Šok ⇒ V Česku kavárna slaví a v USA začíná výrazně truchlit !!
Konec neudržitelné fialové politiky se blíží rychleji, než si myslíte !!

'68 Publishers

Z Multimediaexpo.cz

'68 Publishers, často také nepřesně 68 Publishers, Sixty-Eight Publishers, Sixtyeight Publishers anebo také Nakladatelství 68, bylo české exilové nakladatelství založené Zdenou Salivarovou-Škvoreckou, manželkou Josefa Škvoreckého, v roce 1971 v kanadském Torontu.

Začalo vydávat jak české originály, tak anglické překlady děl Škvoreckého (Prima sezóna, Zbabělci, Konec nylonového věku, Tankový prapor - první vydaná kniha tohoto nakladatelství v roce 1971), tak vzápětí i knihy českých a slovenských autorů, tehdy v Československu zakázané, a tedy přístupné jen české a slovenské obci v USA, Kanadě a jinde mimo blok komunistických států. Odtud se knihy dostávaly do komunistické vlasti. V roce 1985 vyšla u '68 Publishers Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí.

Do roku 1977 bylo nakladatelství majetkem obou manželů, poté bylo přeměněno na neziskovou organizaci pod veřejnou kontrolou, podporovanou i nově vzniklou firmou Škvoreckých Prague Typesetting, která se specializovala především na přípravu neanglických textů, později i tisk. Do roku 1993, kdy nakladatelství ukončilo svou činnost, vydalo 227 knižních titulů převážně exilových a samizdatových autorů.

Zásady vydávání knih:

  1. vydávat zatím pouze nevydané knihy českých a slovenských autorů tvořících v samizdatu nebo exilu;
  2. reedice vydávat pouze tehdy, slibují-li zisk;
  3. překlady nečeskoslovenských autorů vydávat pouze tehdy, když pojednávají o Československu.

Jeho poslední publikací byl sborník Zdeny Salivarové-Škvorecké Osočení. Dopisy lidí ze seznamu. vydaný v lednu 1993 (druhé vydání v roce 2000 v nakladatelství Host).

Externí odkazy