Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Řečanka

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Řečanka (Najas) je rod jednoděložných rostlin z čeledi voďankovité (Hydrocharitaceae). Starší systémy často vylišovaly samostatnou čeleď řečankovité (Najadaceae) obsahující pouze 1 rod: řečanka v širším pojetí (Najas s.l.).

Obsah

Taxonomická poznámka

Tento článek pojednává o rodě řečanka v širším pojetí (Najas s.l.). Někteří autoři z něho oddělují ještě menší rod řečanečka (Caulinia Willd.)

Popis

Jedná se o jednoleté nebo vytrvalé vodní rostliny s ponořenými listy i květy a kořenící ve dně. Listy jsou jednoduché, vstřícné nebo v přeslenech (často 3-četné přesleny) či střídavé (zpravidla však téměř vstřícné či v přeslenech), jsou přisedlé s listovými pochvami, které nejsou srostlé. Čepele jsou celistvé, se zubatým či pilovytým okrajem, čárkovité, jednožilné. Květy jsou jednopohlavné, rostliny jsou jednodomé nebo dvoudomé. Květy jsou jednotlivé, dosti redukované. Samčí květy mají na bázi soubor toulcovitých šupin a baňkovitý 2-pyský obal, který je někdy interpretován jako okvětí. Samičí květy jsou zcela nahé. Okvětí chybí či je velmi zakrnělé, nebo je za něj u samčích květů někdy považován obal. Samčí květy obsahují 1 tyčinku s přisedlým prašníkem. Opylování se děje pomocí vody. V samičích květech je gyneceum složené z 1 nebo 3 plodolistů (patrně záleží na interpretaci), je zdánlivě monomerické. Semeník je svrchní. Plod je suchý, nepukavý, nažka.

Rozšíření ve světě

Je známo asi 50 druhů, které jsou rozšířeny po celém světě, od chladného pásma po tropy.

Rozšíření v ČR

V ČR můžeme najít 2 druhy. Řečanka přímořská (Najas marina) je vzácná a silně ohrožená (C2) vodní rostlina. Ještě vzácnější a kriticky ohrožená je řečanka menší neboli řečanečka menší (Najas minor, syn.: Caulinia minor (All.) Coss. et Germ.).

Seznam druhů

Literatura

Květena ČR: 8 nebo 9 díl, vyjde snad v příštích letech.

Externí odkazy


Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace