Black-Friday-2019-12-Multimediaexpo.png

Západní Austrálie

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání
Západní Austrálie
Západní Austrálie
Flag of Western Australia.png  Coa Western Australia.jpg
Vlajka Západní Austrálie     Znak Západní Austrálie
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

Australská hymna – Advance Australia Fair
Geografie
Western Australia locator-MJC.png
Hlavní město: Perth
Rozloha: 2 645 615 km2 (. na světě)
z toho  % vodní plochy
Nejvyšší bod: Mount Meharry (1253 m n.m.)
Časové pásmo: +8
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 2 236 900 (. na světě)
Hustota zalidnění: 0,88 (. na světě)
HDI: ()
Jazyk: angličtina
Náboženství:
Státní útvar
Státní zřízení: konstituční monarchie
Měna: australský dolar (AUD)
HDP/obyvatel: USD ()
Mezinárodní identifikace
MPZ: AUS
Telefonní předvolba: +61
Národní TLD: .au

Západní Austrálie (anglicky Western Australia) je největší australský spolkový stát, rozkládající se v západní třetině Austrálie. Po ruském Jakutsku je to druhý největší územně správní celek na světě. Stát hraničí na východě s Jižní Austrálií a Severním Teritoriem, na jihu, západě a severu je omýván vodami Indického oceánu. Metropolí Západní Austrálie je Perth, který má 1,25 mil. obyvatel (s okolím 1,55 milionu, což představuje 70 % obyvatel tohoto státu).[1] Mezi další významná města patří Mandurah (65 000 obyv.) 60 km jižně od Perthu, Bunbury (45 000 obyv.), Kalgoorlie (28 000 obyv.), Geraldton (25 000 obyv.) a Albany (22 000 obyv.). Zajímavé je i městečko Exmouth.

Obsah

Historie

Památník západoaustralským námořníkům u Fremantle

První obyvatelé Austrálie se objevili přibližně před 40 000 až 60 000 lety a postupně začali osídlovat území světadílů. Nejsou známé přesné údaje, kdy první obyvatelé zavítali do oblasti teritoria Západní Austrálie, ale v dobách příchodů Evropanů na kontinent, byla oblast již dobře osídlena. První Evropan, který toto území navštívil, byl holandský objevitel Dirk Hartog. Vylodil se 25. října 1616 v oblasti nesoucí dnešní název Cape Inscription na ostrově Dirka Hartoga. Po celý zbytek 17. století byla oblast postupně navštěvována holandskými mořeplavci, kteří se příležitostně vyloďovali na pobřeží. Po roce 1700 se do oblasti začínají dostávat angličtí a francouzští objevitelé, kteří začali prozkoumávat vnitrozemí Západní Austrálie. Historie současného státu je spojena s vyvlastňováním domorodé půdy britskými osadníky známe jako Swan River Colony, založené v Perthu roku 1829. Populace státu se začala rychle zvyšovat po vypuknutí zlaté horečky v 90. letech 19. století v okolí Kalgoorlie. Jedním ze států Austrálie se teritorium stalo 1. ledna 1901.

Ekonomika

Západní Austrálie má největší těžbu na hlavu ze všech Australských států. Ekonomika je silně zaměřena na těžbu a export rud a ropných produktů, speciálně železné rudy, hliníku, zemního plynu, niklu a zlata. Západní Austrálie je vedoucím producentem hliníku na světě, pokrývá okolo 20 % světové těžby. V produkci železa dosahuje třetího místa s celkovým podílem na trhu 15%. V oblasti je také těženo 75 % z australské těžby zlata. Oblast je administrativním a zpracovatelským centrem a místo obchodu s nerostnými surovinami, ropou a zemním plynem. Další důležitou složkou exportu je zemědělství, které produkuje obilí, vlnu a maso. V oblasti žije přibližně 10 % australské populace, ale produkuje přibližně 25 % australského exportu. V posledních letech se významnou složkou ekonomiky stávají příjmy z turistického ruchu, turisté přicházejí převážně z oblastí Velké Británie, Irska, Singapuru, Japonska a Malajsie.

Reference

  1. Microsoft Encatra 2007. [s.l.] : Microsoft Corporation, 2006. Kapitola Western Australia. (anglicky) 

Související články


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Západní Austrálie
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Západní Austrálie
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace