Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Řasovník protáhlý

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání


Phyllopteryx taeniolatus, řasovník protáhlý, je mořská ryba příbuzná mořskému koníku. Synonymická jména jsou Phyllopteryx foliatus, Syngnathus foliatus (Shaw, 1804), Syngnaths taeniolatus a řasovník chaluhový.

Obsah

Jméno

Řasovník protáhlý, Phyllopteryx taeniolatus, je jediným členem rodu řasovník, jde o monotypický rod. Existuje ještě řasovník rozedraný, Phycodurus eques, ale jak je vidno z latinského pojmenování, nejedná se o dva druhy stejného rodu. Přestože české pojmenování rodu se u řasovníka protáhlého a řasovníka rozedraného shoduje, latinská jména rodů jsou Phyllopteryx taeniolatus a Phycodurus eques, nejde tedy o stejný rod a řasovník je skutečně monotypickým (pouze jednu skupinu v sobě majícím) rodem [1].

Řasovník byl pojmenován po svém vzhledu, který připomíná řasu, díky čemuž je dobře maskován v porostech řas, ve kterých se obvykle pohybuje. Může měřit až 45 cm.

Výskyt

Řasovník se nachází ve vodě v hloubkách od 3 do 50 m okolo jižního pobřeží Austrálie, zhruba mezi Port Stephens v Novém Jižním Walesu a Geraldtonem v Západní Austrálii a také kolem Tasmánie. Řasovník protáhlý je emblémem australského státu Victoria.[2]

Způsob života a rozmnožování

Řasovník se živí drobnými korýši a ostatním zooplanktonem. Potravu nachází například v puklinách útesů, do nichž strká svůj dlouhý trubkovitý čumák. Řasovník postrádá chápavý ocas, jímž se podobné druhy dokážou přichytit k podkladu, a tak proplouvá porosty řas v mělkých šelfech, připomínaje řasu unášenou proudem. [3]

Spolu s mořskými koníky, řasovníkem rozedraným, Phycodurus eques a mořskou jehlou je jediným známým druhem, ve kterém snášejí vejce samci.

Samec nosí oplozené vejce přichycené pod ocasem po dobu osmi týdnů. Po vylíhnutí jsou mladí řasovníci nezávislí a hned začínají přijímat potravu[3]. V zajetí je páření vzácné, neboť výzkumníci musí ještě porozumnět, jaké faktory podněcují řasovníky k rozmnožování. Jediná místa, kde se podařilo řasovníky úspěšně odchovat, jsou:

Jiná zařízení dokázala dosáhnout alespoň kladení vajec.[5]. V zajetí přežívá při úspěšném odchovu zhruba 60 % narozených řasovníků. [6]

Reference

  1. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id98083/
  2. Dept of Sustainabilty and Environment Victoria
  3. 3,0 3,1 MORRISON, Sue, Storrie, Ann Wonders of Western Waters: The Marine Life of South-Western Australia. [s.l.] : CALM. ISBN 0 7309 6894 4. S. 68.  
  4. Tennessee Aquarium Website
  5. Weedy Seadragons spawn for Hong Kong aquarist [online]. AquaDaily, 2008-07-18, [cit. 2009-02-01]. Dostupné online.  
  6. Newsvine/Associated Press 12 June 2008

Externí odkazy


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace