Slavíme 14. výročí existence naší Encyklopedie !
Nyní začíname budovat super balíček 71 000 souborů (142 000 editací),
který kolem 28. prosince rozdrtí všechny rekordy naší Encyklopedie...

Vysílač

Z Multimediaexpo.cz

Crystal Clear help index.png   Informace uvedené v tomto článku je potřeba ověřit.
  Prosíme, pomozte vylepšit tento článek doplněním věrohodných zdrojů.
Crystal Clear help index.png
Vysílač KVLY-TV v Severní Dakotě
Další významy jsou uvedeny v článku: Vysílač (rozcestník).

Vysílač je specializované technické zařízení, jenž vysílá signály ve formě paprsků, záření nebo elektromagnetických impulsů, které je schopen detekovat nějaký přijímač (přijímače), ten tvoří komplementární část (části) celého systému. Jako vysílač bývají někdy označovány i celé budovy či vysílací komplexy, které jsou určeny pro vysílání více různých druhů a typů signálu.

Vysílač může být také zařízení, které vysílá televizní, rádiový, nebo jiný signál. Vysílač může být umístěn na věži, mrakodrapu, nebo na svém vlastním stožáru. Vysílač může být umístěn v anténním stožáru, např. Žižkovský vysílač, nebo (častěji) v samostatném objektu; vysílacím systémem může být též samotný stožár, někdy umístěný na mrakodrapu, například na Empire State Building. Poslední možností je ukotvený stožár, například vysílač KVLY-TV (628,8 metru) v Severní Dakotě v USA nebo ještě vyšší Burdž Chalífa (828 metrů) ve Spojených arabských emirátech. Nejvyšší stavbou Česka je dvojice stožárů jménem Liblice (355 metrů).

Komponenty vysílače

  • Anténní systém – je umístěn na věži, stožáru nebo na střeše výškové budovy
  • Anténní stožár – věž nebo stožár, nejnápadnější a architektonicky výrazně provedená část vysílacího střediska. Vysílací antény mohou být umístěny i na jiném, dostatečně vysokém objektu, například na komíně tepelné elektrárny nebo spalovny odpadků jako v Praze - Malešicích.
  • Vysílač – zařízení, které generuje a moduluje vysokofrekvenční signál. Na vysílacím středisku je zpravidla umístěno několik vysílačů, jejich signály se vedou do anténních systémů. V sále vysílacího střediska je obvykle umístěno několik vysílačů pro různé televizní kanály, případně vysílačů pro několik FM rozhlasových stanic. Signály do anténních systémů jsou pak vyvedeny koaxiálními vedeními (kabely)do anténních systémů. Obvykle platí, že čím vyšší kmitočty jednotlivé anténní systémy vysílají, tím jsou na stožáru umístěny výše. Kromě kabelů se pro kmitočty nad asi 300 MHz používají vlnovody. Na věži jsou potom anténní systémy pro televizní vysílání a další anténní systémy pro FM rozhlasové vysílání. Zařízení vysílače, včetně záložních vysílačů a případných sdružovačů signálu bývá umístěno v budově u paty věže nebo v kabině poměrně nízko nad zemí. Důvodem je vysoká hmotnost těchto vysílačů a nutných pomocných zařízení jako je chladící vzduchotechnika, záložní zdroje napájení elektřinou a kontrolní a měřící zařízení.