Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Zámek Jemniště

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Barokní zámek Jemniště (2019)
Barokní zámek Jemniště (2019)
Francouzská zahrada (2019)

Barokní zámek Jemniště se nalézá asi 6 km východně od okresního města Benešov u silnice č. 112 spojující Benešov s Vlašimí. Nedaleko od zámku se nachází stejnojmenná vesnice – místní část obce Postupice.

Obsah

Historie zámku

Současný barokní zámek není nejstarším panským sídlem ve vsi Jemniště. Původním sídlem byla vodní tvrz. Tato tvrz byla koncem 16. století přestavěna na čtyřkřídlý renesanční zámek, který po vybudování nového zámku sloužil jako byty zámeckých úředníků a v současné době prochází rekonstrukcí.

Roku 1717 koupil zdejší panství hrabě František Adam z Trauttmansdorffu. Nový majitel nechal roku 1724 vybudovat nový barokní zámek podle projektu českého architekta Františka Maxmiliána Kaňky. Roku 1754 zámek vyhořel a byl nově přestavěn a vybaven. Od té doby nenastaly žádné změny a zámek představuje typické zámecké obydlí šlechty z období vrcholného baroka. Zámek sloužil k letnímu pobytu panstva.

Za zámkem se nalézá anglický park.

Po roce 1989 byl zámek restituován a v současnosti je ve vlastnictví Jiřího Sternberga, který obývá levé křídlo zámku. Zámecké prostory jsou pronajímány pro svatební hostiny a jiné akce.

Benátská kašna před zámkem

Souřadnice

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zámek Jemniště
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Zámek Jemniště
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace