Dovolená : 19. červenec 2024 — 11. srpen 2024
Holidays : 19 July 2024 — 11 August 2024
Vacaciones : 19 de julio 2024 — 11 de agosto 2024

Svatyně Icukušima

Z Multimediaexpo.cz


Svatyně Icukušima (japonsky: 厳島神社; Icukušima džindža) je šintoistická svatyně na ostrově Icukušima ve městě Hacukaiči, prefektura Hirošima, Japonsko. Od roku 1996 je na Seznamu světového dědictví UNESCO. Japonská vláda označila některé budovy za japonský národní poklad.

Soubor:Sake barrels.jpg
Soudky saké v jedné z „plovoucích“ budov svatyně

Svatyně má své kořeny už v 6. století a je ve své současné podobě od roku 1168, kdy peníze na stavbu poskytl Taira no Kijomori. Svatyně stojí v zátoce na pilonech, což je dáno tím, že kdysi byl ostrov považován za posvátné území. Obyčejným lidem kdysi nebylo povoleno vstoupit na půdu ostrovu a k svatyni museli připlouvat na člunech skrz bránu v zátoce. Vedle svatyně je jeviště divadla .

Brána torii Icukušimské svatyně je jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí Japonska. Pohled na bránu v popředí hory Misen je považován za jednu ze „Tří slavných japonských scenérií“ (společně s písčinou Amanohašidate a zátokou Macušima). Brána byla postavena už v roce 1168, ale ta současná je z roku 1875. Brána, postavená z kafrového dřeva, je 16 metrů vysoká a pro zvýšení stability stojí na čtyřech nohou (jo-cuaši).

Brána vypadá jakoby plula pouze za přílivu - při odlivu je obklopena blátem a lze k ní dojít „suchou nohou“. Při odlivu je populární sběr korýšů v okolí brány. V noci je brána nasvícena silnými světly ze břehu.

5. září 2004 byla svatyně vážně poškozena tajfunem Songda (Nina). Dřevěné chodníky a střecha byly částečně zničeny, což vedlo k jejímu dočasnému uzavření. Dnes je již pro veřejnost znovuotevřená.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Itsukushima Shrine