Dovolená : 25. červenec — 11. srpen 2022
Holidays : 25 July — 11 August 2022
Vacaciones : 25 de julio — 11 de agosto de 2022

Čedič

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Čedič

Čediče, též bazalty, jsou tmavé, intruzivní, výlevné vyvřelé horniny, porfyrické nebo sklovité struktury. Odlučnost čediče je obvykle sloupcovitá. Textura bývá proudovitá nebo všesměrná. Zrnitost čediče je jemná, barva šedo černá až černá. Zvětralý čedič má barvu spíše šedou.

Obsah

Etymologie

Čedič, lidově "čadič", původně nářeční výraz pro očazený černý kámen. Teprve v národním obrození přijat jako termín pro bazalt.[1]

Složení

Obsahuje pyroxeny (augit, titanaugit), plagioklasy (labradoritanortit), olivín.

Výskyt

Čedičový lom na Kubačce v Českém středohoří

Česká republika

České středohoří, např. kopce Tlustec, Radobýl nebo hora Říp

Svět

Čedič tvoří z velké části zemskou kůru. Čedič je nejhojnější magmatická hornina zemského povrchu. Tvoří části dna oceánů, plošinové kontinentální bazalty (oblast Columbia River).

Zpracování tavením

Česká republika

Čedič se taví při teplotách kolem 1300 °C. Je odolný proti obrusu a chemickým látkám. V České republice je čedič zpracováván tavením společností EUTIT s.r.o. ve Staré Vodě u Mariánských Lázní.

Využití

Ve 20. století s rozvojem petrurgie, slévárny čediče produkují např. dlažby, žlaby nebo třeba otěruvzdorná potrubí, která se nejčastěji používají pro pneumatickou nebo hydraulickou dopravu abrazivních materiálů. Dlažby se používají i pro odolné průmyslové podlahy. Žlaby, cihly a trouby jsou pro své vlastnosti používány i pro kanalizace.

Čedičová tavenina se také dá rozvláknit, vznikají tak vlákna vysoce pevná a ohebná. Vlákna předčí svými fyzikálními, mechanickými a chemickými vlastnostmi vlákna skleněná i azbestová. Tkaniny z čedičových vláken se dají použít ve stavebnictví, v leteckém průmyslu, k výrobě tepelných, zvukových a chemických izolací atd. Tato vlákna jsou zpracovávána při výrobě vysokopevnostních, tepelně odolných Hi-Tech šňůr a sítí.

Dále se čedič stále používá na štěrk a kamenivo do betonů.

Bazaltová vlákna se také nově používají jako výztuhy konstrukčních dílů stativů.

Reference

  1. Rejzek J. Český etymologický slovník, Leda, Brno 2001, ISBN 80-85927-85-3


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Čedič