Toronto

Z Multimediaexpo.cz

Nejzajímavější části města Toronta

Toronto je nejlidnatější město v Kanadě a provinciálním hlavním městem Ontaria.

Je umístěné v jižním Ontariu na severozápadním břehu jezera Ontario. S více jak 2.5 milióny obyvatelů to je pátý nejlidnatější magistrát v Severní Americe, přičemž oblast Metropolitan Toronto sčítá přes 4.3 miliónů obyvatel.

Toronto leží v srdci Velké oblasti okolo Toronta (GTA) a je součástí ontarijské aglomerace, známé jako Zlatá podkova (Golden Horseshoe), která je domovem pro 8.1 miliónů obyvatel. Žije v ní přibližně 25% z veškerého kanadského obyvatelstva. Sčítací velkoměstská aglomerace (CMA) dosahovala v roce 2006 5,113,149 obyvatel, zatímco GTA měla 5,555,912 obyvatel v samém roce při sčítání lidu.

Obsah

Ekonomika

Jako hlavní město pro kanadskou ekonomiku, Toronto je považované za globální město a je jednim z několika špičkových finančních center na světě. Přední torontská ekonomická odvětví zahrnují finance, podnikatelské služby, telekomunikace, kosmický prostor, dopravu, média, umění, film, televizní produkci, vydavatelství, softwarovou produkci, lékařský výzkum, vzdělání, turistiku a sportovní průmyslová odvětví. Torontská burza (Toronto Stock Exchange; ve zkratce TSX) je světovou sedmou největší a její ústředí se nachází ve městě spolu s většinou kanadských společností.

Obyvatelstvo

Torontské obyvatelstvo je kosmopolitní a mezinárodní, chápající sebe jako důležitý cíl, kam směřuje většina kanadských přistěhovalců.

Jeho obyvatelstvo už netvoří tzv. WASPS (běloští anglosaští protestanti) a Toronto je jedno ze světově nejrůznorodějších měst, kolem 49 % jeho obyvatel uvádí, že se narodili mimo Kanadu. Všechny tyto etnické skupiny se svými vlastními zvyky, kulturou a gastronomickými specialitami neustále ovlivňují podobu města.

Kvůli nízké kriminalitě ve městě, čistému prostředí, vysoké životní úrovni a přátelskému názoru na rozmanitost, je Toronto hodnoceno jako jedno ze světově nejlépe obyvatelných měst (podle Economist Intelligence Unit a průzkumu Mercer Quality of Living). Přestože se rozkládá na velké ploše a jeho centrum se prezentuje impozantní „krajinou“ mrakodrapů, je tu překvapivě mnoho zeleně o čemž ostatně svědčí jedno ze jmén, pod kterým je Toronto známé: „Město v parku“. V západní části města se nachází park High Park, který má rozlohu 160 ha s malou zologickou zahradou. Na torontských ostrovech, ležících před centrem města, najdeme turistické stezky, rybníky, menší letiště, zahrady, pláže, Centreville zábavný park, a místa, kde mohou návštěvníci piknikovat.

I přes všechny klady bylo Toronto v roce 2006 ohodnoceno jako nejdražší kanadské město. Obyvatelé Toronta jsou nazývaní Torontonians nebo-li Toronťané.

Turistické zajímavosti

V centru města se nachází bývalá největší samostatně stojící stavba na světě, CN Tower o výšce 553 metrů která byla překonána v roce 2007 stavbou Burdž Chalífa. Také je zde mnoho dalších turistických a kulturních atrakcí jako je třeba Royal Ontario Museum, Art Gallery of Ontario, Baťa Shoe Museum, Gardiner Museum, Casa Loma, National Ballet of Canada, Ontario Science Centre, Ontario Place, Hockey Hall of Fame (Hokejová Síň Slávy), Black Creek Pioneer Village, Riverdale Farm a Museum of Innuit Art. Torontská ZOO je jednou z největších na světě, je v ní více než 5 tisíc zvířat.

Mezi zajímavé části města také patří Toronto Islands (Torontské Ostrovy), Distillery District, St. Lawrence Market, Beaches, Harbourfront, Scarborough Bluffs Park, Young - Dundas Square, Financial District s mnoha mrakodrapy, P.A.T.H. (Největší podzemní obchodní středisko na světě, 27 km dlouhé, s více než 1200 obchody) a Exhibition Place kde se konají každoroční výstavy na CNE (The Ex).

Asi 25 km na sever od centra města se nachází zábavní park Canada's Wonderland (1,3 km²) s více než 200 atrakcemi. Jeho letní (květen - říjen) návštěvnost je přes 3 a půl miliónu lidí.


Noční panorama města
Noční panorama Toronta (2009)


Sport

Z Toronta pochází řada týmů v nejvyšších ligách svých soutěží. Zejména, Toronto Maple Leafs (NHL), Toronto Blue Jays (MLB), Argonauts (CFL) a Toronto Raptors (NBA).

Partnerská města

Partnerská města

Spřátelená města

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Toronto
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Toronto