Black-Friday-2019-06-Multimediaexpo.png

Americký fotbal

Z Multimediaexpo.cz

Přejít na: navigace, hledání

Americký fotbal je branková sportovní hra ragbyového typu, hraná 11 hráči s oválným míčem.

Hráči amerického fotbalu se chystají ke hře

Obsah

Česká Liga

V České republice jsou první zmínky datovány od roku 1990, kdy prvotní aktivita Martina Vobořila vedla k založení prvního týmu Prague Lions. ČAAF, Česká Asociace Amerického Fotbalu, byla založena v roce 1994 odkdy se koná pravidelně soutěž o mistra ČR. Historický nejúspěšnějším týmem jsou Prague Panthers(9x Mistr, 4x Vicemistr) a Prague Lions(4xMistr, 6x Vicemistr). Liga je rozdělena výkonostně do dvou divizí, A a B. Ligu A hrají Prague Lions, Prague Panthers, Pilsen Patriots a Brno Alligators. V lize B hrají Havířov Devils, Pardubice Stallions, Liberec Highlanders a Příbram Bobcats.

Hra

Hra se odehrává mezi dvěma týmy jejichž počet hráčů na trávníku v každém týmu není vyšší než 11, ovšem tým má defense a offense což jsou jiní hráči, ve skutečnosti tým může skládat až z 54 hráčů. Hraje se na hřišti ve tvaru obdélníku s nafouknutým balónem ve tvaru protáhlého sféroidu.

Skórovací lajna (End zone)

Skórovací lajna (End zone) pro každý tým jedna, je umístěna na opačných koncích hracího pole, a každému z týmů je umožněno dostat míč přes protivníkovu skórovací lajnu během nebo hodem.

Vítězný tým a konečné skóre

Týmy získávají body za skórování dle platných pravidel a pokud hra není vzdána, je vítězem ten tým, který má na konci hry, včetně prodloužení, více bodů.

Hrací pole

Hrací pole musí být obdélníkového tvaru s rozměry 100 x 80 yardů teda 91,44 x 73,15 metru, ohraničené lajnami, zónami, brankami a rohovými sloupky (pylons). Všechny lajny na poli jsou namalovány v šíři 10 cm bílým, nejedovatým materiálem. 60 cm dlouhé yardové značky se nacházejí uvnitř pole 10 cm od pomezních čar a 10 cm od dvou vnitřních čar. Každá branka se skládá ze dvou bílých nebo žlutých, alespoň 9 m vysokých vertikálních sloupů, spojených ve výšce 3 m nad zemí stejně barevnou horizontální tyčí. Vnitřní strany tyčí musí být ve stejné rovině s vnitřním okrajem koncové čáry. Pylony jsou předepsány čtyřhranné, měkké, ohebné pylony o průřezu 10 krát 10 cm a výšce 45 cm. Tyto pylony jsou červené nebo oranžové a jsou umístěny na místech, kde se protínají pomezní čáry (side line) s gólovými (goal line) a s koncovými (end line). Pylony označující místa, kde se protínají koncová čára s pomyslným prodloužením vnitřních čar hracího pole jsou umístěny 90 cm za koncovou čárou (end line).

Míč

Hráči a herní výstroj

Číslování hráčů

Hráči mohou mít čísla v rozmezí 1 – 99. Jakékoliv číslo, kterému by předcházelo číslo 0 je neplatné. Ale každý post ve fotbale má svá určená individuální čísla:

1-9:QB,K,P
10-19:QB,K,P,WR
20-49:RB,DB
50-59:LB,C
60-69:OL
70-79:OL,DL
80-89:WR,TE
90-99:DL

Toto rozdělení platí pouze pro National Football League (NFL). V univerzitních ligách není číslo hráče omezeno pozicí.

Barvy

Hráči soupeřících družstev musí mít dresy odlišných barev s tím, že hostující tým má světlou barvu dresů. Světlou barvu dresů může mít i domácí tým, pokud se tak týmy dohodly před začátkem sezóny. Hráči jednoho týmu musí mít stejnou barvu i design dresů.

Předepsaná výstroj

Definice a slang

  1. Běhu.
  2. scrimmage nebo free kick (volný kop) předtím, než dojde k získání nebo znovu nabytí míče nebo když se dle pravidel jedná o mrtvý míč.
  3. dopředném legálně zahraném pasu v intervalu mezi dotknutím míče a dokončením (complete), nedokončením (incomplete) nebo zachycením pasu protihráčem (intercepted).
  4. Všichni hráči mají právo dotknout, chytit nebo zmocnit se míče, který je volným míčem z fumble nebo z přihrávky vzad. Právo dotknout se volného míče z kicku (kop) se řídí pravidly pro kick a právo dotknout se míče při dopředné pasu se řídí pravidly pro pasy.

Kopy

Dovolené a nedovolené kopy

Kopáním rozumíme úmyslný úder do míče kolenem, holením nártem nebo chodidlem.

Punt

Punt je kop, kdy hráč pustí míč a kopne jej dříve, než dopadne na zem.

Drop-kick

Drop-kick je kop, kdy hráč upustí míč a kopne jej v okamžiku kdy se míč dotkne země.

Place-kick

Free-kick

Free-kick je kop provedený hráčem týmu, který má míč v držení.

= Kick-off

Kick-off je free-kick, kterým začíná každý poločas a kterým se otvírá hra po extra-point nebo field-point. Tento kop musí být proveden formou place-kick nebo drop-kick.

Scrimmage kick

Scrimmage kick je kop, který je proveden z neutrální zóny, nebo z prostoru před neutrální zónou. Může být proveden pouze před tím, než dojde k výměně držení míče mezi družstvy. Tento kop projde neutrální zónou teprve v okamžiku, kdy spadne na zem, nebo se jej dotkne hráč, rozhodčí nebo cokoliv jiného za neutrální zónou.

Return-kick

Return-kick je kop provedený hráčem týmu B, který má míč v držení, poté co se ho zmocnil ve stejném downu, který započal tým A, a provedl kop. Jedná se o zakázaný kop – live-ball faul, míč se stává mrtvým.

Touchback

Nastává jestliže hráč chytí míč ve vlastní end zone a zaklekne, poté začíná jeho tým útočit na vlastních 20 yardech.

Hrací čas a přestávky

Celkový čas hry při přátelském utkání by měl být 60 minut, rozdělený do čtyř period po 15 minutách, s jednominutovou přestávkou mezi první a druhou periodou (první poločas) a mezi třetí a čtvrtou periodou (druhý poločas). Celkový hrací čas je asi 3hodiny 30minut.

Skórování

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Americký fotbal
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
American football
Osobní nástroje
Jmenné prostory
Varianty
Akce
Hlavní funkce
Navigace
Nástroje
Příspěvky a dary
Další informace