 1429 postoupili purkrabským statkům a v purkrabském majetku zůstala nepřetržitě do konce 18. století. V 19. století měl zdejší velkostatek výměru 400 ha. V roce 1900 byla Ruzyně s 1142 obyvateli (z toho 4 Němci) a cukrovarem vsí smíchovského okresu. V polovině třicátých let 20. století začala výstavba letiště, které bylo zprovozněno v dubnu 1937.

Do roku 1960 byla Ruzyně samostatnou obcí. K Praze byla Ruzyně s téměř 5700 obyvateli připojena 1. července 1960 současně s Čimicemi a současně se změnou šestnáctiobvodového členění Prahy na desetiobvodové. Ruzyně se tehdy stala součástí nového obvodu Praha 6 a v roce 1990 součástí městské části Praha 6.

Na území Ruzyně se nachází Bílá hora, kde se 8. listopadu roku 1620 odehrála část Bitvy na Bílé hoře.

Území a významné objekty

V ruzyňském katastru se nachází velké mezinárodní letiště, díky němuž vešla Ruzyně do celostátního povědomí už před válkou. Nachází se zde také velký objekt vazební věznice, který je dobře vidět např. při jízdě vlakem po nedaleké železniční trati z Dejvic směrem na Kladno.
Významnou stavbou jsou i ruzyňská kasárna, kde byli internováni studenti zatčení gestapem a jednotkami SS v Praze v noci ze 16. na 17. listopadu 1939. Následně zde došlo i k popravě devíti představitelů studentských organizací.[1]

V Ruzyni bylo v 80. letech 20. století vystavěno velké panelové sídliště Na Dědině, v němž se nachází významná část ruzyňských obytných domů.

Věznice Ruzyně

Staré Ruzyni vévodí objekt Ruzyňské věznice – nepřehlédnutelná je především jeho typická strážní věž. Věznice vznikla v roce 1935 přestavbou bývalého cukrovaru.[2] V roce 1950 byla ve věznici dostavěna hlavní šestipodlažní budova, jíž byl dokončen komplex objektů kolem vězeňského dvora.

Ruzyňská věznice je známa, mimo jiné, i tím, že zde v dobách komunistické totality byly vězněny některé významné české osobnosti, např. Václav Havel a mnozí další disidenti a odpůrci dřívějšího režimu.

Doprava

Kromě mezinárodního letiště prochází starou Ruzyní také železniční trať číslo 120 (takzvaná Buštěhradská dráha), vedoucí z Masarykova nádraží přes Dejvice, Hostivice a Kladno do Rakovníka. Železniční stanice Praha-Ruzyně se nachází mezi starým centrem Ruzyně a sídlištěm Na Dědině.

Další fotografie

Reference

  1. [1]
  2. Vazební věznice Praha-Ruzyně [online]. Vězeňská služba České republiky, [cit. 2007-11-25]. Dostupné online.  


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ruzyně
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Ruzyně