Scientologie

Z Multimediaexpo.cz

Stop hand.png   Neutralita tohoto článku je celkově zpochybněna.
  Podrobnější zdůvodnění najdete v diskusi.
  Pro vkladatele šablony: Vložte prosím na diskusní stránku zdůvodnění.
Stop hand.png

Scientologie je náboženský systém založený na myšlenkách Američana L. R. Hubbarda. Scientologové označují své hnutí za církev (mají vlastní nauku o nesmrtelné povaze ducha, víru ve vyšší moc a církevní ceremonie). Studiem scientologie má člověk získat vlastní nesmrtelnost a přetnout koloběh zrození a smrti. Tato filozofie dále tvrdí, že je možné lokalizovat aberované (neoptimalní) jednání člověka a s pomocí speciálních technik odstranit takovou aberaci, která komplikuje jinak skryté možnosti člověka (duše). Tento způsob je blíže popsán v knize Dianetika[1]

Obsah

Historie

Zakladatelem scientologie je Američan L. Ron Hubbard, který v roce 1950 vydal základní knihu Dianetics: The Modern Science of Mental Health (Dianetika: Moderní věda o duševním zdraví), která popisuje „vědu o lidském duchu“ s cílem dosáhnout „duchovního zdraví“. Označení scientologie pochází z roku 1951. Scientologové mají asi milión členů na celém světě (některé odhady hovoří o statisících, církev sama o devíti miliónech). Mezi veřejnými představiteli je např. Tom Cruise. Scientologie působí prostřednictvím různých organizací a misí. V USA byla Scientologická církev uznána za církevní a veřejně prospěšnou organizaci, v České republice scientologie působí jako nezisková organizace.

Kurzy a dobročinnost

Organizace je činná v oblasti kurzů managementu, komunikace, studia a mnoha jiných oblastí. Existuje také mnoho skupin ve kterých scientologové pracují (označení nesou podle členů a/nebo Scientologie): centra efektivního učení, komise pro přečiny psychiatrie proti lidským právům, sdružení manažerů apod. V České republice pracují scientologové i ve firmách poskytujících takové vzdělávací kurzy, např. firma Business Success, PERFORMIA, HCA (Hubbard College Of Administration), HAA (Hubbardova akademie administrativy), anglická škola LITE, Basic, WISE. Způsobem, jakým scientologové pomáhají veřejnosti je odvykací program Narconon, který má 70% úspěšnost při rehabilitaci drogové závislosti (měřeno po dvou letech po absolvování programu), založený na praktikách dianetiky. Další je tzv. Kriminon, který je zaměřený na rehabilitaci kriminální osobnosti. Program úspěšně probíhá i v některých asijských státech. Dále šířením znalosti lidských práv, a odhalováním psychiatrického zneužívání.

Filosofie scientologie

Modrý „e-meter“, používaný jako pomůcka v „auditingu“.

Podle scientologie se každý člověk skládá z těla, mysli a ducha, který je popisován řeckým symbolem theta. V podstatě je to jiný název pro duchovní Já. Duše se proto celosvětově pro nezaměnitelnost nazývá thetan. Mysl, která ukládá a zaznamenává situace v životě, zaznamenává i bolestivé a nepříjemné okamžiky, nazývané Engramy. K jejich lokalizování a konzultování za účelem přinesení úlevy se používá zařízení zvané elektrometr, zkráceně e-metr. Člověk, který již není ovlivňován těmito bolestivými zážitky a má informace z nich opět v analytické (vědomé) mysli dosahuje stavu clearčistý – pomocí „auditingu“, dotazovacích technik za pomoci zmíněného elektronického měřícího přístroje.

Organizace

Scientologická organizace je normélně hierarchická, v čele je mezinárodní vedení v Los Angeles, pod ním kontinentální organizace a pod nimi místní církve. Činnost jednotlivých stupňů hierarchie se měří týdenními statistikami, na základě kterých se organizace řídí. Roku 1966 firma Hubbard Exploration Company koupila loď a L. R. Hubbard přemístil svoje hlavní sídlo na otevřené moře. Zde vznikl název Sea Org(anization) – Mořská org(anizace). V 70. letech bylo hlavní sídlo přesunuto do Clearwateru na Floridě.

Obviněni z manipulace

Stop hand.png   Neutralita tohoto článku je celkově zpochybněna.
  Podrobnější zdůvodnění najdete v diskusi.
  Pro vkladatele šablony: Vložte prosím na diskusní stránku zdůvodnění.
Stop hand.png

Scientologie je někdy obviňována z brainwashinguvymývání mozků.[2]. Toto obvinění nebylo vládními či soudními institucemi potvrzeno. Ve zmírněné formě pak taková obvinění obsahují tvrzení, že u scientologie se jedná o manipulační techniky a praktiky[3]. Např. ve zprávě australské vlády z roku 1965 se hovoří nepravdivě o používání hypnózy při auditingu.[4]. Přičemž v samotné knize Dianetika, Moderní věda o duševním zdraví, je vysvětleno jak hypnóza ovlivňuje člověka, a také, že dianetika není hypnóza a ani ji nevyužívá. Kritici (např. křesťanská strana v Německu a psychiatrie) vycházejí z toho, že scientologie se staví odmítavě k jistým současným praktikám oborů jako je psychiatrie, což vede i ke kritickým postojům představitelů takových oborů[5]. Scientologie se v minulosti často stavěla proti užívání psychofarmak jako jsou sedativa apod.[6]

Postavení a přijímání ve světě

V Evropské unii je scientologie uznána jako náboženství (a mimo Německo nestojí pod observací), ve Španělsku, Francii, Německu, Velké Británii, Belgii, Lucembursku, Irsku, Itálii a Rakousku (rozsudek nejvyššího správního soudu již 1987[7]) však není uznána jako náboženské společensktví a nepožívá tedy patřičných daňových výhod.

Německo

Status náboženského společenství je scientologii v Německu odpírán různými místy, m. j. i příslušným Spolkovým ministerstvem pro rodinu, seniory, ženy a sport[8]. Spolkový správní soud roku 1995 v jednom rozsudku poznamenal, že organizace se vyznačuje maximalizací zisku[9], Spolkový pracovní soud pak téhož roku rozhodl, že organizace Scientologie neodpovídá charakteru náboženského společenství ve smyslu čl. 4 ústavy Německa a organizací vznesené nároky na takové uznání jsou pouze záminkou k prosazení hospodářských cílů[10]. Stanovisko Německa bylo předmětem obsáhlého prohlášení německého velvyslanectví v USA z roku 2001[11]. V některých spolkových zemích jsou organizace scientologie sledovány státními institucemi (Bundesamt für Verfassungsschutz - spolková zpravodajská služba pro ochranu ústavy).

Reference

  1. VOJTÍŠEK, Zdeněk. Netradiční náboženství u nás [online]. Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů, (knižně Dingir), 1998-11, [cit. 2008-03-15]. Na auditingy je časem vypěstován návyk…. Dostupné online. (česky) 
  2. např. Gerald Willms: Kulturbeobachtungen jenseits der Devianz, transcript verlag Bielefeld 2005, ISBN 3-89942-330-5, S. 273ff. (online ve formátu PDF)
  3. Jean-Marie Abgrall: La mécanique des sectes, Documents Payot, Paris 1996, S. 19f.
  4. Kevin Victor Anderson: Report to the Board of Enquiry into Scientology, Gouvernement Printers, Melbourne 1965, str. 112 a násl.
  5. Roy Wallis: The Road to Total Freedom: A Sociological Analysis of Scientology, Heinemann London 1976, ISBN 0-435-82916-5, str. 245 a násl.
  6. Peter Conrad & Deborah Potter: „From Hyperactive Children to ADHD Adults: Observations on the Expansion of Medical Categories“ in: Social Problems (1997) 47 (4): 559-582, S. 570. (online)
  7. VwGH [Verwaltungsgerichtshof] 84/13/0267 vom 20. Mai 1987, potvrzeno 1994 rozsudkem VwGH 94/15/0084 vom 15. Dezember 1994
  8. Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jugend: Die Scientology-Organisation - Gefahren, Ziele und Praktiken - [Sientologie – nebezpečí, cíle a praktiky], Bonn, 1998
  9. Bundesverwaltungsgericht, Az: BVerwG 1 B 205.93 z 16. února 1995
  10. Bundesarbeitsgericht Aktenzeichen: 5 AZB 21/94
  11. Prohlášení velvyslanectví Německa ve Washingtonu D.C., USA: Scientology and Germany

Externí odkazy